Z jednej strony:
§61. 1. Numerycznego opisu granic jednostek ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą odpowiednich zbiorów punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m, w sposób zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi.2. Położenie punktów granicznych użytych do numerycznego opisu obiektów, o których mowa w ust.1, a także położenie innych punktów sytuacyjnych użytych w szczególności do numerycznego opisu budynków, konturów użytków gruntowych oraz konturów klasyfikacyjnych określa się w układzie współrzędnych prostokątnych płaskich 2000, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art.3 ust.5 ustawy, zwanym dalej „układem 2000”.
§62. 1. Pole powierzchni działek ewidencyjnych oblicza się za pomocą współrzędnych prostokątnych płaskich, o których mowa w§61, i koryguje o wartość powierzchniowej poprawki odwzorowawczej wynikającej ze zniekształcenia obiektów powierzchniowych prezentowanych na płaszczyźnie odwzorowania w stosunku do tych samych obiektów prezentowanych na powierzchni elipsoidy stanowiącej geodezyjny system odniesienia, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art.3 ust.5 ustawy.
§82. 1. Przy przeprowadzaniu modernizacji ewidencji, której jednym z celów jest konwersja mapy ewidencyjnej pro-wadzonej wpostaci nieelektronicznej do postaci elektronicznej, wprzypadku braku możliwości określenia położenia punktów granicznych w sposób, o którym mowa w§61 ust.1, numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych doko-nuje się za pomocą punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy wyznaczone zostanie na podstawie istniejących materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z błędami średnimi nieprzekraczającymi:
1)3,0 m – wprzypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych obejmujących grunty położone na obsza-rach wiejskich poza zwartą zabudową;
2)0,60 m – wprzypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych położonych na obszarach miast oraz obejmujących grunty zwartej zabudowy naobszarach wiejskich.
§83. Do czasu wykonania modernizacji ewidencji zachowują swoją ważność, w zakresie określonym przepisami usta-wy, dane ewidencyjne uwidocznione w ewidencji prowadzonej przed wejściem wżycie rozporządzenia
Z drugiej:
§ 76
7. Jeżeli podział nieruchomości rolnej lub leśnej polega na wydzieleniu działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni do 33% powierzchni nieruchomości podlegającej podziałowi:
1) na mapie z projektem podziału nieruchomości wykazuje się mapę przeglądową zawierającą granice całej nieruchomości oraz granice projektowanego podziału w skali dostosowanej do obszaru nieruchomości, nie mniejszej niż 1:10 000, i dodatkowo wykazuje się granice wydzielanych działek ewidencyjnych i związanych z nimi obiektów ewidencyjnych w skali zapewniającej czytelność rysunku mapy, nie mniejszej niż 1:5000;
2) pole powierzchni działek wydzielanych oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w § 68 ust. 2, zaś pole powierzchni pozostałej części działki podlegającej podziałowi może być obliczone jako różnica pola powierzchni tej działki i sumy pól powierzchni działek wydzielanych i zapisane z taką samą precyzją zapisu jak pole powierzchni działki podlegającej podziałowi, wykazane w ewidencji gruntów i budynków.
§ 8.1 rozporządzenia o podziałach...
Biorąc ten cały bełkot zastanawiam się nad pewnymi kwestiami:
1. czym różni się nieruchomość wg ustawy uogn od nieruchomości rolnej lub leśnej w sensie jej ewidencjonowania w egib ?.
2. numeryczny opis dotyczy działek , podziałowi podlegają w końcu nieruchomości. Czy to gra słów czy może coś w ty jest ?.
3. czy czynności polegające tylko na konwersji mapy ewidencyjnej do postaci komputerowej par,82 co do istoty wykluczają stosowanie par.83
4. Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne . Czy to jest jedyny warunek do uznania, że nieruchomość jest rolna lub leśna ?.