Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: miro Wątek: awz  (Przeczytany 4683 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
awz
« dnia: 20 Sierpnia 2011, 21:11 »
witam,
czy PODGiK ma prawo, obowiązek a może zakaz wydania AWZ do zgłoszenia pracy geodezyjnej? (podział wg specustawy)... co tam wydanie może być wgląd..., może zna ktoś przepis.. :?

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: awz
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpnia 2011, 08:09 »
Kwestię wglądu do oryginałów materiałów sprzedaży ich kopii reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny l kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia l wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu. (Dz.U. z 1999r. Nr 49, poz.493)

Cytuj
§10. 1. Udostępnianie zasobu polega na umożliwieniu wglądu do oryginałów materiatów lub sprzedaży ich kopii, sporządzanych także na nośnikach informacji, na podstawie:

1) zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych, zamówień na materiały do wykonania prac geodezyjnych i kartograficznych nie podlegających zgłoszeniu lub zamówień na materiały do wykonania operatów szacunkowych nieruchomości — w zakresie zasobu bazowego i zasobu użytkowego,
Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline miro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Re: awz
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpnia 2011, 10:40 »
Tylko czy awz-ty stanowią państwowy zasób geodezyjny l kartograficzny?
Powiem tak : PODGiK - Starostwo nie chce mi udostepnić do zgłoszenia, do wglądu ani sprzedać jako osobne zamówienie mimo upoważnienia inwestora
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: awz
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia 2011, 13:29 »
Witam.

Akty własności ziemi to decyzje administracyjne wydawane na podstawie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Organem uprawnionym do wydawania aktów własności ziemi był właściwy ds. rolnych organ Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Obecnie własciciel lub jego następca prawny może uzyskać odpis AWZ składając wniosek do gminy. Tutaj jest przykładowa karta informacyjna http://www.bip.dabrowa-gornicza.pl/BIP. ... &ident=621

AWZ jest podstawą do ujawnienia danych podmiotowych w ewidencji gruntów. Moim zdaniem wykonawca pracy geodezyjnwj winien uzyskać informację o numerze AWZ, który był podstawą wpisu w ewidencji, natomiast niekoniecznie ma prawo otrzymać odpis samego dokumentu. Należy zauważyć jednocześnie że ewidencja gruntów nie tożsama pojęciowo z państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Tak więc jeżeli AWZ nie stanowi części (zasobu bazowego lub użytkowego), to trudno domagać się jego udostępnienia na podstawie uprzednio przywołanego przeze mnie przepisu. Sądzę, że nie należy wykluczać załączenia (kopii) AWZ do zasoby użytkowego, gdyż zgodnie z Instrukcją O-3 (Załącznik nr 6) do do zasobu użytkowego załącza się np. dokumenty badania ksiąg wieczystych, a więc może to chyba być także kopia KW lub AWZ.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline miro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Re: awz
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpnia 2011, 21:01 »
witam,
czyli nie mam prawa wglądu do AWZ przy wykonywaniu podziału na zlecenie nie właściciela działki?
"Obecnie własciciel lub jego następca prawny może uzyskać odpis AWZ składając wniosek do gminy" - czy inwestor - urząd - nie?
Wg zwrotki poczty właściciel nie żyje, na grunt nikt nie przyszedł, nie wiadomo nic o spadkobiercach, nie wiem nawet czy nie trzeba wykazu synchronizacyjnego robić do działki w AWZ bo go nie widziałem, mam tylko nr.
Gmina poinformowała że nie ma AWZ, wszystkie przekazała ewidencji w Starostwie a Dziadostwo Powiatowe nie chce mi go pokazać
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: awz
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Sierpnia 2011, 18:06 »
Hm...

Ja nie "przywiązywałbym" zbyt wielkiej wagi do AWZ-u... Bo cóż tak właściwie z niego wynika? Ano w zasadzie to, że Pan X nabył własność działki(ek) o numerach A (B,C), połozonej(ych) w ... o (łącznej) pow. ... ha.

Skoro zatem robisz podział ze specustawy, to masz niewątpliwie dostęp do wypisów interesujących Cię działek, z których wynika kto jest ich właścicielem i na podstawie jakiego tytułu prawnego stał się tym właścicielem.

Nawet jeżeli Pan X nabył własność działki nr AAA na podstawie ustawy uwłaszczeniowej, co niewątpliwie dokumentuje nadanie AWZ, to w mojej ocenie sama informacja (potwierdzona wypisem który ten fakt potwierdza), jest sto razy ważniejsza niż sam AWZ (jego treść)... Poza tym, jeżeli na tę nieruchomość założono KW, to jest wielce prawdopodobne, że ten AWZ złożony jest do akt księgi wieczystej...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...