Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: maciekwu Wątek: art.73 zmiana użytku  (Przeczytany 359 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 80.0.4170.63 Opera 80.0.4170.63
art.73 zmiana użytku
« dnia: 25 Listopada 2021, 11:00 »
Mam następujące pytanie. W trakcie opracowania mapy do regulacji własności terenu zajętego pod drogę powinienem zmienić użytek na "dr" czy nie?
Bardzo jestem ciekawy Waszego zdania.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopada 2021, 21:31 »
Oczywiście, przecież podstawowa przesłanka do zastosowania tego przepisu to fakt, że dany fragment gruntu jest zajęty pod drogę publiczną.
Ponadto postępowanie z art. 73 jest postępowaniem deklaratoryjnym: decyzja z art. 73 niczego nie przejmuje, tylko uznaje, że do tego przejęcia doszło z mocy prawa 1 stycznia 1999 (analogicznie do postępowania spadkowego: nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy, a nie z chwilą wydania postanowienia przez sąd o nabyciu spadku - sąd tylko uznaje, że do nabycia doszło i wskazuje, kto jest spadkobiercą).
A to znaczy, że aby wydzielić coś w tym trybie, należy stwierdzić, że w danym miejscu 31 grudnia 1998 była droga publiczna.

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2259
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 94.0 Firefox 94.0
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopada 2021, 22:25 »
A jaki wg Ciebie związek mają zasady przewłaszczenia w trybie art.73 z aktualnym stanem użytkowania?
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2021, 22:44 przez Jarek Thor »

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopada 2021, 19:36 »
Jarek, Zasadniczo nie ma to żadnego związku.
O zastosowaniu art. 73 decyduje wyłącznie stan władania 31 grudnia 1998.

Owszem, istnieje hipotetyczna sytuacja, że dziś nie ma drogi w miejscu, gdzie była ona w 1998 roku. Ale w takim wypadku kto i po co miałby inicjować postępowanie z art. 73?

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2259
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 94.0 Firefox 94.0
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopada 2021, 21:49 »
Regulacja w trybie art.73 (decyzja wojewody) potwierdza przejęcie gruntu na dzień 31 grudnia 1998 , a nie zatwierdza. A fakt, że dziś nie ma drogi w miejscu, gdzie była w grudniu 1998 nie ma najmniejszego znaczenia, jeśli się to udowodni. Wszczęcie postępowania  w tym trybie nie jest kwestią uznaniowości, lecz zebranych dowodów wskazujących władztwo publiczne określonego gruntu. 

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopada 2021, 22:08 »
Niezależnie od tego, co Ci się wydaje, postępowanie z art. 73 jest postępowaniem wnioskowym.
Owszem, z mocy prawa grunty będące we władaniu zarządcy drogi po wypełnieniu się przesłanek ustawowych, z mocy prawa stały się własnością skarbu państwa.
Ale to nie znaczy, że jakikolwiek organ ma obowiązek wnioskować o stwierdzenie tego faktu w formie decyzji.

Więc jeszcze raz: kto miałby być wnioskodawcą o stwierdzenie nabycia nieruchomości z art. 73, jeżeli w danym miejscu była droga w 1998 roku, ale nie ma dziś?

Podobnie jak zasiedzenie: dochodzi do niego z mocy prawa po odpowiednim okresie władania nieruchomością. Ale to nie znaczy, że ktokolwiek ma obowiązek wnoszenia wniosku do sądu o stwierdzenie tego faktu.

Rozważ taki kazus: pan A miał we władaniu nieruchomość w dobrej wierze od 1980 do 2015, która formalnie była własnością pana B. Czy to znaczy, że pan A ma obowiązek składania wniosku o zasiedzenie? Czy to, że pan B odzyskał nieruchomość powoduje, że do zasiedzenia nie doszło?
« Ostatnia zmiana: 26 Listopada 2021, 22:10 przez pandrzej »

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2259
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 94.0 Firefox 94.0
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Listopada 2021, 22:39 »
Piszesz

Cytuj
Niezależnie od tego, co Ci się wydaje, postępowanie z art. 73 jest postępowaniem wnioskowym.

Ja nie jestem prawnikiem. Jestem zwykłym geodetą. Ale jak dla mnie zapisy art.73 są wyjątkowo jednoznaczne. Nikt nie uzależnia przejścia z mocy prawa od jakiegokolwiek wniosku. Przepis jest skonstruowany wyjątkowo precyzyjnie

Cytuj
Art. 73.
1. Nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem.

Oznacza to, że tu nie ma żadnej dyskusji tylko jest kwestią czasu potwierdzenie tego faktu przez wojewodę, poprzez wydanie decyzji potwierdzającej przejęcie gruntu. To przejęcie jest na dziś faktem i nie podlega dyskusji. A wniosek jest tylko formalnością.




Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopada 2021, 14:30 »
Totalnie nie ogarniasz.

Patrz:
Cytuj
Art. 172. § 1. Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa
własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako
posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

Cytuj
Art. 924. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.
Art. 925. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Powyższe fakty dokładnie tak samo, jak art. 73 dzieją się z mocy samego prawa. Czy to znaczy, że jak nikt nie złoży wniosku o ustalenie tych faktów do sądu, to sędzia w księdze wieczystej sam od siebie wpisze, że dany fragment nieruchomości został zasiedziany? Albo że spadek został nabyty?
A może jednak jest tu do czegoś potrzebny jednak sąd?
Nie widzisz analogii z art. 73? Różnica jest tylko taka, że w przypadku art. 73 wydaje się decyzję, a nie zaprzęga sąd do pracy, ale nadal niezbędny jest akt władczy organu państwowego.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2021, 14:32 przez pandrzej »

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 81.0.4196.60 Opera 81.0.4196.60
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Listopada 2021, 18:24 »
Oj daleko zaszliśmy od inicjującego pytania o aktualizację użytku. A rzecz była w tym kto i w którym momencie może/powinien dokonać zmiany użytku. Ale miło się Panów czyta.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Listopada 2021, 18:48 »
Użytek to odzwierciedlenie stanu istniejącego na gruncie.
Zgodnie z tym, o czym dyskutowaliśmy wyżej, praktycznie w każdym przypadku użytek gruntu który jest przedmiotem art. 73 powinien być dr. Chyba, że zaszła ta hipotetyczna sytuacja, że dany grunt był drogą w 1998, a nie jest dziś. Ale to teoretyzowanie.

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 81.0.4196.60 Opera 81.0.4196.60
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Listopada 2021, 11:04 »
Tak, ale jest problem użytku dr na gruncie prywatnym. Jeżeli nie będzie pozytywnej decyzji wojewody to powinien pozostać użytek przyległy. Kiedy? Czy w trybie aktualizacji czy przy opracowywaniu wydzielenia, jeżeli przy aktualizacji to zostanie wprowadzony bez względu na decyzję. Jeżeli przy wydzieleniu to jeżeli nie będzie pozytywnej decyzji to pozostanie przyległy użytek. Podejścia przy weryfikacjach bywają różne stąd pytanie.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 96.0.4664.45 Chrome 96.0.4664.45
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Listopada 2021, 22:10 »
Rzecz w tym, że jeżeli nie ma pozytywnej decyzji wojewody, znaczy że 31 grudnia 1998 nie było w danym miejscu drogi.
Wojewoda nie kreuje nowej rzeczywistości. Wojewoda wydaje decyzję, w której stwierdza, że droga w danym miejscu była lub ewentualnie jej nie było.
Jeżeli po przeprowadzeniu stosownego postępowania okaże się, że dany grunt 31 grudnia 1998 nie był we władaniu zarządcy drogi. Jeżeli stan obecny jest taki sam jak w 1998, to nie powinno być użytku dr. Być może teraz już na przykład w danym miejscu droga jest, ale to nie jest przedmiotem postępowania z art. 73.

Niemniej: użytek to odzwierciedlenie stanu aktualnego na gruncie. Jeżeli dany grunt jest zajęty pod drogę, to powinno być dr niezależnie od tego, co tam wyjdzie w postępowaniu z art. 73.
Immamentną cechą ewidencji gruntów i budynków jest jej aktualność. Albo inaczej, bo to stwierdzenie jest średnio fortunne: ewidencja gruntów jeżeli tylko jest taka możliwość, to powinna być aktualizowana na podstawie aktualnych danych.
Definicję drogi znajdziemy w art. 4 ustawy o drogach publicznych.
Konkludując: jeżeli w danym miejscu dziś jest droga, to użytek powinien być dr. I nie ma to nic wspólnego z postępowaniem z art. 73.

Offline Jacek Kozieł

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 94.0 Firefox 94.0
Odp: art.73 zmiana użytku
« Odpowiedź #12 dnia: 9 Grudnia 2021, 19:05 »
Witam

Mądry Rebe, powiedział do kłócących się: i ty masz Racja! i ty masz Racja!.

Na szczęście jeszcze jest instytucja organu, który będzie wydawał decyzję z art. 73, czyli właściwy miejscowo Wojewoda.
Maćku, przedzwoń i porozmawiaj jak sobie życzą czy użytek dr czy coś tam innego. Jak trzeba przedzwoń z pokoju weryfikatora, wtedy ten nie będzie dyskutował, bo zwykle Wojewoda jest gdzieś blisko WINGiKa.

Z mojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że zwykle chcą dr.

Pozdrawiam

Jacek Kozieł
Jak człowiek wierzy w siebie,
To cała reszta to betka,
Nie ma takiej rury na świecie,
Której nie można odetkać
Wejść na estradę i zostać,
Cała reszta to rzecz prosta.