Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: yabril Wątek: WINGIK w sprawie granic na mdcp  (Przeczytany 4025 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yabril

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 170
WINGIK w sprawie granic na mdcp
« dnia: 14 Kwietnia 2012, 11:16 »
W załączniku przedstawiam świeże stanowisko Wingika, który zbadał zasadność odmowy włączenia dokumentacji do zasobu gdy przyczyną odmowy było niedokonanie przez wykonawcę prac, wbrew zaleceniom Ośrodka, ustalenia przebiegu granic.
Miłej lektury  :D
(Zdradzę zakończenie, Wingik uznał skargę wykonawcy za zasadną i nakazał przyjąć operat)
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."

Offline yabril

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 170
Re: WINGIK w sprawie granic na mdcp
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwietnia 2012, 11:22 »
A za to zdanie WINGIK ma u mnie dużego plusa:
Cytuj
uzasadnione było, że do przedmiotowego zgłoszenia dołączono wytyczne wykonania pracy w zakresie nieujętym w obowiązujących przepisach i standardach, co należy rozumieć jako realizację przepisu paragraf 5 ust.5 rozporządzenia w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych... choć nieuzasadnione jest zalecenie i wymaganie na tej podstawie ustalenia granic, jeśli wykonawca sam nie uznał, że taka konieczność zachodzi[/b]
:mrgreen:
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: WINGIK w sprawie granic na mdcp
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwietnia 2012, 14:29 »
Witam

A ja Yabril plusa mogę dać tylko za drugą część zacytowanego zdania ( tą wytłuszczoną) . Za pierwszę część  daję minusa na szynach z wykrzyknikiem. Jeżeli WINGiK uważa, że mapa do celów projektowych to praca nietypowa , dla której sposób i tryb wykonania nie został określony w obowiązujących standardach technicznych, a indywidualne uzgodnienie pomiędzy wykonawcą a ośrodkiem to - wytyczne ośrodka, to mnie .....ręce opadają......
Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
    • http://wbgsc.pl
Re: WINGIK w sprawie granic na mdcp
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwietnia 2012, 08:46 »
Ula,
a Ty za to co napisałaś masz u mnie 5 w serduszku  :D  Bo rzadko dzisiaj ktoś pamięta nawet z Wykonawców, że wytyczne to mogą być wydane przez Ośrodek tylko w przypadku prac nietypowych czyli takich dla których sposób i tryb wykonania nie został określony w obowiązujących powszechnie standardach technicznych, czyli np.  do niedawna pomiary GNSS. Bo faktycznie przed 22 grudnia 2012 r. standardy o GNSS milczały.
Ale i wtedy powinny być ustalane pomiędzy wykonawcą i ośrodkiem indywidualnie, a nie narzucane jednostronnie. Na takie narzucane przez ośrodki Geodeci nie powinni się godzić.

Miast "Wytycznych..." ośrodki winny wydać pisemne "Informacje..." (§ 5 ust.3 - *1) w których winny się znaleźć wyselekcjonowane, właśnie przez te ośrodki, informacje o materiałach jakie Wykonawca powinien wykorzystać przy wykonywaniu zgłoszonej pracy. Bo zgodnie z prawem, to Ośrodki decydują o tym co Wykonawcy winni wykorzystać do określonego zgłoszenia. Dlatego mechaniczne wymienianie przez ośrodki wszystkich operatów z zasobu w obszarze zgłoszonej pracy, niezależnie od asortymentu, jest błędem który powoduje naruszenie prawa, a przede wszystkim bezprawne uchylanie się od odpowiedzialności za wybór i ustalenie materiałów "jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy".

I tu dochodzimy do sedna tego co powinniśmy wymagać od ośrodków, a szczególnie teraz w sytuacji obowiązywania nowego rozporządzenie o standardach i tworzenia tzw. "roboczych baz", jest to obowiązek Ośrodków udostępnia posiadanych materiałów wraz z ich charakterystyką techniczną. (§ 5 ust. 3 - *1)
W sytuacji gdy, od 22.12.2012 r., na nasze barki wykonawców, z "organów" została przerzucona powtórna ocena wszystkich materiałów, pierwszy raz ocenianych przez ośrodki przy kontroli przed włączeniem do PZGiK, w celu ich, tak naprawdę, to eliminacji z państwowego zasobu materiałów i informacji błędnych, nierzetelnych oraz nie spełniających obecnych standardów dokładnościowych, to szczegółowa charakterystyka techniczna materiałów archiwalnych warunkuje wykonanie obowiązków wymienionych w Rozdziale 5. (*2)

Osobną sprawą jest określenie co charakterystyki techniczne winny zawierać. W związku z wejściem w życie nowych standardów (*2) jest pewne, że wachlarz informacji znajdujący się w charakterystykach technicznych udostępnianych materiałów z PZGiK znacznie się poszerzył. Np. w przypadku punktów załamania granic działek ewidencyjnych, to nie tylko atrybuty ale również dane o osnowie, która posłużyła do pomiaru punktów,  a więc klasa i rzędowość osnowy, data jej pomiarów, obliczeń i wyrównania. Również specyfikacja instrumentów użytych do pomiarów itp. Metody zdjęcia sytuacyjnego i użyty sprzęt, wyniki pom. kontrolnych, osiągnięte błędy szczególnie przy geodezyjnym pomiarze kartometrycznym (wektoryzacja analogów przy dostosowywaniu egib). To tylko osnowa i zdjęcie sytuacyjne, a przecież pozostało jeszcze pochodzenie ustalenia granic, w trybie jakich przepisów, prawomocność decyzji dotyczących granic itp. To tylko niektóre szczegóły, które w charakterystykach technicznych, wydawanych przez Ośrodki, będą musiały się znaleźć. Oczywiście to zwiększa zakres prac ciążących na PODGiK ale w związku z nowymi standardami Wykonawcy będą zmuszeni wymagać. Jedno jest pewne, Ośrodkom skończył się bezpowrotnie czas gdy "informacja o materiałach..." była lakoniczna i zamykała się w jednym zdaniu prostym powielanym na ksero do wszystkich zgłoszeń. I tu warto by zapytać WINGiK'ów, czy podległe merytorycznie ośrodki są do tego przygotowane?!
------
*1 - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
*2 - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline yabril

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 170
Re: WINGIK w sprawie granic na mdcp
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwietnia 2012, 06:34 »
Cytat: "Leszek"
I tu warto by zapytać WINGiK'ów, czy podległe merytorycznie ośrodki są do tego przygotowane?!
Po co pytać gdy zna się odpowiedź?  :lol:
Ośrodki nie są przygotowane do udzielania takich informacji zarówno proceduralnie jak i intelektualnie. Protokół kontroli z przed 2 tygodni: "ubogie sprawozdanie". Na prośbę o wyjaśnienie, kontrolujący rozszerzył wypowiedź do uwagi o braku analizy wykorzystanej osnowy pomiarowej. Wykonawca zarzucił brak w materiałach informacji, o których pisze Leszek, żeby jakąkolwiek analizę przeprowadzić (choćby który to rząd osnowy). Kontrolujący odpowiedział: "No to trzeba było sobie dobrać jakieś materiały".
I wiecie co? Pomiar przeliczono na osnowę pomiarową postawioną RTKiem  :) Czas to pieniądz  :cry:
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."