Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Geofix Wątek: Ustalenie granic na zgodne oświadczenie stron  (Przeczytany 163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Geofix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Android 9 Android 9
  • Przeglądarka:
  • Chrome 89.0.4389.105 Chrome 89.0.4389.105
Ustalenie granic na zgodne oświadczenie stron
« dnia: 22 Lipca 2021, 21:32 »
Aktualnie mam do czynienia z taką sytuacją, że robię ustalenie granic działki w trybie "rozporządzenia". Zawiadomilem zainteresowanych, i już dziś wiem że na jedną działkę zjawi się 1z3 współwłaścicieli. Pytanie brzmi: czy 1z3 współwłaścicieli może razem z sąsiadem "zgodnie ustalić przebieg granicy?". Wg mnie tak. Kwestie stabilizacji narazie zostawiam.
Co o tym sądzicie.


RoBoCIK połączył wiadomości: 22 Lipca 2021, 21:33
...być może ktoś ma jakieś orzecznictwo w tym temacie?
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca 2021, 21:33 przez Geofix »

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 413
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 92.0.4515.107 Chrome 92.0.4515.107
Odp: Ustalenie granic na zgodne oświadczenie stron
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipca 2021, 22:00 »
Tutaj będzie mieć zastosowanie art. 209 KC.
Udział w czynnościach ustalenia ma charakter ochrony własności. Ochrona prawa własności jest czynnością zachowawczą. Należy także domniemywać dobrą wiarę każdego ze współwłaścicieli nieruchomości (art. 7 kc).
Albo żeby łatwiej zrozumieć: istnieje domniemanie prawne zawarte w art. 7 kc, że współwłaściciel zawsze właściwie zadba o granice wspólnej nieruchomości, a nie że "na złość" innym współwłaścicielom źle rozporządzi swoją nieruchomością.

W związku z powyższym należy uznać, że podpis jednego ze współwłaścicieli ma moc podpisu wszystkich.

Niestety prawo sobie, a urzędnicy sobie. Po prawdzie prawidłowość wybranego przez Ciebie rozwiązania rozstrzygnie urzędnik kontrolujący operat wg własnego widzimisię. Z doświadczenia wiem, że najczęściej w trudnych sytuacjach urzędnicy nie mają pojęcia o prawie. Zresztą gdyby było inaczej, sądy administracyjne nie miałyby co robić. A jak jest każdy widzi.

RoBoCIK połączył wiadomości: 22 Lipca 2021, 22:16
Kilka wyroków:

Cytuj
III SA/Kr 141/19 - wyrok WSA Kraków z dnia 25-04-2019
Zapisy ewidencji gruntów i budynków mają jedynie charakter techniczno-deklaratoryjny i dokonywane w niej zmiany nie mogą rozstrzygać o prawie ani przedmiocie własności. W konsekwencji, przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków nie mogą stanowić podstawy do rozstrzygnięcia sporów co do przebiegu granic nieruchomości, dla których właściwe jest postępowanie rozgraniczeniowe. Ustaleniu przebiegu granic nieruchomości służy instytucja rozgraniczenia. Przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków nie mogą stanowić podstawy do rozstrzygnięcia sporów co do przebiegu granic nieruchomości.


Cytuj
II SA/Bk 746/18 - wyrok WSA Białystok z dnia 14-03-2019
W sytuacji, w której mamy do czynienia z dokumentacją, w której zawarte dane są nie wiarygodne zastosowanie powinna znaleźć regulacja zawarta w § 37-39 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2016 r. poz. 1034 ze zm.). Jako, że postępowanie ewidencyjne jest postępowaniem rejestrowym i w jego toku nie dokonuje się żadnych ustaleń dotyczących zasięgu prawa własności organy w przypadku sporu co do przebiegu granicy muszą mieć na uwadze, że powinien on być rozwiązany tylko i wyłącznie w postępowaniu rozgraniczeniowym. Procedura przewidziana w § 39 rozporządzenia nie jest ustaleniem zasięgu prawa własności i nie może zastępować ani administracyjnego, ani sądowego postępowania rozgraniczenia nieruchomości.


Może się przydać, bo często urzędnicy zawiadujący ewidencją mają jakieś magiczne wyobrażenie o instytucji zawartej w §37-39
« Ostatnia zmiana: 22 Lipca 2021, 22:16 przez pandrzej »

Offline Geofix

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 28
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Android 9 Android 9
  • Przeglądarka:
  • Chrome 89.0.4389.105 Chrome 89.0.4389.105
Odp: Ustalenie granic na zgodne oświadczenie stron
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipca 2021, 08:51 »
Dokładnie tak samo uważam. Nie ma większego znaczenia ilu zainteresowanych zjawi się na ustaleniu granic ewidencyjnych, bo i tak granice ustalone w tym trybie nie przesadzają o zasięgu prawa własności. O tym może przesadzić tylko rozgraniczenie.
...A co wobec tego ze stabilizacją tak ustalonych granic. Dopuszczalna?