OD 24 CZERWCA 2020 r. OŚWIADCZENIE WYKONAWCY PRAC GEODEZYJNYCH ZASTĘPUJE UWIERZYTELNIENIE NA WSZYSTKICH DOKUMENTACH OPRACOWANYCH NA PODSTAWIE WYKONANYCH PRAC GEODEZYJNYCH LUB KARTOGRAFICZNYCH.
Od 24 czerwca 2020 r. obowiązują przepisy wprowadzające zmiany do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadzone ustawą tzw. Tarczą 4.0.
Między innymi wprowadzono możliwość składania oświadczeń przez wykonawców prac o uzyskaniu pozytywnego protokołu weryfikacji przekazanych do zasobu materiałów i danych stanowiących wyniki pomiarów geodezyjnych.
Wprawdzie z treści art. 15zzzia ust 2 pkt 3 wynika, że oświadczenie można złożyć jedynie na dokumentach powstałych w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i mapach do celów projektowych, to już z ust 3 tego wyczytać nie można.
Ale nie do końca, bo..
ust 3 wprost odnosi się do obecnie obowiązującej procedury – uwierzytelniania dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilno-prawnych, bez wskazania że dotyczy to tylko map z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i map do celów projektowych.
Zatem, złożenie oświadczenia przez wykonawcę prac geodezyjnych o treści określonej w ustawie dopuszczalne jest na KAŻDYM dokumencie wynikowym i równoznaczne jest to z uwierzytelnieniem.
O prawidłowości tego rozumowania świadczy treść uzasadnienia do ustawy , w którym ustawodawca pisze , że w celu usprawnienia funkcjonowania geodezji wprowadza się możliwość klauzulowania materiałów bezpośrednio przez wykonawcę prac geodezyjnych po pozytywnej weryfikacji operatu. I ani słowa, że procedura ta dotyczy wybranych rodzajów dokumentów.
Dla niniejszych rozważań, nie bez znaczenia jest również fakt, że zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 31 lipca 2020 r., uwierzytelnienie opracowań geodezyjnych na potrzeby budownictwa, w szczególności map z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, jest czynnością fakultatywną i brak jest podstawy prawnej do żądania dla tych dokumentów tzw. „czerwonej pieczątki”.
Reasumując:
- skoro brak jest konieczności uwierzytelnienia opracowań geodezyjnych na potrzeby budownictwa
- wykonawca może (ale nie musi) złożyć stosowne oświadczenie na mapach do celów projektowych lub na mapach z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
- a oświadczenie to jest równoważne uwierzytelnieniu WSZYSTKICH dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych, (tak wynika z treści art. 15zzzia ust.3)
To stąd oczywisty wniosek, że:
Nie musimy występować o uwierzytelnienie map z projektem podziału nieruchomości, dokumentów przeznaczonych do postępowań sądowych i wszystkich innych naszych opracowań stanowiących materiał dla zamawiającego, tylko na mocy art. 15zzzia ust 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, możemy złożyć stosowne oświadczenie o którym mowa w art. 15zzzia ust 2 pkt 3.