Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: UlaZ Wątek: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"  (Przeczytany 17957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
"WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« dnia: 6 Września 2012, 17:29 »
Dzisiaj odbyłam rozmowę z Panią urzedniczką, która zajmuje się m.in. decyzjami " o zmianie konfiguracji".
Jako, że mamy parę podziałów, które czekają na  " przekonfigurowanie ", chciałam się dowiedzieć, na jakim to wszystko jest etapie.  Zapytałam też ( tak przy okazji), w jakim celu są prowadzone te postępowania i jakie dodatkowe informacje chce urząd w wyniku tych postępowań uzyskać. Pani się trochę miotała, nie bardzo umiała odpowiedzieć, ale jedna z odpowiedzi była taka, że chce uzyskać np. zgodę na zmniejszenie czy zwiększenie powierzchni działki. Przyznam, że deczko mnie zamurowała ta odpowiedź.

Następnie Pani mnie poinformowała, że  jest " coś takiego" , że jak powierzchnia zmienia się więcej niż 1 ar to trzeba prowadzić postępowanie i wydawać decyzje.  Zapytałam więc, gdzie jest to " coś takiego". Uzyskałam odpowiedź, że ona nie wie gdzie  to jest, ale słyszała , że " coś takiego " jest.  

Czy może ktos z Was  ( w takim razie) wie,  gdzie można znaleźć to "coś takiego", o którym wie Pani urzędniczka, że to jest, ale nie wie gdzie ?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2268
Re: GDZIE MOŻE BYĆ " COŚ TAKIEGO"...?
« Odpowiedź #1 dnia: 6 Września 2012, 21:48 »
Ula.....pliiiiissssss.... :D ....oszczędź mnie choć trochę  :mrgreen:
Czytając to co napisałaś popijałem sobie piwo. I tak parsknąłem ze śmiechu....że całą klawiaturę sobie zachlapałem  :mrgreen:
Urzędnicy w Twoich okolicach są zdecydowanie lepsi od najlepszych kabaretów  :lol:
Na ten moment tyle w tym temacie, bo dalej śmieję się na głos....i nie jestem w stanie pisać  :lol:
cu

Offline Staszek

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 115
Re: GDZIE MOŻE BYĆ " COŚ TAKIEGO"...?
« Odpowiedź #2 dnia: 6 Września 2012, 22:46 »
No to Jarek ja też coś dołożę. Czy pamiętasz jak inspektor Zasada ( dział forum: podziały i rozgraniczenia - wątek: protokół kontroli inspektora Zasady z PODgiK wKońskich) kazał mi postąpić gdy stwierdziłem że współrzędne punktu granicznego po podziale działki sasiedniej do mojej którą dzielę to kicha bo nie pasują z granicą na gruncie  o 1.10m a zarys z 1967r pasuje z tą granicą  cyt.  

"W przypadku stwierdzenia błędnego ustalenia punktu granicznego (co potwierdzają strony), to przy obecnym opracowaniu projektu podziału należy uwzględnić dane z w/w operatu poprzez zastosowanie art 93 pkt 2a Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997r (regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami-przy zgodzie stron) lub w trybie rozgraniczeniowym". koniec cyt. :mrgreen:

Otóż dzsiaj zawiozłem do ŚWING  kolejny operat z odmową przyjęcia (już trzeci) z tych samych powodów
Nie było pani Inspektor, ale rozmawiałem z jej podwładną i tłumaczę jej, że na gruncie granica jest w postaci miedzy od niepamiętnych czasów, miary z zarysu pasują z tą miedzą, a jedynie geodeta sknocił robotę przy podziale działki sąsiedniej i źle określił współrzędne, a ona na to z poważną miną: TO NIECH SOBIE ZROBIĄ ROZGRANICZENIE. Oniemiałem i pomyślałem CO JA TU ROBIĘ?   :o

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2268
Re: GDZIE MOŻE BYĆ " COŚ TAKIEGO"...?
« Odpowiedź #3 dnia: 6 Września 2012, 23:25 »
Musze przyznać Stachu, że też mnie nieźle rozbawiłeś  :mrgreen:
Mam prośbę do Uli, bo to ona rozpoczęła ten kabaret. Zmień temat temat tego wątku na  "Właśnie leci kabarecik"  :D  Mam jakoś przekonanie, że to może być HIT naszego foruma  :mrgreen:
pozdrawiam
Jarek

Offline pomiarowy

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 251
Re: GDZIE MOŻE BYĆ " COŚ TAKIEGO"...?
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Września 2012, 00:21 »
pewien wykładowca z matematyki twierdził że pięć wymiarów to on sobie może wyobrazić,
z szóstym nie daje rady.........
pewnie "coś takiego" jest w tym szóstym wymiarze,
a ta Pani (nie tylko) w nim żyje, a może ma szósty zmysł......

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO "
« Odpowiedź #5 dnia: 7 Września 2012, 07:10 »
Zgodnie z prośbą Jarka zmieniłam tytuł wątku.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Września 2012, 18:40 »
Kompletowałam dzisiaj operat podziałowy i przy tej okazji przeczytałam wytyczne PODGiK ( 34 punkty).
Przyznam, że podłamałam się trochę i stwierdziłam, że chyba kiepsko ze mną. Ja prawie połowy z tego nie rozumiem. Wiem, że mam prawo być słaba z polskiego, bo skończyłam klasę mat- fiz, ale żeby aż tak...?
Taki np. pkt  6. tych wytycznych :

Cytuj
6.Do zwrotnych potwierdzeń odbioru należy dołączyć kopie zawiadomień. W przypadku braku zwrotnego potwierdzenia odbioru, na druku zawiadomienia osoba zawiadamiana ma umieścić swój podpis z datą. Instytucje oraz urzędy zawiadamiać na dzień i w godzinach ich pracy.

Zawsze myślałam, że zawiadamia się o czymś, a nie na coś. Ale niech tam.....  nigdy natomiast nie wpadłam na to, żeby zawiadamiać na noc.  A Wy jak zawiadamiacie : na dzień czy na noc ?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Września 2012, 20:12 »
Zacytuję jeszcze pkt 26.  tych wytycznych:
 
Cytuj
26. Jeżeli na wydzielanej działce znajdują się budynki, dla których została założona ewidencja budynków to należy sporządzić wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących budynku wg wzoru 26 do Instrukcji G-5. Dla nowych budynków do operatu dołączyć uzupełniony arkusz danych ewidencyjnych budynków oraz arkusz danych ewidencyjnych lokali zgodnie ze wzorem nr 23 i 24 do Instrukcji G-5 ( dla wydziału ewid.wykonać kopię) lub opisać w sprawozdaniu technicznym za jakim operatem będzie wykonany arkusz danych ewidencyjnych budynków.
Ja nic nie rozumiem z tego.... Pomocy!!!! Co ja mam w tym sprawozdaniu technicznym opisać ?...


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Września 2012, 20:33 »
A teraz zacytuję pkt 5.

Cytuj
5. Protokół graniczny przyjęcia granic nieruchomości spisać ze wszystkimi współwłaścicielami i sąsiadami ( dotyczy także dróg i rzek). Współwłaściciele dzielonej nieruchomości podpisują protokół graniczny niezależnie od otrzymanych zawiadomień .

Nic a nic nie rozumiem. Ratunku!!!! Co to jest protokół graniczny przyjęcia granic nieruchomości?
O jakich sąsiadów chodzi? Jeżeli współwłaściciel mieszka na drugim końcu Polski to co? Ma przyjechać ze swoimi sąsiadami ?  Co to znaczy podpisują niezależnie od otrzymanych zawiadomień?....

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2268
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Września 2012, 22:46 »
Powiem Ci Ula, że tej łamigłówki z punktu 5 też nie rozszyfrowałem. Ale być może po prostu dlatego, że jestem zbyt mało inteligentny  :?  Jakoś mi się jednak wydaje, że w tym punkcie w zdecydowany sposób chodzi o "dobro" właścicieli. Hmmmm...... :roll: ...a może raczej chodzi o dobro geodety? Bo kto wie....?!...może nieświadomie narażamy się na jakieś potencjalne konsekwencje zawodowe?  :D  
Z obowiązującym prawem nie ma to nic wspólnego, więc doszukuje się jakichś wyższych celów. Bo przecież nie może chodzić w żadnym przypadku o jakieś dobra urzędników. Na szczęście ja w mojej okolicy nie mam takich wytycznych.
Ale Tobie radzę, abyś pisała w zawiadomieniach, że :
- obecność obowiązkowa !
- w przypadku braku możliwości przybycia w określonym miejscu i terminie, należy ustanowić pełnomocnika i pouczyć go, że musi podpisać protokół !
- z oczywistych względów będziemy pokrywać koszty dojazdu na grunt z dietą, a w przypadku dojścia, zapewniamy napoje chłodne lub ciepłe (wg życzenia)  
- w przypadku konieczności wybrania dnia urlopu, gdy właściciel nie ma już możliwości skorzystania z przysługującej puli rocznej, pokrywamy równowartość urlopu bezpłatnego  
- w przypadku, gdy w dniu określonym w zawiadomieniu wystąpią mrozy poniżej -5 st.C, zapewniamy na miejscu "koksiok" czyli przenośny piec ogrzewany koksem, zapewniając przybyłym na grunt minimum komfortu niezbędnego do podpisania odpowiedniego protokołu. (możliwość ogrzania rąk)

Na ten moment nie potrafię już nic wymyślić, ale obiecuje przemyśleć możliwe sytuacje i podpowiedzieć Ci po znajomości, jak jeszcze można skutecznie zachęcić właścicieli/współwłaścicieli, abyś miała w tym protokole wszystkie podpisy   :lol: , bo przecież głównie chodzi o to, aby niezależnie od wszystkiego (nawet w przypadku braku zawiadomień) były podpisy

Co do punktu 26 wytycznych, to w tym przypadku zastanawiam się, czy nie powinno się to zakwalifikować do kategorii "szczyt - szczytów". Są w nim tylko dwa zdania a ja doliczyłem się naruszenia prawa w pięciu miejscach. Przepraszam, że tu Ci nie pomogę. Ale PTG chyba by mogło kolejną skargą  ;)

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Września 2012, 07:23 »
Jarku dzięki, ale tych punktów jest aż 34.

Tego nie  da się strawić od razu, dlatego " zapodam " Wam tylko trochę punktów.


Cytuj
1.   Przeprowadzić inwentaryzację osnowy ( dopuszcza się na opisach topograficznych )-wyniki dołączyć do operatu w zasobie przejściowym.

Dopuścił na opisach topograficznych...łaskawca....a przecież mógł nie dopuścić... mógł....

Cytuj
2.   Pomiar i obliczenia wykonać w układzie 2000/7 na osnowę III kl.

Dlaczego?... jasne.... ma prawo mieć taki kaprys... ma

Cytuj
3.   Nie dopuszcza się pomiaru pkt. granicznych w oparciu o ciągi poligonowe nawiązane jednostronnie a posiadające więcej niż jeden bok ( dopuszcza się tzw.” bagnety „ założone w oparciu o osnowę III klasy wraz z elementami kontrolnymi – o szczegóły I gr. dokładności ).

Tutaj czegoś nie dopuścił a dla przeciwwagi coś dopuścił.... dobrze....

Cytuj
4.   Granice nowowydzielonych działek stabilizować trwale.

Jasne...


 
Cytuj
 8. Jeżeli w wyniku przyjęcia granic działki dzielonej zmienia się granica działki, należy dodatkowo spisać z właścicielami działek których korekta dotyczy, protokół ustalenia przebiegu granic ( zgodnie z  § 38 rozporządzenia z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków) oraz sporządzić „ Mapę uzupełniajacą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków „ ( kilka egz.). Mapa uzupełniająca oprócz mapy ewid. gruntów z wniesionymi zmianami ( kol. czerwonym), powinna zawierać dane z rejestru gruntów działki dzielonej i informację o zmianie konfiguracji i powierzchni. W przypadku skali mapy 1: 2880 należy przedstawić dwa rysunki: przed i po zmianie, tak aby zaistniałe zmiany były czytelne. Dla ewidencji gruntów i budynków należy sporządzić składkę zawierającą: „ Mapę uzupełniającą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków”, ksero: zgłoszenia pracy geodezyjnej, sprawozdania technicznego, zawiadomień, zwrotnych potwierdzeń odbioru, protokołu ustalenia przebiegu granic wraz ze szkicem i opisem granic, wypisów z rejestru gruntów, obliczenia powierzchni, kopii postanowień spadkowych, pełnomocnictw, badania hipotecznego, opisu wykonanych czynności z przeprowadzonego postępowania. Na „ Mapie z projektem podziału” należy wykreślić nowe granice działek

To cudne wręcz jest..... Co o tym myślicie?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Września 2012, 12:02 »
Przed obiadem zaserwuję Wam jeszcze trzy punkty tych wytycznych: (9,10,11)

Cytuj
9. Jeżeli w wyniku przyjęcia granic działki dzielonej zmienia się powierzchnia działki bez zmiany granicy, należy sporządzić „Mapę uzupełniajacą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków „ ( kilka egz.). Mapa uzupełniająca oprócz mapy mapy ewid. gruntów
powinna zawierać dane z rejestru gruntów działki dzielonej i informację o zmianie powierzchni. Dla ewidencji gruntów i budynków należy sporządzić składkę zawierającą: „ Mapę uzupełniającą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków”, ksero: zgłoszenia pracy geodezyjnej, sprawozdania technicznego, zawiadomień, zwrotnych potwierdzeń odbioru, protokołu ustalenia przebiegu kopii postanowień spadkowych, pełnomocnictw, badania hipotecznego, opisu wykonanych czynności z przeprowadzonego postępowania. Na  „ Mapie z projektem podziału „ w stanie dotychczasowym należy wpisać nową powierzchnię działki.

10. Jeżeli w trakcie wykonywania czynności podziałowych nieruchomości składającej się z kilku działek ewidencyjnych ( objętych tą sama księgą wieczystą), właściciel wyrazi chęć połączenia działek ewidencyjnych w jeden nowy numer ewidencyjny, należy dołączyć składkę z aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków, jako operat techniczny. Należy sporządzić „ Mapę uzupełniającą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków z połączenia działek ewidencyjnych” wraz z wykazem zmian ( kilka egz.). Mapa uzupełniająca oprócz mapy ewid.gruntów z wniesionymi zmianami ( kol. czerwonym), powinna zawierać dane z rejestru gruntów działek macierzystych i informację o zmianie konfiguracji i powierzchni poprzez połączenie w nowy numer. W przypadku skali mapy 1: 2880 należy przedstawić dwa rysunki: przed i po zmianie, tak aby zaistniałe zmiany były czytelne. Dla ewidencji gruntów i budynków należy sporządzić składkę zawierającą: „ Mapę uzupełniającą aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków z połączenia działek ewidencyjnych”, ksero : zgłoszenia pracy geodezyjnej, sprawozdania technicznego, wypisów z rejestru gruntów, obliczenia powierzchni, badania hipotecznego. Na „ Mapie z projektem podziału” należy wykreślić nowe granice działek z nowym numerem ewidencyjnym. Wraz ze składką dla dla ewidencji gruntów i budynków należy dołączyć wniosek właściciela ( współwłaścicieli) o wydanie decyzji w sprawie aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków w zakresie połączenia działek ewidencyjnych stanowiących jedną nieruchomość.

11. W przypadkach opisanych w pkt.8,9 i 10 należy kompletować cały operat pomiarowy „ zarówno składkę z aktualizacji operatu ewidencji gruntów i budynków jak również operat podziału nieruchomości.Podobają się Wam?...

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1281
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Września 2012, 12:20 »
Ula... miej litość!! Czytanie tych "wytycznych" boli.  ;-P
Desipere est juris gentium.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Września 2012, 09:20 »
Radku... ja nie chcę sprawiać Ci bólu, ale taka jest brutalna rzeczywistość.  
 "Zapodam" następne trzy punty wytycznych stanowiących prawo powiatowe.

Cytuj
12.W przypadku zmiany współrzędnych istniejących pkt. granicznych pomierzonych na osnowę kl.III, należy przeliczyć współrzędne klasoużytków znajdujących się na tych granicach oraz do zasobu użytkowego dołączyć wykaz współrzędnych dotychczasowych i zmienionych, oraz podstawę zmiany.

13.Do operatu dołączyć wstępny projekt podziału wraz z prawomocnym postanowieniem wydanym przez Urząd Gminy. Dla terenów rolnych, leśnych i zieleni, dołączyć zamiast wstępnego projektu podziału wyrys z planu i zaświadczenie Urzędu Gminy o przeznaczeniu terenu w planie zagospodarowania przestrzennego dotyczące dzielonych działek.

14.Podział należy wykonać zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7.12.2004r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości ( Dz.U.z 2004r. Nr 268 poz.2663 ).


Pozdrawiam, Ula

Ps.. Nie wiem tylko, czy we właściwym wątku to umieszczam, bo to nawet miejscami śmieszne być przestaje, raczej tragiczne jest...
Pozdrawiam, Ula

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1281
Re: "WŁAŚNIE LECI KABARECIK" lub " COŚ TAKIEGO"
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Września 2012, 13:58 »
Takie sprawy jak ta którą opisujesz, dla mnie samego, potwierdzają tezę która brzmi - Polska geodezja potrzebuje reformy u podstaw a nie działań doraźnych które niczego nie naprawią a przedłużą jedynie agonię obecnego stanu rzeczy. Kolejne sprawy które poruszamy stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Wniosek który z nich płynie jest dla mnie jeden. Samorządy nie są w stanie wykonywać zadań z dziedziny geodezji które nałożyła na nie ustawa, administracja centralna nie jest w stanie wyegzekwować od nich tych zadań, ba... nie jest nawet w stanie wykonać  zadań które ma wykonywać w tej sferze samodzielnie. Pisanie opinii, opiniowanie aktów prawnych, interweniowanie w pojedynczych sprawach jest może zajmujące, rozwijające ale nic konstruktywnego z tego nie wyniknie. Na najistotniejsze zarzuty postawione przez nas w piśmie do min. Boniego ministerstwo nie odpowiedziało, na setki pytań dotyczących ustaw i rozporządzeń GUGiK potrafi odpowiedzieć w sposób rodzący następne pytania i zastrzegając że nic z tej odpowiedzi nie wynika. Sami głośno przyznają że nic od niech nie zależy, za nic nie odpowiadają.
Jestem zdania że przyszła pora na działania natury politycznej. Nie mylić oczywiście z walką o władzę polityczną przez popieranie jakiejś partii. Trzeba upomnieć się o swoje prawa. Jestem zdania że trzeba zacząć domagać się odpowiedzi na podstawowe pytania, jak administracja rządowa wyobraża sobie rzeczywistość na poziomie na którym działamy, kiedy zajmie się podstawowymi problemami które nas gnębią, jak to chce zrobić, w tym jak zamierza mieć wpływ na to co dzieje się w starostwach. Trzeba prosić o bezpośrednią rozmowę z GGK, z ministrem czy premierem skoro nie mamy pewności że nasze pisma do nich dochodzą. A jak nie to pora zaistnieć publicznie tak jak inne branże. W mediach czy nawet na ulicy prowadząc dozwolone prawem akcje protestacyjne przed Kancelarią Premiera czy coś w tym rodzaju.
Czy nie uważacie że nadeszła już na to pora?
Desipere est juris gentium.