Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: eljotp Wątek: WAŻNA INFORMACJA  (Przeczytany 31989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
WAŻNA INFORMACJA
« dnia: 8 Sierpnia 2012, 20:39 »
Ja już nie wiem czy śmiać się, czy płakać należy? i TO SIĘ DZIEJE W KRÓLEWSKIM MIEŚCIE KRAKOWIE, gdzie się urodziłem, wychowałem, gdzie do szkól chadzałem... MOŻLIWE TO JEST BY TAM ZMIANĘ POŁOŻENIA GRANIC NA PROTOKÓŁ Z PRZYJĘCIA... ROBIONO?! NIEPOJĘTE  :cry:  Ale cóż jak się takich inspektorów tam ma...

[attachment=0:3p3n40yp]WAZNA_INFO.PNG[/attachment:3p3n40yp]
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #1 dnia: 8 Sierpnia 2012, 20:48 »
Leszku...

Ja tą WAŻNĄ INFORMACJĘ też otrzymałam i chybcikiem pośpieszyłam się nią podzielić z forumowiczami. Zamieściłam ją w wątku " nic nie warte protokoły " i Adam już zdążył się na jej temat wypowiedzieć.

Może dobrze, że zamieściłeś ją w osobnym wątku. Wszak to WAZNA INFORMACJA jest.

A nie wiedziałeś, co się dzieje ? Bo ja tak... Trąbię o tym już  o od samego prawie początku mojego istnienia na tym forum.

Jeszcze dużo wody w Wiśle musi upłynąć, żeby w Małopolsce było normalnie .

A może by tą ważna informacje do GGK wysłać , bo może nie ma dostępu do WAŻNYCH INFORMACJI ?

A zmiana położenia czy też jakiejś tam konfiguracji to według mnie jakiś przekręt chyba jest. Żeby zmieniać granice cudzych nieruchomości ? Ja nie wiem... Nocami ogrodzenia przestawiać, czy miedze zaorywać, czy znaki przestawiać....no bo jak.... ?

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2431
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #2 dnia: 8 Sierpnia 2012, 23:11 »
Witam.
Może faktycznie warto na ten temat pogadać w oddzielnym wątku. Chociażby z tego powodu, że to bardziej temat i problem Małopolski i katastru austriackiego niż ogólnokrajowy. Niezależnie od tego nie mam zamiaru zmieniać własnego zdania, bo cały czas uważam, że geodezja jest jedna i nie powinno się jej dzielić na regiony czy też geodezję widzianą ze strony wykonawcy czy też urzędnika.
Dla mnie to pismo jest o tyle ciekawe, że z racji możliwości spojrzenia na te problemy z boku, widzę w nim dwa zupełnie oddzielne wątki. Pierwszy z nich to doszukanie się powodu, z którego to pismo powstało. Jest w nim wyjaśnienie, że zmiany w lokalnej (małopolskiej) geodezji powinny nastąpić
 "w związku z licznym uchyleniem przez WINGiK decyzji o zmianie konfiguracji działek"  
No to moim zdaniem powinnaś się cieszyć Ula, bo w końcu wyszło na Twoje, że nie wolno robić podziałów zza biurka tylko w oparciu o protokół z przyjęcia granic bez wyjścia w teren (poprzez badanie dokumentów dotyczących granic bez ich sprawdzenia na gruncie). Oczywiście nie rozumiem pojęcia "zmiana konfiguracji działek", bo chyba jedynie w Waszej okolicy ono istnieje. Nie znam takiego pojęcia z zapisów prawnych. Ale osoby z Małopolski z pewnością dobrze wiedzą o co chodzi. Pisałem już w innych miejscach, że moim zdaniem na Waszym terenie zbyt mocno tkwicie w złych lokalnych tradycjach nie patrząc na obowiązujące prawo.
Pani Ania Skórka chciałaby jednak bardzo pogodzić te złe przyzwyczajenia z nowymi zaleceniami. A czyimi? Moim zdaniem nie są to wcale zalecenia Małopolskiego Szefa Inspekcji Nadzoru. Są to zdecydowanie zalecenia wypływające z GUGiK. A dlaczego tak uważam? Bo nie sądzę, aby w tym lokalnym "kumplostwie" chciał ktoś komuś zaszkodzić. No i nie wdając się w szczegóły chciałbym zaznaczyć drugi wątek tego pisma. Czyli oddzielić plewy od ziarna. Tak jak napisałem, mam pełne przekonanie, że część tego pisma sugerująca konieczność sporządzenia oddzielnych protokołów w czasie podziału (z ustalenia granic i ich przyjęcia) wypłynęła z GUGiK. Kto wie, czy nie ma tu zasługi Pana Radzio, o którym wspominałaś Ula, że bardzo przeciwstawiał się Waszym lokalnym praktykom "podziałów kalkowych". Dla mnie to żadna rewolucja i żadna nowość, bo w przypadkach konieczności wykonania dodatkowych czynności przy podziałach związanych z wznowieniem/wyznaczeniem/ustaleniem granic od 2005 roku robię dwa oddzielne protokoły. Czyli wznowienia/wyznaczenia/ustalenia punktów granicznych w celu aktualizacji EGiB i drugi protokół z przyjęcia granic, jako dokument stanowiący załącznik do wniosku o podział. Pani Ania Skórka najprawdopodobniej określiła te niezbędne (dodatkowe) czynności jako ustalenie granic z tego powodu, że na Waszych terenach jest niewielka ilość dokumentów upoważniających do wznowienia i wyznaczenia. I tu ją rozumiem. Zupełnie natomiast nie rozumiem zdania :
     
Cytuj
W/w operat przyjęty do zasobu wraz z wnioskiem strony będzie stanowił podstawę wydania decyzji o zmianie konfiguracji.  
Mam jednak nadzieję, że skoro Pani Ania jest tak blisko siedziby MWINGiK, wspólnie z tą instytucją uzgodnią właściwe działanie w tym zakresie i zmieni w najbliższym czasie swe zalecenia w tym temacie. Bo nie przystoi Pani Aniu pisanie takich nieprzemyślanych i delikatnie mówiąc niekompetentnych i sprzecznych z prawem zdań w oficjalnych zaleceniach  :shock: . Jeśli mógłbym jakoś pomóc w konsultacjach, służę uprzejmie swą wiedzą i czasem. Wydaje mi się, ze ten wątek ma szanse zaistnieć na dłużej na tym forum, więc na razie odpuszczam sobie szczegóły.
pozdrawiam
Jarek

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #3 dnia: 9 Sierpnia 2012, 09:05 »
To może ja postaram się odnieść co do szczegółów...

1. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO jak wydawanie decyzji o zmianie konfiguracji granic działki ewidencyjnej.

Widać, że urzędnicy w Krakowskim Starostwie się nudzą i nie mają co robić, stąd szukają sobie jakiegoś zajęcia. Na miejscu Starosty zwolniłbym połowę z nich, bo jest ich po prostu za dużo i wymyslają te "cuda na kiju"... Tym pozostałym podnósłbym dwukrotnie uposażenie, w związku z czym pewnie szanowaliby te posady i nie byli skłonni podejmować tego typu działań.

W szczególności procedurę wprowadzania zmian do operatu ewidencji gruntów reguluje rozporzadzenie z 2001r. ws. egib. Odgórne założenie, że zmiany w ewidencji mają być dokonywane w trybie obligatoryjnego wydawania decyzji administracyjnych jest całkowicie nieuprawnione i świadczy o braku znajomości podstawowych zasad w tym zakresie. Jak widać sprawa przerasta zarówno Ośrodek, jak i WINGiK-a, skoro ten stan rzeczy jest tolerowany. No bo WINGiK nie uchylał decyzji z uwagi na to, że co do zasady są one bezprzedmiotowe, ale że wydawano je w oparciu o protokoły przyjęcia granic... Toż to jakiś matrix jest...

2. Ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych - jako procedura - gwarantuje stronom poszanowanie ich praw.

Geodeta ustalając przebieg granic działek ewidencyjnych ma obowiązek zapewnić stronom czynny udział w tych czynnościach. Stanowią o tym przepisy rozporzadzenia ws egib. Procedura jest sformalizowana i nie pozwala geodecie na jakąś dowolność. Całkowicie ZBĘDNE JEST w tej sytuacji - chociażby z praktycznego punktu widzenia - powtórne "rozgrzebywanie" tej sprawy przez starostę poprzez wszczynanie i prowadzenie w tej sprawie jakiegokolwiek postępowania administracyjnego. Działanie takie jest wręcz szkodliwe. Żeby nie powiedzieć że organ działa wówczas bez wymaganej podstawy prawnej.

3. Przyjęcie operatu do zasobu jest swoistą "promesą" na wprowadzenie zmian do ewidencji.

Jedynie w szczególnie uzasadnionych sytuacjach ta "promesa" winna być unieważniana. A nie że ma być dodatkowo jeszcze "zatwierdzana" jakąś decyzją starosty!

Zauważyć należy, że zgodnie z przepisami rozporządzenia ws zgłaszania prac ośrodek dokumentacji MA OBOWIĄZEK wydać w terminie 3 dni od przyjęcia dokumentacji do zasobu materiały dla zamawiającego. I co? Ośrodek nie wyda tych materiałów, bo "prawo powiatowe" stanowi, że spokojnie, spokojnie... Najpierw wniosek strony o wydanie decyzji o zmianie konfiguracji, potem miesiąc na wydanie decyzji, zresztą sprawa może być szczególnie skomplikowana więc dwa miesiące, potem sąsiad się odwoła do WINGiK-a, a jak będzie uparty i zły na właściciela dzielonej nieruchomości, to złoży skargę do WSA a potem kasację do NSA... A co nie może? Może, skoro wszczęto potępowanie administracyjne, to jako strona ma swoje prawa... W postępowaniu podziałowym sąsiad nie jest stroną, ale w postępowaniu dot. zmiany konfiguracji, coby to nie znaczyło -> jest...

Znaczy się ośrodek - w powyższej sytuacji - pomimo przyjęcia operatu do zasobu nie wyda materiałów, podczas gdy zarówno ustawa o gospodarce nieruchomościami jak i rozporządzenie ws podziałów stanowi, że wójt wydaje decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości po włączeniu dokumentacji do zasobu. A nie po jakimś wprowadzeniu zmian do ewidencji. Bo się konfiguracja zmienia, co by to nie znaczyło...


Sumując uważam, że konieczne jest dokonanie pilnej zmiany konfiguracji w tym Starostwie... Albo konfiguracji procedur, albo konfiguracji stanowisk.. :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #4 dnia: 9 Sierpnia 2012, 09:05 »
Dzięki Jarku, że zabrałeś głos w tej dyskusji, chociaż pracujesz w terenie, gdzie nie ma czegoś takiego, jak " zmiana konfiguracji działki, czy granicy".  Polska jest jedna i przepisy dotyczą całego kraju, niestety, niektórzy nie potrafią tego zrozumieć.
W Małopolsce od dawna, zamiast na przepisach prawa działa się na lokalnych przyzwyczejeniach typu " U nas tak się robi", "Zawsze sie tak robiło", " W Warszawie się na katastrze nie znają i nic nie wiedzą, więc dalej róbmy swoje"...

Z problemem tzw. " zmian konfiguracji" staram się " walczyć od dawna, a dokładnie od momentu tego szkolenia z Panem Radzio, który wyraźnie powiedział, że nie ma czegoś takiego w geodezji, jak zmiana konfiguracji.  Niestety, reakcja urzędników była taka, jak zwykle zresztą " W Warszawie guzik wiedzą, na katastrze się nie znają. "
Postępowania  administracyjne dotyczące " zatwierdzania zmian konfiguracji granicy" niczemu nie służa, poza wywoływaniem konfliktów. I nie dziwi mnie, że są odwołania, bo gdy sąsiad dostanie decyzję,ze mu ktoś " konfigurację granicy" zmienił, to od razu zapala się czerwona lampka, a jak jeszcze w urzędzie powiedzą, że  geodeta działający na zlecenie sąsiada( którego nie zawsze musi lubić) " zmienił przebieg granicy działki ", to można sobie wyobrazić co się dzieje.

Wydaje mi się, że problem cały czas jest ten sam( poruszany w różnych wątkach na  tym forum). Urzędnicy nie rozumią i chyba nie chcą zrozumieć, że i działki i ich granice są na gruncie, a w ewidencji są tylko informacje. Gdyby postarali się przeczytać definicję działki ewidencyjnej i ją zrozumieć, to może nie robili by takich bzdur ( tak , bzdur bo nie bójmy się nazywać rzeczy po imieniu), które szkodzą nie tylko nam -geodetom, ale też właścicielom nieruchomości, których przez takie działania urzędu się tylko skłóca nic więcej .

Próbowałam kiedyś zadać Małopolskiemu WINGiK pytanie, co to jest ta "zmiana konfiguracji" i  z jakich przepisów prawa wynika. Jednak odpowiedź była bardzo wymijająca.
Może gdyby PTG zadało takie pytanie MWiNGiK potraktowałby nas poważniej....nie wiem.  
Jeszcze powiem Ci Jarku, że na terenie powiatu krakowskiego katastru już nie ma. Obowiązuje odnowiona ewidencja gruntów.

A jeszcze Ci wyjaśnię, że problem " zmiany konfiguracji ", to nie problem" podziałów graficznych".
Właśnie ta rzekoma " zmiana konfiguracji granicy ", wynika z ustalenia przebiegu granicy i jej pomiaru na gruncie tylko, jak wynika z "ważnej informacji" mierzono przebieg granic, natomiast nie sporządzano protokołów ustalenia przebiegu granic, co mnie tym bardziej dziwi, że my od dobrych kilku lat takie protokoły sporządzamy. Ta ważna informacja bardzo źle świadczy o ośrodku dokumentacji, że takie opracowanioa  do PZGiK przyjmował.

Jednak problem postępowań administracyjnych ( na wniosek strony ) w każdym przypadku stwierdzenia przez geodetę,że dane niestandardowe należy doprowadzić do zgodności ze standardami, mnie po prostu przeraża.  Wyobraż sobie Jarku, że takie postępowania( ciągnące się  miesiącami)  będą prowadzić przy MDCP....  Tragedia..... Moim zdaniem urzędnicy, którzy bez uzasadnionego powodu takie postępowania wszczynają ( bo zgodnie z prawem tylko w przypadku, gdy aktualizacja operatu ewidencyjnego wymaga wyjaśnień zainteresowanych lub uzyskania dodatkowych dowodów można postępowania prowadzić) powinni odpowiadać finansowo, za straty, które powodują ( brak możliwości rozpoczęcia budowy itd..)

Bo Jarku ta " zmiana konfiguracji granicy działki ewidencyjnej"  to zwykła aktualizacja danych niespełniających obowiazujących standardów, zawartych w ewidencji gruntów, w celu doprowadzenia tych danych  do zgodności ze standardami. A pisaliśmy o tym szeroko w naszej opinii opublikowanej w " Geodecie". Te wszystkie decyzje zatwierdzające jakieś tam" zmiany konfiguracji granicy działki ewidencyjnej" to po prostu wierutne bzdury. Starosta nie ma prawa zatwierdzać żadnych " zmian  konfiguracji granicy działki ewidencyjnej" cokolwiek by to oznaczało, bo żaden przepis prawa o tym nie stanowi.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #5 dnia: 9 Sierpnia 2012, 09:11 »
Adamie.....   w tej samej minucie umieściliśmy swoje posty .

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #6 dnia: 9 Sierpnia 2012, 09:19 »
Adamie... Masz  w zupełnosci rację . Zmian konfiguracji trzeba by też dokonać w kilku innych starostwach i chyba w małoplskim WINGiK .

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #7 dnia: 9 Sierpnia 2012, 09:46 »
Powiem jeszcze, że ludzie ( sąsiedzi) , którzy dostają takie decyzje zatwierdzające " zmiany konfiguracji działek" nie mają często zielonego pojęcia o co z tą "zmianą konfiguracji"  chodzi.
Z własnego doświadczenia mogę opisać taka sytuację. Nie tak dawno robiliśmy mdcp dla działki o dość dużym spadku terenu. Właściciel zapytał nas, czy wytyczymy mu też budynek.  Ja zapytałam ( ze wzgledu na duży spadek) czy będzie jakoś niwelował teren, czy budował na stoku. Odpowiedział mi tak, że będzie spychał teren a zgodę na " zmianę konfiguracji" już ze starostwa ma. Zainteresowało mnie to, więc pytam o jaką zgodę chodzi i czy o taką występował. Odpowiedział mi, że o nic nie występował sami mu taką decyzję przysłali.
No i wyjaśniło się, że dostał decyzję, o zatwierdzeniu "zmiany konfiguracji" jego działki, w związku z pomiarem działki sąsiedniej.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #8 dnia: 9 Sierpnia 2012, 10:11 »
No ten sąsiad to niezumełnie ma zgodę... Ale właściciel działki przedmiotowej, dla której wydano decyzję, śmiało może zamawiać "spycha" w celu zmaterializowania zmiany konfiguracji działki... :)

Chociaż nie... On też ma...

>>No i wyjaśniło się, że dostał decyzję, o zatwierdzeniu "zmiany konfiguracji" jego działki, w związku z pomiarem działki sąsiedniej.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #9 dnia: 9 Sierpnia 2012, 10:32 »
Cytuj
>>No i wyjaśniło się, że dostał decyzję, o zatwierdzeniu "zmiany konfiguracji" jego działki, w związku z pomiarem działki sąsiedniej.

Bo to Adamie , niczym w skeczu'
"W związku z przebudową ulicy Karolkowej". ...

Spycha mogą zamawiać wszyscy dokoła działki dzielonej, bo te decyzje zatwierdzają zmianę konfiguracji  wszystkich działek. Jeżeli działka nr 1 ma być podzielona, a dane nie są standardowe i trzeba te dane doprowadzić do zgodnosci ze standardami, a działka 1 graniczy z działkami 2,3,4,5... to urząd wydaje decyzje, o zatwierdzeniu zmiany konfiguracji wszystkich działek i w decyzji pisze  tak...
- działka nr 1 zmienia konfigurację i powierzchnię bez zmiany oznaczenia
- działka nr 2  zmienia konfigurację bez zmiany  powierzchni i bez zmiany oznaczenia
- działka nr 3 zmienia konfigurację bez zmiany powierzchn i  bez zmiany oznaczenia
- działka nr 4 zmienia konfigurację bez zmiany  powierzchni i  bez zmiany oznaczenia
- działka nr 5 zmienia konfigurację bez zmiany  powierzchni bez zmiany oznaczenia

Ten dodatek ( bez zmiany powierzchni i bez zmiany oznaczenia to od niedawna, bo wcześniej zmieniano każdorazowo przy takich decyzjach oznaczenia i powierzchnie wszystkich działek dokoła, więc teraz uznano, że należy dopisać" bez  zmiany powierzchni i  oznaczenia").

Taka działka to może kilka razy zmieniać konfigurację,.. bo, gdy ktoś zechce podzielić działkę np 6, która też graniczy z działką 5, to też urząd wyda kolejną decyzję'" o zmianie konfiguracji ".

A ludzie rozumują w moim przekonaniu poprawnie,  mnie też konfiguracja terenu raczej się kojarzy z jego ukształtowaniem  przestrzennym ( góry, doliny, itd)...

No chyba, że urząd chce Małopolskę  "spłaszczyć", żeby było tak, jak na mapie.....

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #10 dnia: 9 Sierpnia 2012, 11:00 »
No ciekawe, ciekawe to jest... Ale mam tutaj pytanie:

1. Czy ktoś skaładał wniosek o zmianę konfiguracji (nieistotne czy ze zmianą powierzchni, czy bez zmiany), ale ZE ZMIANĄ OZNACZENIA?  Bo jak widzę ten element jest CONSTANS w tych decyzjach, czyli bez zmiany?  Chociaż nie... Jest tu logika: zmianę oznaczenia pewnie należy dokonać na nowy wniosek, wydając nową decyzję. Oczywiście, że tak.. :)

Zresztą, gdyby w tej decyzjach jednocześnie dokonywano zmiany oznaczenia, to trzeba byłoby pewnie sporządzać wykazy synchronizacyjne...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #11 dnia: 9 Sierpnia 2012, 11:09 »
Adam, w tej chwili muszę już wyjechać i nie będzie mnie w biurze, ale jak wrócę wyślę Ci na prywatną pocztę taką decyzję ( Jarkowi też) , całkiem świeżutką i bedziemy mogli podyskutować w oparciu o konkretny przykład.
Od decyzji  tej tez wniesiono odwołanie....

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #12 dnia: 9 Sierpnia 2012, 16:33 »
Adamie... Przez wiele lat w dawnym województwie krakowskim, a potem w Małopolsce " zmiana konfiguracji działki wiązała się ze zmianą oznaczenia  działki podstawowej( przekonfigurowywanej przez urząd decyzją) oraz działek sąsiednich. I nikt się  nikogo  o zgodę na zmianę oznaczenia  nie pytał, nikt żadnych wykazów synchronizacyjnych nie sporzadzał ,  tylko zmieniał oznaczenia decyzją o zmianie konfiguracji. Sąsiedzi, którzy  ( bardzo często) nic z tego bełkotu zawartego  w decyzjach nie rozumieli ( bo przeciez tego zrozumieć się nie da) wyrzucali te decyzje do kosza. Po jakimś czasie , przekonani, że mają w papierach wszystko w porządku( przecież wszystkie mapy z wykazami synchronizacyjnymi pozamawiali, w kw mieli już nowe oznaczenia),  gdy chcieli przekazać  lub sprzedać działkę, byli zaskakiwani ( i są nadal)nowymi oznaczeniami w ewidencji i stawali przed faktem  ( kolejnej ) niezgodności oznaczeń między kw a egib. Wtedy zaczynali dochodzić , co się stało, i okazywało się, że z mocy prawomocnej już( a jakże)  decyzji o " zmianie konfiracji" wydanej z powodu podziału działki u sąsiada, muszą ponosić koszty kolejnych sprostowań w dziale I kw.

A  nasze sądy wieczysto-ksiegowe prostują oznaczenia nie tylko na podstawie wykazów synchronizayjnych, ale też decyzji o " zmianie konfiguracji i oznaczenia"....

Pozdrawiam, Ula

Ps. Przesłałam przykładową decyzję.
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Sierpnia 2012, 13:17 »
Odnośnie decyzji, którą przesłałam, to muszę jeszcze dopowiedzieć, że strona wystąpiła mniej więcej z takim wnioskiem : " Wnoszę o aktualizację danych ewidencyjnych zgodnie z dokumentacją...... Proszę o wprowadzenie zmian w trybie czynności materialno-technicznych....

Natomiast Starosta w decyzji napisał coś takiego... " Pismem, które wpłynęło do tut. urzędu............zwróciła się o wydanie decyzji zatwierdzającej zmiany w operacie ewidencyjnym w zakresie w/w działek ewidencyjnych...

Czy starosta prawidłowo odczytał wniosek i czy będąc ( zgodnie z prawem ) nim związany postąpił właściwie wydając decyzję ?...


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: WAŻNA INFORMACJA
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sierpnia 2012, 14:05 »
Wydaje się że wniosek strony wiąże organ w zakresie przedmiotu żądania (tutaj wprowadzenia zmiany do egib), a nie - przynajmniej w tej konkretnej sytuacji - trybu wiążącego się z realizacją tego wniosku. Inną sprawą jest, że strona lepiej wiedziała "jak to się robi" niż organ administracji... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...