Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: leslav Wątek: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności geodez  (Przeczytany 5957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leslav

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 24
Witam Koleżeństwo. Mam problem .
Odnośnie opłat za takie czynności jak stabilizacja punktów "nowych".
Wiadomo,że dopiero po przyjęciu do zasobu dokumentacji podziałowej, WÓJT ma podstawę do wydania decyzji,
zatwierdzającej przedmiotowy podział.
Wykonawca  natomiast , ma prawo do"wyznaczenia i utrwalenia na gruncie nowych punktów granicznych znakami granicznymi".
Wiadomo, iż  "Rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne........." z 2004 roku, stanowi o opłatach m.in. za:
-wznowienie znaków i punkty w rozgraniczeniu (w domyśle: od utrwalonego punktu, bowiem taki jest obowiązek przy postępowaniu rozgraniczeniowym w świetle UPGiK.
Na co zatem, powołuje się dany Ośrodek Dokumentacji, "ściągając opłatę" za zgłoszenie "stabilizacji punktów n o w y c h,  wynikających z procesu podziału nieruchomości  ?, traktując to zgłoszenie jako osobny asortyment pracy geodezyjnej ! ?
Podobnie ma to miejsce( opłaty za stabilizację)- przy "wyznaczeniu punktów granicznych" uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów oraz przy "ustalaniu położenia pktów granicznych" lub jak kto woli-przy "ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości" na podstawie art.37" rozp. w sprawie ewidencji.."
A tak przy okazji.
Jeżeli Ośrodki maja prawo traktować  zgłoszenia dot. stabilizacji, jako osobny asortyment, to mamy potwierdzenie,że nie mamy obowiązku  "utrwalenia  n o w y c h " punktów a także :
- utrwalenia wyznaczonych punktów granicznych  czy też " utrwalenia ustalonych punktów granicznych" bez wniosku zleceniodawcy , zawartego np. w UMOWIE. czy tez wpisu do "protokołu".
Jak wg doświadczeń Koleżeństwa winna się ta sprawa przedstawiać odnośnie opłat za stabilizację? Jeżeli płacimy za stabilizację "nowych punktów" to ile? Bo jeżeli z 2 pkty 70,00 zł to ile pozostaje geodecie np. z 200 zł (wg cennika SGP).?
Wdzięczny za uwagę z pozdrowieniami- leslaw

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lipca 2012, 09:00 »
W województwie opolskim, dolnośląskim, częściowo małopolskim, i innych, jest wykorzystywana możliwość etapowania zgłoszonej pracy i dlatego tam mapy z projektem podziału są klauzulowane jako I etap, a II etap (po decyzji zatwierdzającej) wyznaczenie i stabilizacja - wtedy jest wymagana opłata za całe zgłoszenie (Tab.I L.p. 1-3). Ponieważ etapowanie jest prawnie dopuszczalne, nie widzę problemu w tym, by wykonawcy o to etapowanie w tym przypadku wnioskowali, a ośrodki stosowały. Chyba, że podmioty uprawnione do wnioskowania o wyznaczanie i stabilizację nowych granic nie wyrażają takiej woli, bo "stabilizacja" nie jest obligatoryjna.

Natomiast prace z art. 39 są rozliczane z Tab. I L.p. 9,10 - czyli wznawianie znaków i wyznaczanie pktów uprzednio... na równi - uwaga 5 pod tabelą.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline leslav

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 24
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lipca 2012, 11:25 »
Witam Leszku, bardzo dziękuję za informację.
Pozostała mi jednak obawa, którą miałem nadzieję wykluczymy.Mianowicie kwestia opłaty, wynikająca
z  "wyznaczenia punktów granicznych", (uprzednio ujawnionych w ewidencji) t.j. za asortyment, który ujęty w tabeli 1Lp.9 i 10 sugeruje  u t r w a l e n i e   punktów , podobnie jak jest bezdyskusyjne stabilizowanie  przy wznawianiu znaków.
Jeżeli jednak przyjąć   "etapowość" zgłoszeń, to jaka jest rada,aby wytłumaczyć Ośrodkowi, że:
- w I etapie opłata w wysokości 70 zł( za wyznaczenia do 10 pktów ), stanowi  czynność  ale bez   s t a b i l i z a c j i., przez analogię do wyznaczenia  n o w e g o  punktu granicznego przy podziale działki(która z uwagi na rangę prawną jest wyższa)
-a jeżeli jednak  w II etapie, zgłoszę "stabilizację" w/w punktów  (bo nagle, tak sobie zażyczył zleceniodawca), to jak naliczy mi opłatę Ośrodek? -czy dodatkowo też  70 zł do 10 pktów?
Przepraszam ale mi się to wszystko poplątało :? , bo wychodzi mi  z tego, że:
Wszystkie czynności ( za wyjątkiem "rozgraniczenia" oraz "wznawiania znaków") są objęte opłatami bez uwzględnienia    s t a b i l i z a c j i.
Jeżeli , jednak zgłoszę w następnym etapie "stabilizację punktów" np. przy  asortymentach:
- ustalenie przebiegu granic
-wyznaczenie punktów granicznych
-podział działki
to wówczas Ośrodek naliczy mi za zgłoszenie  stabilizacji(nowy asortyment), korzystając z tabeli 1Lp.9 i 10.?

No tak ,to ile mam mieć policzone , jeżeli  przy "podziale"    -wykluczę   s t a b i l i z a c j ę?. :?
Bo jak Cię zrozumiałem,to w tabeli Lp.1.1-3 zgłaszając podział, naliczenia stanowią jakby o" pakiecie" w skład którego, wliczono utrwalenie   n o w y c h  punktów .Dlatego lepiej wiedzieć zawczasu, co sobie życzy zleceniodawca a szczególnie "organizujący przetarg"!, który ogólnikowo zleca podział, a póżniej przy pomocy danego Ośrodka , żąda stabilizacji granicznikami punkty podziału np. l i n i o w o, przy aktualizacji przebiegu pasa drogowego na długości kilkuset metrów, w sytuacji gdy cięcia sąsiednich granic, prostopadle dochodzących , wynikają z kilkudziesięciu działek.!
Mam aktualnie taki przypadek.Jest dyskusja: bo zlecający uważa, że "wyznaczenie i utrwalenie..."  w świetle art.14 rozporz. o podziałach, z uwagi na spójnik- jest to czynność równoczesna , jedno bez drugiego , nie kończy  zlecenia.
Może poprzez analizę tabeli "wysokości opłat za czynności....." otrzymamy argument dodatkowy, przemawiający za interpretacją, ze nie mamy obowiązku   u t r w a l a ć   punktów  bez wyrażnego zlecenia podmiotu zainteresowanego, za wyjątkiem takich czynności jak: rozgraniczenie nieruchomości ( Prawo Geodezyjne..) i wznawianie   z n a k ów.

Pozdrawiam.leslav

Pozdrawiam.leslav

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipca 2012, 14:08 »
Leslav


"bo zlecający uważa, że "wyznaczenie i utrwalenie..." w świetle art.14 rozporz. o podziałach, z uwagi na spójnik- jest to czynność równoczesna , jedno bez drugiego , nie kończy zlecenia."

Zgadzam się, ze zlecającym, że wyznaczenie i utwalenie -to czynności w świetle przepisów powiązane, tylko to są czynności wykonywane, lub nie, już po uprawomocnieniu decyzji podziałowej i są to czynności odrębne, które może wykonać zupełnie inna firma geodezyjna. W moim przekonaniu powinna być naliczana osobna opłata za te czynności.


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline leslav

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 24
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipca 2012, 16:15 »
Witam Ula.
Tak też jeden z Ośrodków na Śląsku tak to interpretuje, pobierając opłatę osobno za czynności dot podziału:
 z tabeli Lp.1.1-3- to znaczy bez stabilizacji.
Natomiast,dopiero po przyjęciu do zasobu, można  zgłaszać , stabilizację.Inaczej mówiąc: pobiera osobno za wyznaczenie i osobno za stabilizację. To by potwierdzało, konieczność traktowania tych czynności jako osobnych asortymentów a zatem bez zobowiązań geodety również do stabilizacji w sytuacji gdy tylko wyznaczył punkty podziału ,po uprawomocnieniu się decyzji.
Ale inne ośrodki oraz "klienci" traktując ten zapis  w Lp.1.1-3, jako pakiet, w ramach którego znajduje się też "stabilizacja", będą domagać się stabilizacji, chociaż Ty przyjmując ofertę,( nie mając w niej wyszczególnionej stabilizacji granicznikami.!), liczyłaś inaczej koszty zlecenia.
W mojej sprawie, zlecający w drodze przetargu, upiera się przy obowiązku stabilizacji i to granicznikami, wywodząc skutki z interpretacji  "pakietowej" i art.14 ust.2 rozp.w sprawie podziałów.
Psiakość-jak by nie można było napisać
[color=#000080]" Przy "przyjęciu należy" wyznaczyć  wstępne punkty podziału[/color]
 a po uprawomocnieniu decyzji:
 "..Uprzednio  wyznaczone wstępne punkty podziału, stają się punktami podziału z prawem do utrwalenia ich na gruncie"
Sprawa u ich "prawnika" czy tez "radcy prawnego". Ale zgadzają się co do jednego.Brak precyzyjnego sformułowania w tym zakresie , stanowić może podstawę do  unieważnienia przetargu, bowiem dla zleceniodawcy ,stabilizacja linii podziału, wydzielonych pod istniejący pas drogowy jest konieczna.

Pozdrawiam.Lesłav

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipca 2012, 16:47 »
Leslav,

Podział geodezyjny nie ma nic wspólnego ani z wyznaczaniem, ani też z " wstępnym wyznaczaniem" punktów.
Granice przyjmuje się w wyniku badania dokumentów. Wyznaczać ( łącznie ze stabilizacją) można dopiero po uprawomocnieniu się decyzji podziałowej. Ten prawnik pisze jakieś dziwne rzeczy. Przy przyjęciu niczego się nie wyznacza, nie ma więc czegoś takiego, jak " uprzednio wyznaczone wstępne punkty podziału".

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipca 2012, 08:11 »
Cytuj
9.1. Wysokość opłat określona w tabelach I-VIII została ustalona jako ryczałt za całość informacji i materiałów niezbędnych do wykonania prac, a także poświadczenie dokumentów stanowiących wynik prac przeznaczony dla zamawiającego, bez względu na ich ilość.
Podzielam zdanie Uli, w skład opłaty za "podział"  wg. jednostki działka (suma działek starych i nowych) ryczałtowo wchodzi wyznaczenie i utrwalenie nowych punktów, czyli Tabela I Lp. 1,2 i 3.
Z opisów do tej tabeli absolutnie nie wynika aby można było stosować którąkolwiek z pozycji:
- Inne opracowania do celów prawnych;
- Rozgraniczenie nieruchomości
- Wznowienie znaków granicznych.

Biorąc pod uwagę etapowanie, które rozciąga się na dłuższy okres np. 6 m-cy, to ośrodek może zastosować:
Cytuj
9.4. Jeżeli zgłoszenie dotyczy pracy geodezyjnej i kartograficznej wymienionej w tabelach I-VIII, realizowanej w odrębnych etapach, uzgodnionych z organem prowadzącym zasób, wysokość opłaty dla każdego z etapów ustala się jak dla danego rodzaju pracy, stosując współczynnik 1/n, gdzie n jest liczbą etapów.

Cytuj
9.7. Dla prac geodezyjnych i kartograficznych, których termin wykonania jest dłuższy niż sześć miesięcy, wysokość opłaty ustala się w wysokości 45 % opłaty naliczonej według wysokości stawek obowiązujących w dniu zgłoszenia. Pozostałe 55 % należności ustala się według wysokości stawek obowiązujących w dniu przyjęcia dokumentacji do zasobu. Pobranie opłaty zaliczkowej następuje w dniu zgłoszenia prac. Pobranie opłaty pozostałej następuje w dniu przyjęcia dokumentacji do zasobu.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline leslav

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 24
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipca 2012, 12:29 »
Witam
Dla uzupełnienia informuję: zlecający mi podział działek w  wyniku przetargu, zgodził się na markowanie punktów podziału, bowiem (jak wspominałem) nie sprecyzował  w zamówieniu , iż punkty te należy  utrwalić znakami i mimo tego podtrzymywał zasadność stabilizacji w ramach ustalonej kwoty.
A więc nie wywodził skutków dla siebie dodatnich m.in.z  Tabeli "Wysokości opłat..." gdzie według Koleżeństwa, jest ujęta również czynność utrwalania znakami .Ja już zapłaciłem "frycowe" w ramach zlecenia podziału, gdzie raz na wstępie pobrano opłatę a następnie za asortyment "stabilizacja"-co musiałem zgłosić formalnie obowiązkowo dopiero po przyjęciu dokumentacji do zasobu.Ponadto nieopatrznie zgłosiłem "potrzebę" wznowienia 2 znaków na granicy dzielonej działki i też za to pobrano opłatę  :shock: - mimo, iż to uczyniłem w pewnym sensie z obowiązku zgodnie z etyką zawodową( w zleceniu tego nie było), uzupełniając im przecież dane zawarte w ewidencji a wynikające z innego opracowania(tam tez pobrano pewnie opłatę). :?  
 Dla informacji Koleżeństwa.
Moje wszczęcie dyskusji na temat różnej interpretacji przez ośrodki w kwestii pobierania opłat za czynności..., znalazło swoje uzasadnienie w wystąpieniu RPO( Rzecznika praw Obywatelskich)do Trybunału Konstytucyjnego, vide: Gazeta Prawna z dnia 20.07.2012r
 
Pozdrawiam: Leslav

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipca 2012, 16:14 »
Trochę to chaotycznie przedstawiasz, tak że nie do końca jestem pewny czy prawidłowo Cię zrozumiałem... Ale jeszcze raz to samo napiszę, jeśli chodzi o opłatę za "podział" to ryczałtowo w opłacie mieści się również kwestia wyznaczenia i utrwalenia nowych punktów. Nie ma znaczenia, czy punkty utrwaliłeś, czy też nie utrwaliłeś. Opłata jest jedna, tzn. w ryczałcie.

Inna sprawa gdy wykonywałeś przy tzw. okazji coś dodatkowego... " "potrzebę" wznowienia 2 znaków" - wtedy obowiązuje uwaga:
Cytuj
9.11. Jeżeli w przypadku wykonania pracy geodezyjnej, z inicjatywy wykonawcy pracy lub ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nastąpi wznowienie zniszczonego lub uszkodzonego znaku osnowy geodezyjnej i przekazanie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego stosownej dokumentacji, wysokość opłat ustala się, stosując współczynnik 0,9.

Tak mówi obowiązujące prawo, które jak widać jest nie zgodne z Konstytucją oraz prawem cywilnym, bo jeśli ośrodek nie jest stroną umowy cywilnej o wykonanie dzieła to jest oczywiste, że nie może nic żądać ani inicjować.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline leslav

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 24
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lipca 2012, 18:23 »
Witam.
Dzięki za uzupełniające informacje.Dobrze zrozumiałeś.Nie mniej jednak trudno jest dyskutować z Ośrodkiem, który stosuje własne zarządzenia,w sposób finansowo dla siebie korzystny, bo jak wykazałem -podwójnie.
Pozdrawiam.Leslav