Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: leslav Wątek: Podział nieruchomości przeznaczonej na cele rolne i lesne  (Przeczytany 3155 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Witam.
Mam pytanie do Kolegów.
Czy udało się , któremuś z kolegów , aby opracowany projekt podziału nieruchomości rolnej o pow. np.0,40 ha na 2 działki , został zatwierdzony decyzją lub postanowieniem sądu lub aktem notarialnym w celu:
zniesienia współwłasności (nabycie działki przez 2 osoby w drodze spadkobrania ustawowego-vide KC), w sytuacji gdy  już funkcjonował plan miejscowy a zatem wydanie decyzji o WZ było bezprzedmiotowe.
Wiadomo, iż w świetle obowiązujących przepisów , wydzielenie działki rolnej o pow. poniżej 0,30 ha jest niedopuszczalne, natomiast wydzielenie nowych działek o pow. równej lub większej powierzchni - nie wymaga zatwierdzenia decyzją wójta, bowiem tego rodzaju podziały regulują przepisy Kodeksu cywilnego m.in.. art.211, stanowiący o prawie do zniesienia współwłasności jednak.!..... bez naruszenia innych przepisów ustawowych w tym zakresie.No właśnie  "chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy......" jak to dokładnie jest zapisane w art.211
W moim przykładzie , jak to wspomniałem wyżej-przykładowa działka o pow.0,4 ha nie jest zabudowana ani nie będzie służyła do powiększenia sąsiedniej działki - natomiast..... została nabyta w drodze dziedziczenia ustawowego, a zatem?
  UWAGA:'
czy nie powinno się tutaj wykorzystać przepisu art. 95 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami( do opracowania"projektu podziału działki rolnej" a następnie do zatwierdzenia go decyzją)
, który stanowi:
" Niezależnie od ustaleń planu miejscowego........., podział nieruchomości może nastąpić w celu]  z mocy prawa[/b]
bowiem  w tym przypadku- spadkobranie nastąpiło z mocy  'dziedziczenia ustawowego" art.931  Kc- czyli z ustawy a nie testamentu.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie Koleżanki i Koledzy?
Pozdrawiam.leslav

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2466
Re: Podział nieruchomości przeznaczonej na cele rolne i lesn
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwca 2012, 22:01 »
Witaj Leslav.
Jak to określiłeś "spadkobranie" w moim przekonaniu nie jest sytuacją, w której własność przechodzi z mocy prawa na którąkolwiek z osób związanych z spadkiem. Oczywiście kodeks cywilny przypisuje odpowiednie prawa do spadku, ale nie określa wprost, które z części działek gruntu ma przejść z mocy prawa na konkretną osobę (władającego). Zatem określenie " z mocy prawa" nie daje nam geodetom podstawy prawnej do wydzielenia właściwej części gruntu określonej przez prawo. Art.95 ust.3 dotyczy zupełnie innych sytuacji niż ta, którą dałeś za przykład. Ale to dość szeroki wywód i nie bardzo mi się chce teraz wdawać w szczegóły.
pozdrawiam
Jarek

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Re: Podział nieruchomości przeznaczonej na cele rolne i lesn
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwca 2012, 23:13 »
Dzięki- tym nie mniej musiałem zasięgnąć Waszego zdania w sytuacji gdy moi młodsi koledzy   , próbowali  wywodzić skutki prawne z art.95 pkt 3, rozróżniając ustawowe od "zapisowego" , kolokwialnie to ujmując.
Pozdrawiam.  leslav.