Witam.
Mam pytanie do Kolegów.
Czy udało się , któremuś z kolegów , aby opracowany projekt podziału nieruchomości rolnej o pow. np.0,40 ha na 2 działki , został zatwierdzony decyzją lub postanowieniem sądu lub aktem notarialnym w celu:
zniesienia współwłasności (nabycie działki przez 2 osoby w drodze spadkobrania ustawowego-vide KC), w sytuacji gdy już funkcjonował plan miejscowy a zatem wydanie decyzji o WZ było bezprzedmiotowe.
Wiadomo, iż w świetle obowiązujących przepisów , wydzielenie działki rolnej o pow. poniżej 0,30 ha jest niedopuszczalne, natomiast wydzielenie nowych działek o pow. równej lub większej powierzchni - nie wymaga zatwierdzenia decyzją wójta, bowiem tego rodzaju podziały regulują przepisy Kodeksu cywilnego m.in.. art.211, stanowiący o prawie do zniesienia współwłasności jednak.!..... bez naruszenia innych przepisów ustawowych w tym zakresie.No właśnie "chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy......" jak to dokładnie jest zapisane w art.211
W moim przykładzie , jak to wspomniałem wyżej-przykładowa działka o pow.0,4 ha nie jest zabudowana ani nie będzie służyła do powiększenia sąsiedniej działki - natomiast..... została nabyta w drodze dziedziczenia ustawowego, a zatem?
UWAGA:'
czy nie powinno się tutaj wykorzystać przepisu art. 95 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami( do opracowania"projektu podziału działki rolnej" a następnie do zatwierdzenia go decyzją)
, który stanowi:
" Niezależnie od ustaleń planu miejscowego........., podział nieruchomości może nastąpić w celu] z mocy prawa[/b]
bowiem w tym przypadku- spadkobranie nastąpiło z mocy 'dziedziczenia ustawowego" art.931 Kc- czyli z ustawy a nie testamentu.
Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie Koleżanki i Koledzy?
Pozdrawiam.leslav