Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: leslav Wątek: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych  (Przeczytany 8251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« dnia: 29 Maja 2012, 16:20 »
Witam.Bardzo proszę o stanowisko kolegów.
 Stwierdziłem przed czynnościami zmierzającymi do podziału danej działki, że dane ewidencyjne( współrzędne punktów) nie są poparte materiałami  archiwalnymi (operatami) a zatem zmuszony będę  przystąpić do "ustalenia przebiegu granic przedmiotowej działki w trybie par.37 rozp. w sprawie ewidencji gruntów.
 Zmartwiło mnie to, bowiem działka, będąca przedmiotem podziału nie dość, że ma dużą powierzchnię to jeszcze bogatą konfigurację (ponad 12 ha), w sytuacji gdy wydzielić mi przyjdzie tylko kilka arów pod projekt poszerzenia drogi . a zatem przyjdzie mi ustalać granicę ze znaczną ilością właścicieli przyległych działek.
A tu niespodzianka, bowiem Inspektor Ośrodka stwierdził, że mogę się ograniczyć do ustalenia granicy na odcinku niezbędnym mi do podziału , poprzez m.in.spisanie" protokołu ustalenia granic dla celów ewidencyjnych" a następnie w oparciu o niego-spisanie "protokołu przyjęcia granic nieruchomości" do podziału, przez analogię do przepisów par.8  "rozp.w sprawie...podziałów nieruchomości"( kwestia nie przekroczenia 33% nieruchomości , podlegającej podziałowi).
Pytanie. Czy mając na uwadze fakt ,że "ustalenie przebiegu granic'"w trybie rozp.w spr.ewidencji jest  podobne z postępowaniem "rozgraniczającym", różniącym się tylko tym ,że pierwsze wynika z autonomii geodety na gruncie a drugie wskutek wszczęcia postępowania administracyjnego (wójt, prezydent...)na wniosek zainteresowanej strony oraz, że w obu przypadkach zasadnym jest doprowadzić stan ewidencyjny przebiegu granic danej działki do faktycznego przebiegu granicy, opartej na bezpośrednim pomiarze  w s z y s t k i c h  punktów granicznych-
 nie jest uchybieniem tego rodzaju" wycinkowe" ustalenie granicy?
Pozdrawiam:leslav

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maja 2012, 17:01 »
Wreszcie dobe wieści.. Znaklazł się jakiś - bezimienny - inspektor kontoli, który "mówi do rzeczy"...

Leslav... Ty szanuj tego Człowieka... I "w ciemno" stosuj się do Jego zaleceń... Ja przynajmniej tak bym zrobił... :) A już myslałem, że cała geodezja to muł dno i wodorosty... A tu proszę... Są jednak Inspektorzy, którzy mają pojęcie "o problemie" i dobrze radzą wykonawcom... Toż to jak skarb, który należy szanować i pielęgnować...  :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2446
Re: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maja 2012, 23:16 »
Cześć Leslav.
W pełni potwierdzam to co powiedział Ci ten inspektor i to co napisał Adam. Oczywiście ani ja ani Adam nie jesteśmy żadnymi autorytetami. Ale skoro mówią w podobny (sensowny) sposób trzy osoby, to chyba coś jednak w tym jest. Ponadto bardzo mi się podoba Twoje podejście do ustalenia granic w trybie egib. Bo uważam, że każde ustalenie granic (nie ważne w jakim trybie) powinno mieć taki sam wynik i doprowadzić do określenia faktycznego przebiegu granic. Oczywiście nie zawsze możemy tego dokonać ze względu na różne uwarunkowania. Ale najważniejsza jest należyta staranność i wykonanie swej roboty z właściwą sztuką geodezyjną.
pozdrawiam
Jarek

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Re: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maja 2012, 18:19 »
Dzięki kolegom.I ja tak uważam.
Trudno naruszać dotychczasowo ustalone granice  w trybie przepisów, które i tak nie dają 100% gwarancji , że będzie lepiej niż było.Tym bardziej,że za aktualizację stanu ewidencyjnego odpowiada Starosta, trudno abym za friko wyręczał go w tym zakresie, narażając się dodatkowo właścicielom sąsiednich działek, gdyby zaistniało wyznaczenie punktu granicznego np. na jego posesji już trwale ogrodzonej.
Ale niestety-  właścicielami sąsiednich działek muszę mieć kontakt w czasie czynności "przyjęcia granic nieruchomości" , po uprzednim "zawiadomieniu" ich o terminie.
Bowiem wbrew "życzeniom" niektórych kolegów, że sąsiedni właściciele nie są stronami i nie muszą być przy "podziałach" to jednak,
o obowiązku przekazania "Zawiadomień" właścicielom sąsiednich działek, informują  przepisy par.6 i 7 "rozporządzenia o podziałach",  w sytuacji gdy brak jest odpowiedniej dokumentacji ( w archiwach także), stanowiącej o współrzędnych, wyliczonych na podstawie bezpośredniego pomiaru w terenie.
Inaczej mówiąc gdy mamy do czynienia z  "gołymi" współrzędnymi ewidencyjnymi , przekazanymi nam z Ośrodka, "grozi mi"
u s t a l e n i e  przebiegu granic , nie popartych uprzednio opracowanym operatem np. rozgraniczeniowym.
Pozdrawiam: leslav

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 11.62 Opera 11.62
Odp: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwca 2013, 14:11 »
A jakie jest Wasze zdanie na temat załączonych protokołów ustalenia przebiegu granic, jak oceniacie ich wiarygodność ?

Co sądzicie o pieczątce w miejscu przeznaczonym na podpisy właascicieli o treści: " Włsćiciel był obecny przy ustalaniu przebiegu granic, ustalone granice zaakceptował, oddalił się prezd zakończeniem spisania protokołu granicznego.

Jak wynika z rozmowy z niektórymi ludźmi, którzy rzekomie mieli by się " oddalić",  to geodeci się wcześniej " oddalili". W obecności tych ludzi nie zbierali żadnych oświadczeń, o żadną akceptację nie pytali , a potem w prokole znalazła się taka pieczątka...... ???

Wynieśli tylko GPS-em granice ze starego katastru i zaznaczyli na gruncie.........

A może to niezły pomysł i trzeba sobie zamówić taką pieczątkę  :yush:

Chciałabym poznać Wasze zdanie na temat tych protokołów i ich wiarygodności, no i tych pieczątek.... Jak to oceniacie?...

Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2013, 14:21 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Krzysztof_

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Odp: Ustalenie przebiegu granic dla celów ewidencyjnych
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Czerwca 2013, 15:24 »
Kuriozalny pomysł, chyba że mają nagrany filmik z tego zdarzenia  :)
Zresztą jakie to miałoby znaczenie. Granica działki ewidencyjnej uznaje się za ustaloną jeśli przynajmniej jedna osoba z zawiadomionych podpisała się w tym protokole. Protokół według mnie wypełniony niewłaściwie / nieczytelnie, choć ten wzór umieszczony w rozporządzeniu nie jest do końca przemyślany, jak całe ustalenie w trybie EGiB. I protokół powinien być w jednym kawałku a tu jakaś klejucha, chyba że to tylko taki skan...
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2013, 15:27 przez krasypl »
---
Pozdrawiam
Krzysztof