Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: maciek Wątek: protokół kontroli i podstawy prawne  (Przeczytany 3295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciek

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
protokół kontroli i podstawy prawne
« dnia: 12 Marca 2012, 09:33 »
Wykonałem inwentaryzację budynku stycznego do czterech innych na odrębnych działkach. Rysunek w załączniku; budynek inwentaryzowany -żółty. Inspektor z up. prezydenta m. st. warszawy popełnił takie oto uwagi:
1. W sprawozdaniu technicznym proszę opisać wszystkie faktycznie wykonane w opracowaniu czynności
2. Na odbitce porównania mapy z terenem brak danych identyfikujących opracowany obiekt
3. Na szkicu polowym brak pieczątki geodety uprawnionego i zacięc przyległych budynków
4. Zgodnie z § 65 i 67 rozporządzenia MSWiA zdn.9.11.2011 r w sprawie standardów
technicznych nalezy porównać wartosci współrzędnych punktów z pomiaru
własnego budynku z wartościami współrzędnych uzyskanych z PZGiK oraz podać
ostateczne współrzędne (np. formie tabelarycznej)
5. Punktów narożnych budynku nie rzutuje się na granice działki ewidencyjnej.
Pozostawia się zgodnie z pomiarem - §68.4 w/w rozporządzenia. Wykonując
analizę usytuowania budynku względem granicy działki należy brać pod uwagę
atrybuty punktów granicznych - BPP
Jeżeli wykorzystane do analizy punkty graniczne nie spełniają standardów
technicznych należy wpisać uwagę, ze..”punkty graniczne o Nr  Nie spełniają
standardów technicznych” (przy wykonanej analizie i w wykazie zmian danych 3
ewidencyjnych budynku)
Wyniki powyższych czynności proszę opisać w sprawozdaniu technicznym
6. W opracowaniu brak topologii mierzonego budynku z budynkami usytuowanymi na sąsiednich działach

Ad1. Sprawozdanie zawierało wszystkie elementy zawarte w rozporządzeniu 9/11. Czy inspektor ma prawo stosować enigmatyczne określenia typu "wszystkie elementy" ?
Ad2. Zrozumiałe?
Ad3. Inspektor przeoczył pieczątkę. Szkic spełniał wymagania G4. Na jakiej podstawie inspektor wymaga "zacięć"? Gdzie znajduje się definicja zacięć ? Usytuowanie budynków jest widoczne na mapie wywiadu.
Ad4. § 65 i 67 dotyczą współrzędnych granic. Przedmiotem pomiaru był budynek. Inspektor nie ma prawa wymagać  porównania. Czy może się mylę ?
Ad5. Do tej pory warszawski ODGiK wymagał rzutowanych punktów przy odległościach do granicy ewid < 15 cm 'w celu zachowania topologii'.
 - jak rozumieć  §68.4 rozporządzenia ? gdzie znajdę definicję "numerycznego opisu tych obiektów" ?
- wykaz zmian danych ewid. dot. budynku był zgodny z G5. Jakim prawem inspektor wymaga dodatkowych, nieobjętych wzorem G5, informacji ?
Ad5. Wszystkie punkty graniczne mają atrybuty 821.Analizę wykonuje się w formie graficznej przedstawiając kontur działki i obrysu budynku. Jaki wpływ na rysunkową analizę może mieć BBP ?
Ad6. Topologia w rozumieniu ODGIK to geometryczne współdzielenie granic działek/budynków. Moim zdaniem, takie założenie do bazy danych przestrzennych, jest wewnętrzną sprawą prowadzącego bazę. W celu realizacji tego wymagania wykonawców obliguje się do obliczeń pow. zabudowy budynków stycznych, aby mieć podstawę formalną do modyfikacji bazy danych. Czy jest na to jakaś podstawa prawna?

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2275
Re: protokół kontroli i podstawy prawne
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marca 2012, 22:00 »
Cześć Maciek.
Pewnie nie odpowiem Ci tak jak oczekujesz, ale wychodzi na to, ze wszyscy dość długo będziemy mieli problemy z nowym rozporządzeniem w sprawie standardów. To nie jest tylko moje zdanie, bo wiem, ze bardzo wielu mądrzejszych ode mnie tez nie wie co robić z tym "gniotem" prawnym. Sam w tej chwili jestem w fazie odwołania się do winga od nieprzyjętego operatu. Na pocieszenie powiem, że moje problemy tkwią sporo dalej niż ostatnie rozporządzenie. Więc wychodzi na to, że zamęt w geodezji przybrał totalnego dna w interpretacjach. Sam nie wiem co Ci napisać, bo jak wynika z twojego wątku nawet prosta robota dotycząca inwentaryzacji budynku stała się skomplikowana dla przyjmujących operat do zasobu. Nie mam zamiaru usprawiedliwiać sprawdzających, ale wina za te dziadostwo nie leży po ich stronie. Wypada podziękować za to "panom z warszawy". I przepraszam Ciebie i innych za napisanie Warszawa małą literą. Ale to tylko zwrot charakteryzujący tych co stworzyli to dzieło z umiejscowieniem beznadziejnej wiedzy twórców. Inni też czytają to co tu piszemy, więc dodam tylko, że są tacy geodeci powiatowi, którzy wprost ogłosili w swoich ośrodkach dokumentacji, że będą przyjmować dokumentację wg starych zasad przynajmniej do czerwca. I jestem pełen podziwu za takie stanowisko i odwagę. Nie napisze o jaką miejscowość mi chodzi, bo nie chcę nikomu narobić kłopotów. Ale na głupie przepisy jest tylko jedna rada. Zdrowy rozsądek. I życzyłbym tego większej ilości geodetów powiatowych. Bo jakby nie patrzyć to oni odpowiadają za państwowy zasób. A była Pani prezes i cały GUGiK powinien się wstydzić, że wypuścili taki bubel i robią z nas uprawnionych geodetów debili. I wcale nie mam na myśli tylko nas wykonawców. Bo znam wielu geodetów powiatowych, którzy są bardzo dobrymi fachowcami i też nie bardzo wiedzą jak się teraz zachować. Ale znam też wielu, którym się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadali nie mając pojęcia o prawdziwym miernictwie i z racji zajmowanego stołka próbują (chyba sami sobie) udowodnić swą głupotę i sprostać wymaganiom tego rozporządzenia. Ciężkie czasy nastały w geodezji. I sam nie wiem co zrobić, żeby opamiętać jakoś naszych decydentów w GUGiK.
pozdrawiam
Jarek

Offline maciek

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 3
Re: protokół kontroli i podstawy prawne
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Marca 2012, 13:18 »
Jarek, twój post to klasyczny OFF TOPIC
Napisałem na TYM forum właśnie dlatego, że inne są pełne wypowiedzi na temat 9/11
Oczekuję merytorycznej opinii i odpowiedzi na moje pytania

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: protokół kontroli i podstawy prawne
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marca 2012, 14:02 »
Maćku... Czego konkretnie oczekujesz od użytkowników TEGO Forum? Jeżeli uważasz, że naszym zadaniem - i obowiązkiem - jest rozwiązanie problemów innych Użytkowników, to... rozważ mozliwość zmiany Forum. Bo może się okazać, że Twoje oczekiwania mogą nie zostać spełnione... Na Forum napisano już ponad 1700 postów, ale Ty nikomu - jak sądzę na razie, bo jesteś tu krótko, a więc z oczywistych względów - nic nie doradziłeś... Nie oczekuj zatem, że Twoje problemy zostaną "od ręki" rozwiązane przez innych Użytkowników.

Osobiście sądzę, czytając te uwagi zawarte w protokole, że wiele z nich faktycznie jest sformułowana bardzo nieprecyzyjne albo wręcz niezrozumiale... Jakkolwiek warto zauwazyć, że

1. §67 w ust.8 stanowi, że: 8. Przepisy ust.1, ust.2 pkt 1, ust.5, ust.6 pkt 1 oraz ust.7 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do innych niż punkty graniczne szczegółów terenowych I grupy." Nie jest to zatem tak, że chodzi wyłacznie o granice nieruchomości;

2. Instrukcja G-5 nie jest i nigdy nie była obowiązującym standardem technicznym... Wymagania spełnienia postanowień G-5 też co do zasady są pozbawione podstawy prawnej.;

3. Nikt nie wie, bo nie jest to prawnie zdefiniowane, co oznacza pojęcie "topologia"...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2275
Re: protokół kontroli i podstawy prawne
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Marca 2012, 14:30 »
Cześć Maciek.
Oczekujesz merytorycznej odpowiedzi? Ok. Choć nie wiem i tak co z tym zrobisz.
Ad.1) Inspektor moim zdaniem nie ma prawa oczekiwać opisu wszystkich elementów. Chociażby dlatego, że w praktyce sprowadzało by się to do powielenia innych dokumentów, co kompletnie nic nie wnosi do treści opracowania.
Ad.2) Domyślam się tylko że może chodzić o par.66 rozp. (mapa przeglądowa obiektów przestrzennych). I raczej chodzi o mapę z wywiadu terenowego. Nie widziałem jej, więc nie wiem co w niej brakuje.
Ad.3) Nie wiem co to zacięcia przyległych budynków i nie znam przepisu, który formułuje takie określenie.
Ad.4) Rozporządzenie mówi także o analizie innych szczegółów terenowych I grupy dokładnościowej (par.67 p.8)
Ad.5) Nie mam pojęcia skąd wymagania ośrodka dotyczące jakiegokolwiek pomiaru granic przy inwentaryzacji budynku. I z tego co wiem, żaden przepis nie zmusza do inwentaryzowania jakichkolwiek sąsiednich budynków nie związanych z zleceniem. A bajki o zachowaniu topologii, to wg mnie mogą opowiadać dzieciom a nie uprawnionym geodetom, którzy mają zrealizować to, czego dotyczy zlecenie. Zgadzam się z słowami Adama, że nikt nigdzie nie odniósł się w sposób jednoznaczny do określenia topologia map. I moim zdaniem kosztem wykonawców w nieuprawniony sposób ośrodki chcą sobie po prostu czyścić mapy.  
pozdrawiam
Jarek