Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: UlaZ Wątek: DZIAŁKA WIDMO CZY MISTRZOSTWO ŚWIATA ?  (Przeczytany 3103 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
DZIAŁKA WIDMO CZY MISTRZOSTWO ŚWIATA ?
« dnia: 31 Marca 2012, 19:29 »
Witam!

Opowiem Wam historię pewnej działki. ..... Była sobie działka 2120/2, która w ewidencji gruntów wpisana była jako własność SP. W księdze wieczystej były ( i są nadal) stare oznaczenia czyli pgr.2995/3 o pow.0.0165 ha.
Starostwo chce działkę sprzedać. Zainteresowani zakupem tej działki są właściciele dz.2123/2 oraz właściciele działki 2119/2. Jest sobie ponoć taki przepis, że można sprzedać działkę bez przetargu na poszerzenie działki sąsiedniej. Jest też ktoś, komu zależy aby działkę kupili właściciele działki 2119/2 .
Trzeba więc było znaleźć sposób na wyeliminowanie właścicieli działki 2123/2 z ubiegania się o zakup tej działki.
Wymyślono taki sprytny fortel. Zlecono geodecie ( ze znajomościami w urzędzie tu i tam) opracowanie dokumentacji geodezyjnej. Co zrobił geodeta ? Popatrzcie na załącznik. Dodam tylko, że nikt nic nie mierzył, nic na gruncie nie ustalał.Mapa ewidencyjna nie spełnia obowiązujących standardów. W ewidencji gruntów ujawniono dwie działki na podstawie załączonego opracowania geodezyjnego.....
Właściciel działki 2123/2, gdy dowiedział się,  że już nie graniczy ze SP, bo rozdziela ich działka widmo, delikatnie rzecz mówiąc wkurzył się .....

Co sądzicie o załączonej mapie ? Ja załamałam ręce

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2450
Re: DZIAŁKA WIDMO CZY MISTRZOSTWO ŚWIATA ?
« Odpowiedź #1 dnia: 1 Kwietnia 2012, 16:11 »
Ja bym Ula powiedział, że to raczej szczyt lekceważenia prawa, chamstwa, niewiedzy i wykorzystywania stanowisk urzędowych. Sam nie wiem, ale może powinniśmy się zastanowić trochę nad zmianą pewnych zasad na forum i w PTG. Wydaje mi się, że jeśli zainteresowany sąsiad (którego wykolegowano) wpłaciłby na nasze konto jakąś darowiznę, to bez problemu unieważnilibyśmy tak dokonaną zmianę  8-) Pewnie moglibyśmy też narobić niezłego kłopotu geodecie, który sporządził ten dokument oraz urzędnikowi, który ujawnił ten stan w ewidencji. A od siebie dodam, że nie widziałem jeszcze w życiu tak dziwnego dokumentu. Mnie też to poraziło.
pozdrawiam
Jarek

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: DZIAŁKA WIDMO CZY MISTRZOSTWO ŚWIATA ?
« Odpowiedź #2 dnia: 1 Kwietnia 2012, 18:13 »
Witaj Jarku !

Zauważ, co ten artysta-geodeta zrobił z powierzchniami. W ewidencji gruntów widniała działka o pow.0.01 ha  a w kw stara pgr. o pow. 0.0165 ha. Nasz artysta z tego jednego ara wydzielił całkiem nową działkę o pow. 0.01 ha, która rzekomo ma odpowiadać dawnej pgr.2995/3 oraz zmienił dotychczasowej działce powierzchnię na 0,0042 ha. Zero pomiarów, zero szkiców, zero obliczeń, wszystko przechodzi pozytywną kontrolę, jest przyjmowane do zasobu i wchodzi do ewidencji bez żadnych postępowań. Ja, jak coś pomierzę i doprowadzę do stanu zgodnego ze stanem faktycznym to potrafią pół roku toczyć postępowania administracyjne. A tu cichaczem do ewidencji wchodzi opracowanie wykonane na zlecenie starostwa, za pieniądze publiczne, wykonane -jak słusznie zauważyłeś - z pogwałceniem wszelkich zasad obowiązujących w geodezji. Ale Jarku nie udało się tym razem.  Wyszło szydło z worka. Właściciel działki 2123/2 był ze skargą u starosty, który nie bardzo rozumie zawiłości geodezji. Zagroził prokuraturą i chyba się przestraszyli, bo próbują sytuację załagodzić i prawdopodobnie pół działki nabędzie jeden, a pół drugi sąsiad.

Dyskutujemy o standardach, dokładnościach itd. a w powiatach " hulaj dusza".
Czy będzie kiedyś uczciwie i normalnie ?

Prawdopodobnie geodeta miał zrobić wykaz synchronizacyjny, a zrobił ....potworka ...
Gdzie jest nadzór ? Kiedy skończy się samowola w powiatach?


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2450
Re: DZIAŁKA WIDMO CZY MISTRZOSTWO ŚWIATA ?
« Odpowiedź #3 dnia: 1 Kwietnia 2012, 20:29 »
Wybacz Ula, że nie odniosę się do szczegółów tego opracowania, ale to tylko z tego powodu, że takie opracowanie moim zdaniem, w ogóle nie mieści się w kanonach geodezyjnych. Więc o czym tu gadać? Musiał bym też napisać trochę o poziomie wiedzy osób, które przyjmują takie opracowania do zasobu, ale też chyba szkoda na to mojej klawiatury. Żenada i tylko tyle mogę napisać. Zastanawiam się tylko, czy starosta wyciągnie z tych nauk jakieś wnioski na przyszłość. I niezależnie od wszystkiego, może warto podpowiedzieć tej osobie, którą chciano "wykolegować", żeby napisał mimo wszystko jakąś skargę, chociażby do winga. Bo w innym przypadku coś mi się wydaje, że sprawa "rozejdzie się po kościach".
pozdrawiam
Jarek