Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: elipse Wątek: samorząd zawodowy  (Przeczytany 5389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1171
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
samorząd zawodowy
« dnia: 27 Listopada 2011, 19:44 »
Skoro  zostaliśmy wywołani do tablicy na "niebieskim forum" to może zastanówmy się już... nad opracowaniem takiego projektu ustawy... :D    wzory  są ,nawet niektóre dobre....
pozdrawiam

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2467
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Listopada 2011, 23:23 »
No to rzucę coś na początek. Znalazłem to w necie na stronie :
 http://www.projektobywatelski.org/index ... &Itemid=82:

Jak złożyć Projekt Obywatelski?

Dlaczego Parlamentarzyści nie lubią Projektów Obywatelskich ?

Na to pytanie nie trudno mi odpowiedzieć, ale lepiej żeby poseł przypisywał sobie lub swojemu ugrupowaniu zasługi z Projektem Poselskim niż miałoby paść z jego ust , że obywatele "stworzyli dobrą Ustawę do zatwierdzenia w Sejmie" Opierając się o dotychczasową historia projektów obywatelskich w Polsce zauważam, że są one niemile widziane w Sejmie i Senacie. Jak sięgnąć pamięcią nie udało się dotąd przegłosować żadnego z projektów, które spełniły wymaganie 100 tyś. podpisów. Zadając sobie pytanie DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE można odpowiedzieć:
1. Projekty dotychczas przekazane przez Obywateli były złe !
2. W danym czasie były mało istotne i zostały zapomniane !
3.Parlamentarzyści nie lubią obywatelskiej samowolki !
Czy taka sytuacja może nas zniechęcać do dalszego działania na płaszczyźnie prób przeforsowania kolejnego Projektu Obywatelskiego ?
NIEKTÓRYCH  MOŻE ZNIECHĘCIĆ !
Ale znajdą się również tacy, którzy wręcz przeciwnie - będą zmotywowani do działania.
Proces
Do zainicjowania procesu potrzebny jest tzw. "Komitet Inicjatywy Ustawodawczej" - czyli grupa co najmniej 15 obywateli polskich. Obywatele ci muszą mieć prawo brania czynnego udziału w wyborach, czyli posiadać prawo wybierania do Sejmu (tak na wszelki wypadek). Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wykonuje czynności związane z:

    przygotowaniem projektu ustawy,
    rozpowszechnianiem projektu ustawy,
    zbieraniem podpisów obywateli pod projektem ustawy.

Faza I
Na początku Komitet musi zebrać 1000 podpisów, które niejako inicjują jego działalność, ponieważ Komitet posiada osobowość prawną, z chwilą przyjęcia przez Marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu komitetu z podpisem 1000 osób. W imieniu i na rzecz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej występuje pełnomocnik lub zastępca Komitetu. Po zebraniu 1000 podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia Marszałka Sejmu o utworzeniu Komitetu. Podpisy te stanowią część wymaganej liczby 100 000 podpisów osób popierających projekt ustawy. Do zawiadomienia dołącza się projekt ustawy wraz z załączonym wykazem 1000 podpisów obywateli. Jeśli zawiadomienie jest prawidłowe, Marszałek Sejmu w ciągu 14 dni wydaje postanowienie o przyjęciu zawiadomienia. Postanowienie to doręcza się pełnomocnikowi Komitetu.

Faza II
Po otrzymaniu takiego postanowienia Marszałka Sejmu ogłasza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim:

    fakt nabycia osobowości prawnej,
    adres Komitetu,
    miejsce udostępnienia projektu ustawy do publicznego wglądu.

Zbieranie podpisów Pod projektem ustawy pochodzącej z inicjatywy obywatelskiej musi się podpisać 100 000 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Projekt ustawy musi być wyłożony do wglądu w miejscu zbierania podpisów. Obywatel, który chce udzielić poparcia i podpisać się pod projektem składa swój podpis na wykazie obok swojego imienia (imion) i nazwiska, adresu zamieszkania i numeru PESEL. Podpis musi być własnoręczny. Wycofanie swojego poparcia pod projektem ustawy jest nieskuteczne. Wniesienie projektu ustawy Pełnomocnik Komitetu wnosi do Marszałka Sejmu projekt ustawy z załączonym wykazem podpisów obywateli popierających projekt. Projekt nie może zostać wniesiony później niż 3 miesiące od daty postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu. Jeśli projekt został prawidłowo wniesiony Marszałek Sejmu kieruje go na pierwsze czytanie w Sejmie. Zawiadamia się o tym pełnomocnika Komitetu. W przypadku, kiedy istnieje uzasadniona wątpliwość co do prawidłowości złożenia wymaganej liczby podpisów obywateli Marszałek Sejmu nie później niż w terminie 14 dni od dnia wniesienia projektu zwraca się do Polskiej Komisji Wyborczej o stwierdzenie, czy została złożona wymagana liczna podpisów. Komisja ma na sprawdzenie 21 dni.
Jeśli po sprawdzeniu liczba prawidłowo złożonych podpisów jest mniejsza niż wymagane 100 000, Marszałek Sejmu odmawia nadania biegu projektowi ustawy. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy przeprowadza się w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu. W pracach nad projektem ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej reprezentuje przedstawiciel lub osoba uprawniona do jego zastępstwa. Przedstawiciel ma prawo brać udział w pracach Sejmu i Senatu nad projektem ustawy.
Oczywiście wprowadzenie projektu ustawy do Sejmu to dopiero początek, potem ustawa musi przejść przez wszystkie fazy legislacji.

pozdrawiam
Jarek

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2865
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Listopada 2011, 17:36 »
Witam.

W moim przekonaniu projekt obywatelski odpada... :)

1. 100 000 podpisów to - moim zdaniem - liczba nieosiągalna... Ilu jest w Polsce geodetów? 20 000? No niech będzie - w co nie wierzę - 50 000. To nawet w wersji optymistycznej połowa wymaganego progu, zakładając że każdy geodeta podpisałby taki projekt.

2. Historia pokazuje, że zaden projekt obywatelski "nie przeszedł"... Nie sądzę, że w tej sprawie byłoby inaczej...


Jeżeli już, to sądzę że należy "wymyslić" coś innego... Jakąś inną (bardziej skuteczną) ścieżkę :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Listopada 2011, 19:09 »
Witam!

A może naszych posłów geodetów w jakiś sposób uruchomić ?
Przecież są wśród nas tacy, co ich znają, studiowali razem lub pracowali.
Ja np. z jedną posłanką studiowałam. Jak będzie trzeba to postaram się z nią skontaktować.

Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline zwierz84

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Listopada 2011, 17:43 »
Adamie...a czy to musi się geodeta podpisywać? Czy może to być dowolny obywatel?
Gdy pytasz, wstydzisz się jeden raz; gdy nie wiesz wstyd jest na całe życie.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2865
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #5 dnia: 9 Października 2012, 08:00 »
Jak się okazuje łątwiej samorzad zawodowy zlikwidować, niż powołać... :)

Tutaj dostępny jest projekt ustawy (z uzasadnieniem) likwidującej samorząd zawodowy psychologów. http://legislacja.rcl.gov.pl/dokument/65031

Okazuje się, że samorząd ten jest likwidowany dlatego, że liczne wady prawne i legislacyjne ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z 8 czerwca 2001r. uniemożliwiają jej stosowanie w praktyce.  Najpierw przekładano dwukrotnie wejście w życie tej ustawy, a po ponad 10 latach zdecydowano się na jej całkowite uchylenie...

Z uzasadnienia wynika, co może być istotne dla nas, że jakoby mają być (a może są)  podjęte prace mające na celu określenie zawodów zaufania publicznego. Sądzę, że jeżeli jest tak w istocie, to winnismy "trzymać rękę na pulsie", tj. aby wśród tych zawodów był również wymieniony zawód geodety...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 651
  • Płeć: Mężczyzna
Re: samorząd zawodowy
« Odpowiedź #6 dnia: 9 Października 2012, 14:40 »
A może zwrócić się do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa o włączenie nas w jej szeregi?
Zawody geodety i budowlańca idą jak najbardziej w parze. Skoro elektrycy i hydraulicy mogą należeć do izby inżynierów budownictwa, to dlaczego nie geodeci?

Problemem może być jedynie to, że ich ustawą jest Prawo Budowlane, naszą zaś Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, stąd wynikają np różnice w sposobie nadawania uprawnień zawodowych. Myślę jednak, że warto zapytać specjalisty z zakresu prawa, czy takie coś jest realne.

Jednak wydaje mi się, że ewentualne włączenie w szeregi budowlańców odbyłoby się znacznie szybciej, niż utworzenie własnej izby (którą już nota bene tworzymy jakieś dwadzieścia lat :/ )