*

Autor: Tomek Wątek: Uwierzytelnienie z urzędu  (Przeczytany 658 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja 7
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Uwierzytelnienie z urzędu
« dnia: 28 Kwiecień 2016, 21:57 »
Z art. 12b ust. 5 przed nowelizacją w żadnym razie nie wynikało, aby jedynym trybem uwierzytelniania dokumentów był tryb wnioskowy, a wprost przeciwnie, o czym była mowa wyżej. Nowelizacja natomiast wprowadziła wyłom w zasadzie uwierzytelniania z urzędu. Nie ma potrzeby dokonywania przy niniejszej sprawie wykładni art. 12b ust. 5 w nowym brzmieniu. Można powiedzieć jedynie, że o ile przepis ten przed nowelizacją był jasny i wyraźny, o tyle jego nowe brzmienie budzi wątpliwości interpretacyjne, kiedy i na jakie potrzeby uwierzytelnienie następuje na wniosek, a kiedy z urzędu, gdyż ten ostatni tryb działania wcale nie został przez nowelizację ustawy zmieniony. - I OSK 1693/15 - Wyrok NSA

Powyżej zamieszczam cytat z wyroku NSA. Chciałbym ruszyć z dyskusją kiedy urząd powinien uwierzytelnić materiały z urzędu?

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 221
  • Reputacja 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 13.10586 Edge 13.10586
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwiecień 2016, 22:13 »
Cytuj
Art. 12b ust. 5. Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory  danych  lub  inne  materiały  stanowiące  wyniki  prac  geodezyjnych  lub  prac kartograficznych, potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego  wpisem  do  ewidencji  materiałów  tego  zasobu,  a  także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub  prac  kartograficznych  na  potrzeby  postępowań  administracyjnych,  postępowań sądowych  lub  czynności  cywilnoprawnych,  jeżeli  w  sprawie  tego  uwierzytelnienia złożony  został  wniosek.  Uwierzytelnienie  polega  na  potwierdzeniu  zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz  1b,  lub  z  dokumentacją  przekazaną  do  państwowego  zasobu  geodezyjnego  i kartograficznego,  w  sposób  i  w  trybie  określonym  w  przepisach  wydanych  na podstawie art. 12d ust. 2.
uwierzytelnienie na wniosek, nie bardzo widzę miejsce na działanie z urzędu
można by dodać, że art. nie daje podstaw do uwierzytelniania MDCP
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2016, 22:17 przez krasypl »
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline Wioletta H-S

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 444
  • Reputacja 27
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka....
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwiecień 2016, 09:48 »
A co z zapisem rozporządzenia Organizacja i tryb prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

§  21.
1. Materiały zasobu, w tym operaty techniczne, wpisane do ewidencji materiałów zasobu opatruje się klauzulą, której wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Udostępniane kopie materiału zasobu, w tym kopie dokumentów, które wchodzą w skład operatów technicznych wpisanych do ewidencji materiałów zasobu, opatruje się klauzulą, której wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. Dokumenty będące rezultatem geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych oraz wysokościowych, a w szczególności mapy do celów prawnych, mapy do celów projektowych oraz mapy zawierające wyniki geodezyjnej inwentaryzacji obiektów budowlanych, których kopie są częścią składową operatów technicznych wpisanych do ewidencji materiałów zasobu, opatruje się klauzulą, której wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Bo największy przeciwnik czeka na mnie w lustrze...

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1914
  • Reputacja 40
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwiecień 2016, 13:07 »
W mojej ocenie NSA w wyroku przywołanym przez Tomka NSA bardzo trafnie wskazał, że nowelizacja ustawy faktycznie jedynie "zabydliła" uprzednio występującą jednoznaczność art.12b ust.5. Sąd - wg mnie - nie do końca był jednakże precyzyjny bo chyba bezzasadne utożsamił instytucję uwierzytelniania dokumentacji (wynikającej z art. 12d ustawy) z obowiązkiem organów do urzędowego opatrywania dokumentów geodezyjnych klauzulami wydanymi na podstawie art.40 ust.8 ustawy). Bo zdaniem Sądu oba te tryby - tak czy owak - to jakoby było "uwierzytelnianie". A tak przecież nie jest...

W tym kontekście na pytanie: "czy można uwierzytelniać dokumentację, w trybie art.12b ust.5 pgk, z urzędu?" brzmi: NIE. Z urzędu natomiast organ miał (i nadal ma) obowiązek opatrywać tę dokumentację klauzulami urzędowymi wydanymi na podstawie art.40 ust.8 ustawy... I ten obowiązek akurat - pomimo wszystkich dotychczasowych nowelizacji ustawy - wcale się nie zmienił...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
    • http://wbgsc.pl
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwiecień 2016, 16:15 »
No właśnie Adamie, już wcześniej miałem się wtrącić, że zbyt często jest mieszana "klauzula" z "uwierzytelnieniem".  Ale czyjaż to wina jeśli potwierdzeniem "uwierzytelnienia", czyli wykonania czynności z wynikiem pozytywnym polegającej na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego potwierdza się taką oto formułą Poświadcza się, że niniejszy dokument został opracowany w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, których rezultaty zawiera operat techniczny wpisany do ewidencji materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a która to formuła została ustalona w roku 2013 wyłącznie dla procedury ewidencjonowania operatów technicznych w zasobie? Do tego data, która jest zamieszczana przy tej klauzuli jest datą wpisania operatu technicznego do ewidencji materiałów zasobu a nie datą uwierzytelnienia.
Ponadto, treść klauzuli wskazuje wyłącznie na to, że dokument jest opracowany w wyniku prac geodezyjnych i kartograficznych, których rezultaty zawiera operat wpisany do ewidencji materiałów zasobu a nie jak powinno być  "zgodny" z wynikami prac. Ani słowa tu nie ma o tym czy dokument uwierzytelniany jest (czy też nie jest) zgodny z danymi gromadzonymi w 11 bazach danych wymienionych w art 4 ust. 1a oraz bazą BEDOT500 zsynchronizowaną z 11 wcześniej wymienionymi bazami.

Wyobrażacie sobie sprawdzanie danych zawartych w mapie utworzonej przez geodetę z danymi w 12 bazach? I co wtedy gdy zamiast baz danych starostwo prowadzi tylko analogową mapę zasadniczą z lat '80. Teraz dopiero zrozumiałem dlaczego w definicji "uwierzytelniania" pomiędzy bazami a dokumentacja przekazaną do zasobu jest spójnik "lub". Bo gdyby w tym miejscu było "i", "oraz" to uwierzytelnienia nawet teoretyczni nie byłyby możliwe.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline oskar wilde

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 74
  • Reputacja 6
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.65 Opera 36.0.2130.65
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwiecień 2016, 11:55 »
1)
Jak właściwie należy rozumieć uwierzytelnienie?
Czy my jesteś zobligowani uwierzytelniać dokumenty np mapa z projektem podziału nieruchomości?
czy  urzędnik w gminie może stwierdzić,że jest to mu do niczego niepotrzebne?
czy starosta może wtedy nie wprowadzić podziału zatwierdzonego taką decyzją z mapą nie uwierzytelnioną?

2) jak rozumieć zapis 
par. 21
4. Klauzule, o których mowa w ust. 1–3, mogą mieć postać pieczęci albo nadruku umieszczanych w sposób zapewnia
jący uwierzytelnienie materiału zasobu, a w przypadku materiałów zasobu w postaci dokumentów elektronicznych – zestawu danych, zgodnych z odpowiednim schematem XML, logicznie powiązanych z tymi dokumentami w taki sposób,
że jakakolwiek późniejsza zmiana tych dokumentów jest rozpoznawalna.


czytam ten punkt i nijak nie mogę go zrozumieć

3) W PODGiK-ach odnoszę wrażenie , że traktują mnie jak kombinatora który chce oszukać starostę i wyłudzić materiał za parę złotych zamiast zapłacić 50 zł.
Przecież to nie jest prawda i jeśli miałbym wskazać oszusta wyłudzającego pieniądze to byłby nim starosta.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2016, 11:57 przez oskar wilde »

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1914
  • Reputacja 40
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Odp: Uwierzytelnienie z urzędu
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwiecień 2016, 17:19 »
>>Jak właściwie należy rozumieć uwierzytelnienie?

W mojej ocenie należy rozumieć to dwojako:

1. jest to odpłatna czynność (wg cennika określonego w Tab 16 Załącznika do ustawy pgik), która wykonywana jest wyłącznie na wniosek zainteresowanego (na wniosek, którego wzór określa Rozporządzenie ws. tzw. uwierzytelniania");

2. jest to inna czynność, dokonywana w oparciu o inne przepisy, niekoniecznie za odpłatnością.

PS. Wg mnie istotą jakiegokolwiek uwierzytelnienia jest potwierdzenie zgodności "czegoś z czymś"... Wg obecnie obowiązujących przepisów ustawy pgk dokumenty geodezyjne winno się uwierzytelniać wyłącznie za zgodność z "bazami danych" albo z "dokumentacją przekazaną przez wykonawcę". I jedynie za ten rodzaj uwierzytelnienia organ ma prawo pobierać opłatę. Praktyka pokazuje natomiast zupełnie co innego...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...