Wyrok dot. podział celem zniesienia współwłasności łącznej i uregulowania spraw związanych z masą spadkową".
II SA/Gl 881/10 - Wyrok WSA w Gliwicach
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/4C0831643AZmienienie współwłasności nieruchomości przysługującej niepodzielnie kilku właścicielom nie jest roszczeniem w rozumieniu przepisu art. 95 pkt 4 ustawy. W art. 95 pkt 4 ustawy chodzi bowiem o sytuacje związane z dochodzeniem praw do części nieruchomości lub mówiąc inaczej o roszczenia związane z nabyciem własności części nieruchomości. Podział będzie wówczas miał na celu wydzielenie działki będącej przedmiotem nabycia
RoBoCIK połączył wiadomości: 19 Lutego 2016, 08:58
Nawiązując do głównego wątku i podziału trybem uogn
36 Pytanie egzaminacyjne z zestawu na uprawnienia zakres 2 z 2014r brzmi: Paweł Kowalski i Piotr Kozłowski będący współwłaścicielami, we współwłasności łącznej, nieruchomości zabudowanej trzema budynkami, wystąpili do burmistrza o podział tej nieruchomości, zgodnie z art. 95 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w celu zniesienia współwłasności. Do wniosku dołączyli mapę z projektem podziału nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami. Jakie powinno być dalsze działanie organu administracji w tej sprawie ? Proszę uzasadnić odpowiedź.
Odp w załącznikużródło:
http://ewmapa.pl/pytania-opisowe/%282%29-2-osoby-bedace-we-wspolwlasnosci-lacznej-wystepuja-o-podzial-nieruchomosci-z/msg18650/#msg18650
RoBoCIK połączył wiadomości: 19 Lutego 2016, 12:10
Nie czekając już na opinie biegłych w tym wątku pragnę dokonać podsumowania i liczę na polemikę ze mną mianowicie.Podział do zniesienia współwłasności zgodnie z art 95 uogn Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami, niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków.
Podział przedmiotowy ewidencyjny działki (a nie praw) można dokonać wyłącznie, literalnie jaki zapisano w art 95 pkt1, pod warunkiem, że mamy do czynienia "co ustawodawca zapomniał dopisać" z współwłasnością
ułamkową.
Współwłasność łączna różni się od ułamkowej, tym, że w niej nie można określić ilości udziałów każdego współwłaściciela, dlatego ta forma współwłasności jest niepodzielna. Obu współwłaścicielom przysługuje pełne prawo do całej masy majątkowej w niej zawartej i dlatego żaden ze współwłaścicieli nie może korzystać z praw własności przez cały czas trwania współwłasności łącznej. Przykładem tego może być fakt, że żaden ze współwłaścicieli nie może sprzedać swojej części współwłasności, ponieważ nie ma określonych udziałów, którymi można by rozporządzać.
Nie ma również zastosowania art 95 pkt 4:
4) realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów ustawy
a) w przypadku współwłasności łącznej bo zgodnie z wyrokiem II SA/Gl 881/10 - Wyrok WSA w Gliwicach
Zmienienie współwłasności nieruchomości przysługującej niepodzielnie kilku właścicielom nie jest roszczeniem w rozumieniu przepisu art. 95 pkt 4 ustawy. W art. 95 pkt 4 ustawy chodzi bowiem o sytuacje związane z dochodzeniem praw do części nieruchomości lub mówiąc inaczej o roszczenia związane z nabyciem własności części nieruchomości. Podział będzie wówczas miał na celu wydzielenie działki będącej przedmiotem nabycia.
b) czy w przypadku współwłasności ułamkowej co zawiera wyrok WSA w Olsztynie II SA/Ol 205/10.
..Fakt, że w art. 95 pkt 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami ustawodawca dopuścił, dokonywany niezależnie od ustaleń planu miejscowego, podział nieruchomości w celu realizacji roszczeń do jej części, wynikających z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami lub z innych ustaw, zaś w pkt. 1 – podział w celu zniesienia współwłasności wyłącznie nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, wyklucza taką wykładnię art. 95 pkt 4, zgodnie z którą możliwy byłby podział nieruchomości niezabudowanej – jako realizacji, wynikającego z art. 211 Kodeksu cywilnego, żądania zniesienia współwłasności tej nieruchomości przez jej podział. Realizacja roszczenia o podział nieruchomości zabudowanej mieściłaby się bowiem w hipotezie pkt. 4 art. 95 ustawy i zbędnym byłoby dodawanie punktu 1...
Zgodnie z KC
Art. 196.
§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
Przykładami współwłasności łącznej może być:
- Wspólność majątkowa małżeńska i tutaj
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2013 r.
I ACa 1384/12
Tytuł: Konsekwencje ukształtowania wspólności ustawowej jako bezudziałowej wspólności łącznej.
Artykuł 35 k.r.o. stanowi, iż w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności ustawowej przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku. Zakazy wymienione w tym przepisie są konsekwencją ukształtowania wspólności ustawowej jako bezudziałowej wspólności łącznej trwającej aż do chwili jej ustania. Takie czynności dokonywane nawet na zgodny wniosek małżonków są bezwzględnie nieważne na podstawie art. 58 § 1 k.c. Czynności takie stanowią bowiem obejście przepisów o zakazie podziału majątku wspólnego. Od zakazu rozporządzania i zobowiązywania się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności ustawowej przypadnie małżonkowi w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku, ustawa nie przewiduje wyjątku. Zakaz ten obowiązuje także małżonków, którzy zgodnie chcą dokonać zakazanej czynności lub gdyby to miała być czynność dokonana przez jedno z nich na rzecz drugiego.
- Wspólność majątku spadkowegoArt. 1035. KC Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.
- Wspólność majątku wszystkich wspólników spółki nie posiadającej osobowości prawnej, np. spółki cywilnej, komandytArt. 863. § 1.KC Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.
§ 2. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.
Pozdrawiam.