Modernizacja ewidencji to nic więcej jak tylko:
§ 55. Modernizacja ewidencji to zespół działań technicznych, organizacyjnych i administracyjnych podejmowanych przez starostę w celu:
1) uzupełnienia bazy danych ewidencyjnych i utworzenia pełnego zakresu zbiorów danych ewidencyjnych zgodnie
z wymogami rozporządzenia;
2) modyfikacji istniejących danych ewidencyjnych do wymagań określonych w rozporządzeniu;
3) (uchylony).
Sam jestem rozgoryczony, bo kiedyś naiwnie sądziłem, że modernizacja ma polegać na:
aktualizacji danych nieaktualnych,
odpowiednim pomiarze granic z odpowiednią dokładnością,
zastąpieniu danych niewiarygodnych wiarygodnymi,
błędnych - poprawnymi.
Sam nie wiem, czego się spodziewałem, pamiętając modernizacje EGIB w których brałem udział z końca lat 80, gdzie w obecności właścicieli, sąsiadów robiliśmy wszystko co możliwe, by odszukać, ustalić, wznowić, wszystko co było konieczne by pomierzona przez nas granica (pkt) w przyszłości nie budziła wątpliwości.
Może spodziewałem się, że EGIB będzie po prostu wiarygodna.
Myliłem się bo za wiki – Modernizacja – to tylko unowocześnienie. Nic poza TYM.
Czyli wszystkie błędy są nadal przenoszone i dodawane są nowe. To nie Starosta prowadząc EGIB ma ten rejestr mieć aktualny, ale ma go aktualizować i od czasu do czasu modernizować bo:
Okresową weryfikację danych ewidencyjnych starosta przeprowadza w sposób planowy, obejmując nią w pierwszej kolejności obręby, co do których istnieją uzasadnione przesłanki wskazujące w występowanie istotnych nieprawidłowości w treści danych ewidencyjnych, oraz obręby, w których modernizacja ewidencji została przeprowadzona najwcześniej, i zapewnia przeprowadzenie tej weryfikacji w poszczególnych obrębach po raz pierwszy nie później niż 15 lat od daty przeprowadzenia w tych obrębach modernizacji ewidencji.
Zakładając wątek
http://www.ptg-org.pl/index.php/topic,1824.0.html spodziewałem się ... liczyłem na dyskusje na czym owa modernizacja polega, a jak faktycznie wygląda. Miałem nadzieje, że tylko ja się zawiodłem. Bo moje aktualne doświadczenia odnoszą się do miasta powiatowego, które na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego stulecia, zostało porządnie pomierzone i powstała znakomita mapa „zasadnicza” - Prawdziwa mapa zasadnicza według K1.
Dodatkowo od początku istnienia instrukcji G5, mordowaliśmy się wszyscy z atrybutami pkt granicznych permanentnie je aktualizując. By po modernizacji … dowiedzieć się, że wszystkie punkty otrzymały atrybut ZRD =8, oraz BPP =3. Wykonawca z góry na dól zmienił, atrybuty punkom granicznym bez jakiejkolwiek analizy. Albo ową analizę wykonał i uznał, że faktycznie kążdy pkt graniczny BPP = 3.
Niedawno trwały konsultacje w sprawie zmian w rozporządzeniu o EGIB, Może na podstawie różnych naszych własnych i wspólnych doświadczeń postaramy się zadbać o to by ten rejestr w przyszłości zamiast modernizacji był okresowo aktualizowany.
W końcu
Art. 21. 1. Podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.
To ja się pytam. Jak można osiągnąć zamierzony cele nie posiadając wiarygodnych informacji?