Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: CZY LICENCJA WCHODZI W SKŁAD OPERATU TECHNICZNEGO ?....  (Przeczytany 4447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.17 Opera 12.17
O tym, co powinien zawierać operat techniczny stanowi par.71. rozporządzenia ws. standardów....

W tym tygodniu odebrałam operat z protokołem kontroli ( nie pomyliłam się ), w którym stwierdzono, że " operat nadaje się do przyjęcia do PZGiK pod warunkiem usunięcia usterek i wymieniono m.in.takie usterki:
Wpiąć do operatu licencje oraz wniosek o uwierzytelnienie,
Dołączyć do operatu współrzędne punktów osnowy wykorzystane do pomiaru,
Na mapie do projektowania opisać jeden krzyż w układzie " 2000".....

Moje pytanie brzmi czy licencja oraz wniosek o uwierzytelnienie to składniki operatu technicznego ?
Pod jaki z punktów wymienionych w par.71 można " podciągnąć "  współrzędne punktów "wykorzystane do pomiaru" ... i czy w ogóle do pomiaru wykorzystuje się współrzędne punktów ?
Bo moim skromnym zdaniem te współrzędne służą tylko do sprawdzenia prawidłowości wykonanego pomiaru, a z samym pomiarem (RTK- RTN ) to nic wspólnego nie mają...

Czy współrzędne punktów są dokumentem i czy można zrobić takim współrzędnym uwierzytelnioną kopię ( par.71.ust.2 pkt 8 , bo chyba o ten punkt chodzi ośrodkowi )  ???

Pozdrawiam, Ula :)

RoBoCIK połączył wiadomości: 29 Sierpnia 2014, 10:19
Zastanawiam się, po co w operacie ma znaleźć się ta  licencja, czyżby ośrodek chciał dokonywać kontroli, czy geodeta wykorzystał materiały zgodnie  z licencją, do czego przecież uprawniony nie jest...
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2014, 10:31 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Tytus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
Odp: CZY LICENCJA WCHODZI W SKŁAD OPERATU TECHNICZNEGO ?....
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpnia 2014, 17:27 »
O tym, co powinien zawierać operat techniczny stanowi par.71. rozporządzenia ws. standardów....


§71. 2. 8) inne dokumenty... więc mogą żądać wszystkiego.

Ja dołączam, bo boje się kar. Dołączam kopie zgłoszenia bo w zgłoszeniu zamówiłem materiały zasobu - licencje bo określa jakie materiały zostały udostępnione. Oba, dla ochrony własnego tyłka.

Ja nie wiem jakie materiały są dostępne w zasobie, więc zamawiam wszystkie. Jak będę wiedział jakie są dostępne będę zamawiał, te które są niezbędne.

Moim zdaniem współrzędne o które pytasz powinny się znaleźć w operacie technicznym.

Opis współrzędnych siatki kwadratów na mapie do celów projektowych to absolutna podstawa.
choćby dla tego:

http://malanczuk.wordpress.com/2014/05/29/nie-da-sie-zaimportowac-pliku-dwg-do-c-geo-jak-zyc/

Być może geodeci tej informacji nie potrzebują, ale projektanci na pewno. ( całkiem niedawno byłem na szkoleniu, w którym uczestniczyli architekci - jednym z tematów było "wpasowanie mapy geodezyjnej". I tu popełniłem błąd, bo resztę dnia tłumaczyłem na czym polega różnica pomiędzy wpasowaniem rastra na jedną prostą, a kalibracją wielopunktową na siatkę kwadratów - pod koniec dnia sam przestałem rozumieć to co mówię).

Wracając jednak do tematy. Do każdego operatu dołączam raport z pomiaru kontrolnego punktów poziomej osnowy geodezyjnej. Treścią tego raportu są również współrzędne punktów osnowy z ODGiK, współrzędne pomierzone oraz odchyłki.

To wcale nie jest takie absurdalne, jak by się pozornie wydawało.  Bez gmatwania i grzęźnięcia w szczegóły. Dam jeden przykład. W moim powiecie są dostępne poprawki dla układu 65, po transformacji punktów z 65 do 2000 i z powrotem punkty nie wracają do pierwotnych współrzędnych. Różnice są tym większe im większa jest odległość od "pozornego" centrum układu. Pojęcia nie mam kto i i kiedy, i jak te centrum ustalił. sza, tajemnica ... nikt nic nie wie. Więc dołączenie do operatu współrzędnych punktów wykorzystanych do pomiaru może być w niektórych powiatach niezbędne do stwierdzenia, czy współrzędne wykorzystane były prawidłowe.

Podsumowując ja się temu nie dziwię. I tyle.

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 36.0.1985.143 Chrome 36.0.1985.143
Odp: CZY LICENCJA WCHODZI W SKŁAD OPERATU TECHNICZNEGO ?....
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpnia 2014, 19:41 »
Ula
1. licencja jest Twoim dokumentem! w żadnym przypadku nie mogą żądać od Ciebie umieszczenia jej operacie ( ja spotkałem się w jednym starostwie z sytuacją gdzie chcieli, abym zostawiał im dowód wpłaty ), a może chcą oryginał uprawnień do każdego operatu, haha. Moim zdaniem należy w sprawozdaniu powołać się na numer licencji w części opisującej wykorzystane materiały z zasobu.
2. wniosek, nie stanowi części składowej , a jak sama nazwa mówi jest wnioskiem i nie ma nic wspólnego z operatem, spytaj się  w tym starostwie czy jak będziesz zdawała operat i nie będziesz chciała uwierzytelnienia dokumentów ( bo nie potrzebujesz)  to też będą usterkować ? lub czy jak złożysz wniosek o uwierzytelnienie po miesiącu od zdanego operatu to go odrzucą bo nie znajduje się w operacie?
A §71. 2. - to dokumenty, które uzna wykonawca za istotne, a nie osoba weryfikująca!
3. opis krzyży to ukłon w stronę projektantów, a nie obowiązek, tym bardziej , że 99% mdcp to cyfrówki i nie ma potrzeby opisywania współrzędnych. Pytanie po co ten opis, jak do obliczenia pkt załamań sieci , to jak pan projektant ma problem to niech zleci geodecie.
Może należy się zastanowić czy udostępnienie  państwowego układu współrzędnych  nie wymaga licencji ? hihi , więc nie opisujesz aby Ciebie nie ukarano .
4. Jeszcze nie tak dawno ( dziś jeszcze też tak można)mierzyło się metodą biegunową, tachimetryczną i tam w dziennikach musiałaś pokazać odchyłkę kątową , liniową między stanowiskiem, a punktami nawiązań jako kontrola . A jeszcze wcześniej stosując metodę ortogonalną i tam też jako kontrolę wykazywałaś długość pomierzonej linii jako kontrolę. Dziś jako jedna z kontroli (nie poprawności pomiaru ) porwanego działania systemu i urządzeń, oprogramowania jest kontrola strumienia przesyłanych poprawek. Odbywa to się na podstawie porównania współrzędnych teoretycznych i pomierzonego punktu. Przy pomiarach RTK-RTN trudno mówić o obserwacjach kątowych , liniowych , czasu i odnosić się do tych samych danych punktu teoretycznego, dlatego wykorzystywane są dane końcowe - współrzędne- ich porównanie jak sprawdzenie.
W geodezji nic na słowo, jest zapis jest sprawa, nawet  dane wyniesienie pojedynczej studzienki ( dno, wlot, wylot) opisujesz na szkicu ,  jako dowód pomiaru , a nie twierdzisz, że zapamiętałaś i odejmujesz od rzędnej góry/
W raporcie powinnaś udokumentować poprawność i wynik kontroli.
pozdrawiam joftek

Offline RadosławSmyk

  • Sąd Koleżeński
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 1264
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 36.0.1985.143 Chrome 36.0.1985.143
Odp: CZY LICENCJA WCHODZI W SKŁAD OPERATU TECHNICZNEGO ?....
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sierpnia 2014, 20:16 »
A to starostwo wydając licencję nie zachowuje jej kopii albo przynajmniej informacji o jej treści?  Czy tylko urzędnikowi nie chce się sięgnąć na półkę albo kliknąc w klawisze?
Pozdrawiam
Desipere est juris gentium.