Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: eljotp Wątek: DO ZGŁOSZENIA NIE WSZYSTKIE OPERATY ALE TE JAKIE POWINNY BYĆ WYKORZYSTANE  (Przeczytany 1873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 30.0.1599.101 Chrome 30.0.1599.101
    • http://wbgsc.pl
Pewnie spotkaliście się nie raz, że w "wytycznych" do zgłoszenia są wyszczególniane całe sznurki numerów wszystkich dokumentacji i operatów jakie ośrodek ma na stanie z danego obszaru zlokalizowanego na Zgłoszeniu. Dostaje kilkanaście albo kilkadziesiąt numerów i z tego mam sobie wyszukać co mi się przyda.
A zgodnie z prawem (§ 5 ust. 3 rozpgik) to w odpowiedzi na zgłoszenie pracy Ośrodek powinien mi udostępnić materiały jakie powinny być wykorzystane przy wykonywaniu pracy wraz z ich charakterystyką techniczną. Czyli to ośrodek powinien określić które materiały z jakich operatów muszę wykorzystać przy wykonywaniu zgłoszonej pracy. Jednocześnie do tych materiałów mam otrzymać charakterystykę techniczną np. informacje:
- klasa i rząd wykorzystanej osnowy oraz metody wyrównania;
- metody i dokładność instrumentów użytych do pomiarów, błędy nawiązania oraz uzyskane dokładności pomiaru;
- metody opracowań kameralnych, układy współrzędnych płaskich oraz uzyskane dokładności;
- kompletność dokumentacji.

Wtedy dopiero wykonawca powinien zdecydować (§ 6 ust. 1 rwsstwgp), po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy, w jakim zakresie wykorzystuje do wykonania zleconych mu prac geodezyjnych i kartograficznych materiały zgromadzone w PZGiK a w jakim musi sam się postarać o dane z np. ustalenia granic, lokalizacji sieci podziemnej oraz nowych pomiarów sytuacyjnych i/lub wysokościowych.

Postanowiłem zwracać się od teraz do wszystkich Ośrodków gdzie w wyniku zgłoszenia nie otrzymam wyraźnego i jednoznacznego wyszczególnienia materiałów wraz ich charakterystyką techniczną (czyli prawie zawsze), które wg. ich oceny powinienem wykorzystać. Do białości mnie rozpaliła ostatnio ośrodek, która kazała mi podać co ja chcę z ośrodka gdy za całe rozeznanie mam do dyspozycji 30 numerków operatów w tym historycznych (cholera co to jest) 7 szt. Jeszcze bezczelnie "uprzejmie" przypominają, że nic nie zwalnia Wykonawcy "z wnikliwej analizy materiałów archiwalnych istniejących w Ośrodku Dokumentacji"! Ale o tym, że moja analiza (żadna wnikliwa) ma za zadanie ocenić  dokładności,  aktualności  i  kompletność udostępnionych materiałów z ich charakterystyką techniczną, a nie udostępnionych ale tylko numerów operatów w liczbie 30-tu, to już jakoś z niewiadomych przyczyn umknęło decydentom.

Dlatego mam gorącą prośbę do Wszystkich, zastanówcie się Państwo co w takiej charakterystyce technicznej powinno się znaleźć, jakie informacje są niezbędne.

Ja do tej pory wymyśliłem takie jak wyżej wymieniłem, czyli:
- wykorzystana osnowa -  rodzaj, klasa i rząd oraz dowiązania i metody błędy wyrównania;
- pomiary sytuacyjne i wysokościowe - metody pomiaru, typy instrumentów (dokładności pomiaru kątów i odległości, forma zapisu - dzienniki), błędy nawiązania oraz uzyskane dokładności pomiaru;
- opracowania kameralne - układ odniesienia oraz układ współrzędnych płaskich prostokątnych, metody obliczeniowe, uzyskane błędy mp;
- kompletność operatu - kontrola zgodności ze standardami
rozpgik - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.

rwsstwgp - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk