Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: juzek Wątek: WSA uzasadnia wyrok ws. uwolnienia urzędowych map  (Przeczytany 1967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juzek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 173
WSA uzasadnia wyrok ws. uwolnienia urzędowych map
« dnia: 28 Listopada 2012, 12:00 »
uwolnienie map z geoportalu
Znane jest już uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. głośnej sprawy udostępnienia bazy danych obiektów topograficznych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Przypomnijmy, że z wnioskiem o udostępnienie mapy stolicy w formie BDOT wystąpiła twórczyni serwisu internetowego dobraulica.pl. Jako podstawę prawną wskazała znowelizowane pod koniec ubiegłego roku przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, które ustanowiły możliwość wykorzystania informacji publicznej także w celach komercyjnych.

GUGiK twierdził jednak, że bazy danych obiektów topograficznych nie mogą być wydawane w trybie dostępu do informacji publicznej. To dlatego, że zgromadzono je w zasobie geodezyjnym i kartograficznym, a korzystanie z niego jest inaczej uregulowane i jest odpłatne. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z argumentami urzędu i zobowiązał go do rozpatrzenia wniosku twórczyni serwisu dobraulica.pl w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, a nie Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

W uzasadnieniu można m.in. wyczytać, że: „informacją publiczną będzie każda wiadomość, wytworzona lub odnoszona do podmiotów zobowiązanych na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Innymi słowy, będzie nią treść dokumentów wytworzonych przez podmioty zobowiązane do jej udostępnienia, bez względu na to, do kogo są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą”. Dalej, powołując się na Prawo geodezyjne i kartograficzne, sędzia dowodzi, że opracowania będące częścią państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wykazują cechy dokumentu urzędowego. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych, które to uznały m.in., że mapy wchodzące w skład studium zagospodarowania przestrzennego oraz informacje o gruntach, budynkach i lokalach zawarte w operacie ewidencyjnym są informacją publiczną.

W uzasadnieniu zwrócono także uwagę, że udostępnianie tego typu danych regulują obecnie dwie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz o dostępie do informacji publicznej. Po analizie zapisów obu aktów, sędzia uznał jednak, że w przedmiotowej sprawie to ten drugi będzie mieć prymat. Oznacza to, że dane powinny być przekazane bezpłatnie lub też za opłatą określoną w art. 23c uoddip (tzn. „wysokość opłaty nie może przekroczyć sumy kosztów poniesionych bezpośrednio w celu przygotowania i przekazania informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania”). Tymczasem GUGiK argumentował, że koszty powinny być wyliczone na podstawie Pgik, co w praktyce oznacza, że w przedmiotowej sprawie byłyby wielokrotnie większe.

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Obie strony mogą się od niego odwołać do NSA.

<a href="http://ewmapa.pl/dane/ii_sab_wa_245_12wsgeodetykraju_zwf9.pdf" target="_blank">http://ewmapa.pl/dane/ii_sab_wa_245_12wsgeodetykraju_zwf9.pdf</a>