Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: eljotp Wątek: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...  (Przeczytany 6184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« dnia: 27 Kwietnia 2012, 16:36 »
...na wystąpienie nasze z dnia 28 lutego br. dotyczące prośby o analizę stanu branży geodezyjnej. Pomimo, że nie takiej odpowiedzi się spodziewaliśmy... przynajmniej ja, to muszę przyznać, że już od dawna nikt z przedstawicieli Rządu, tak ściśle i precyzyjnie, nie wyjawił strategij i celów jakie czekają tzw. Wykonawstwo Geodezyjne. Nic się nie zmieni w stronę demokratyzacji naszego zawodu, wręcz przeciwnie nadal będziemy musieli owoce naszej pracy czyli geo-informację przekazywać Państwu jeszcze przed przekazaniem Zamawiającemu, i nadal bez odszkodowania. Nadal nasza praca będzie pod ścisłą kontrolą i nadzorem Urzędów itd. itp. Nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać gdy czytałem o dokonaniach, INSPIRE, TERYT, GEOPORTAL, ASG-EUPOS... Myślę, że czasy marchewki powinny się skończyć...
Po tej odpowiedzi już chyba nikt nie będzie miał skrupułów co do konieczności wystąpienia do Trybunału o niezgodność z Konstytucją RP art. 12 uPgik oraz § 71 i innych rozp. w/s standardów..., a dotyczących przymusowego przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów Państwu Polskiemu bez odpowiedniego odszkodowania. Jeżeli Państwo Polskie chce zakładać, aktualizować i utrzymywać Bazy o których mowa w art. 4 uPgik, to niech ponosi koszty wg. zasad państwa prawa na miarę XXI wieku a nie średniowiecznych zasad lenna i poddaństwa. Bo jak tak dalej pójdzie to za niedługo wróci prawo pierwszej nocy, dziesięcin i pręgierza.

Uwaga: zwiększyłem rozdzielczość skanów 2012-05-08 11:08

[attachment=2:18f8opdt]str1.jpg[/attachment:18f8opdt]
[attachment=1:18f8opdt]str2.jpg[/attachment:18f8opdt]
[attachment=0:18f8opdt]str3.jpg[/attachment:18f8opdt]
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline yabril

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 170
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Kwietnia 2012, 18:50 »
Hmm. Odniosłem wrażenie, że Gugik przedstawia organom centralnym trochę nierzeczywisty obraz polskiej geodezji (zamydla oczy - chyba bardziej oddaje ten stan). Widać, że decydenci w MAiC widząc, te wszystkie INSPIRE, TERYTY, Geportale rzeczywiście myślą że w geodezji nie jest tak źle i wszystko zmierza w dobrym kierunku, wystarczy tylko wprowadzić te programy do końca. Pan Sekretarz raczył wspomnieć o wdrożonym(!) formacie GML; być może w gmachu GUGIK jest wdrożony i między piętrami przesyłają sobie dane GMLem... :D  Ja pytałem w kilku ODGiKach o ten format danych, odpowiedzi były typu:
- Wprowadzimy ale nie wiemy kiedy.
- A co to jest?
- My byśmy jak najbardziej wprowadzili ale nie mamy oprogramowania.
- Przecież mamy na to jeszcze 2 lata! (a nie mają).
Pismo Pana Sekretarza jest w tonie raczej optymistycznym, a to znaczy, że albo jest typowym politykiem-marketingowcem, albo nikt tam naprawdę nie zdaje sobie sprawy z niedoskonałości zarówno prawa jak i procesów geodezyjnych.
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2534
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Kwietnia 2012, 22:32 »
No cóż... A my ( w naszej, szarej, rzeczywistości )  dalej spokojnie drapiemy żyletką na matrycach, ręcznie wkreślamy całe mapy do celów projektowych, na puste  obszary niby map zasadniczych .... Dalej borykamy się z takimi     " zagadkami" jak np moja ostatnia, którą może trzeba by wysłać niejakiemu Filozofowi czy Ministrowi AiC. Bo jak to możliwe,  że istnieje tyle dokumentów wzajemnie sprzecznych , a wszystkie mają piękne urzędowe pieczęcie?  Właściciel chce założyć sobie kw na działkę 4837/8 objętą AWZ, która  w roku 2007 została podzielona. W mapie podziałowej jest taki opis : Działka ewidencyjna 4837/8 odpowiada pgr.9068/99, ale w księgach wieczystych wykryto inne mapy opisujące coś innego i tak w mapie z roku 1976 istnie taki opis : działka ewidencyjna 4837/8 odpowiada pgr. 9068/32.  W mapie z roku 2005 jest opis : pgr.9068/32 dzieli się na pgr. 9068/97, pgr.9068/98, pgr.9068/99 i pgr.9068/100, z pgr.9068/99 powstała działka ewidencyjna 9069/99.  Z kolei w mapie z roku 1987 widnieje opis: pgr.9068/33 dzieli się na pgr.9068/99, pgr.9068/100,  z pgr.9068/99 powstała działka 4837/17.   Pani w księgach wieczystych pyta : Jak to jest możliwe?  Właściciele, którym odmówiono wpisu trafili do mnie z prośbą o rozwiązanie tej zagadki.
Jakiej starej pgr. odpowiada działka 4837/8 ? Na żadnej z dostępnych map w PODGiK nie ma uwidocznionych podziałów pgr opisanych w wymienionych mapach i nie ma żadnej innej dokumentacji, która pozwoliłaby zlokalizować parcele. Wszystkie te podziały powstały w wyobraźni autorów, a twórczość podziałowa wymknęła się całkowicie spod jakiejkolwiek kontroli. I co teraz należy zrobić ? Stworzyć kolejną mapę z wirtualnym podziałem " pierwszej wolnej parceli, która jeszcze pozostała w starych księgach " ( jak się zwyczajowo na tym terenie robi) i utworzyć z niej działkę 4837/8 czy zdemaskować wszystkie te szwindle, wszystkie potwierdzania nieprawdy w dokumentach urzędowych? .... Zastanawiam się.... A Minister cały szczęśliwy, bo tak w geodezji jest pięknie.

Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2831
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #3 dnia: 7 Maja 2012, 20:54 »
Jak się okazuje, nasze dyskusje na tym Forum, ku mojemu mozna powiedzieć że wręcz zaskoczeniu, nie pozostają jedynie naszymi wewnętrznymi dyskusjami, toczonymi i pozostającymi jedynie w ramach PTG... Dyskusje te są bowiem obserwowane przez znacznie szerszą publiczność...  

Nie ukrywam, że ja też przeglądam różne strony internetowe i fora, które dotyczą problematyki polskiej geodezji. Co tydzeń zaglądam np. do strony Stowarzyszenia GISPOL,  gdzie Pan Edward Mecha publikuje bardzo mądre, wyważone i ciekawe komentarze dotyczące problematyki geodezyjnej. W ostatnim "Przewodniku po faktach 161" z dnia 7 maja 2012r. Pan Edward odnosi się m.in. do sykusji w tym wątku. http://www.gispol.org.pl/komentarze/

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline elipse

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 1151
 • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Maja 2012, 23:29 »
"Na co będą potrzebne - pytało pacholę -
Trójkąty, czworoboki, koła, parabole?"
"Że potrzebne - rzekł mędrzec - musisz teraz wierzyć,
Na co potrzebne, zgadniesz, gdy zaczniesz świat mierzyć".

problem  Geodezji a dokładniej geodetów ,tkwi w nich samych... Niema już takich ,którzy na samą myśl o możliwości odszukania znaków podziemnych z mapy  ewidencyjnej w skali 1:5000 , dostawali by orgazmu.
Dzisiaj co innego jest podstawą egzystencji  geodezyjnej....
pozdrawiam

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1258
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #5 dnia: 8 Maja 2012, 08:38 »
Pan Edward Mecha jest jedną z niewielu osób w środowisku geodezyjnym który przywraca mi wiarę w to że jeszcze nie oszalałem, i że moje widzenie naszej geodezyjnej rzeczywistości nie jest tylko majaczeniem mojego chorego umysłu. Może dałby się namówić do wspólnego prowadzenia tego działania które zaczęliśmy listem do ministra Boniego. Bo jestem zdania że coś trzeba robić. Nie ulega wątpliwości że powinniśmy skomentować odpowiedź ministra, z wypunktowaniem zagadnień które przemilczał, z wytknięciem przekłamań czy manipulacji w tekście. Gdyby Pan Mecha zgodził się na uzupełnienie tekstu o jego uwagi byłoby to bardzo cenne. Pytanie tylko co zrobimy z takim pismem. Czy nadawać mu charakter urzędowy (skarga do premiera, coś innego ?), czy rozpowszechnić w mediach, czy może i to, i to?
Pozdrawiam
Radek Smyk
Desipere est juris gentium.

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #6 dnia: 8 Maja 2012, 10:43 »
Co tu można jeszcze dodać do tego co Radek napisał... Zapewne naszą reakcję "trza słać gdzie się tylko da", do ministra, premiera, przewodniczących klubów poselskich, marszałków sejmu i senatu, a może też do samego  prezydenta Komorowskiego. Do dr E. Mechy Zarząd powinien wysłać zaproszenie do wspólnej edycji tekstu, a może wspólnego wystąpienia dla tych dwóch stowarzyszeń?
Myślę, że list będący odpowiedzią na pismo pana sekretarza stanu Karpińskiego, dla większego oddziaływania mógłby mieć formułę tzw. "listu otwartego", o publikację można by poprosić panią Redaktor "Geodety"...
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1258
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #7 dnia: 8 Maja 2012, 11:22 »
Formuła listu otwartego mi się podoba. Dzięki temu można go rozsyłać gdzie się da i będzie to odpowiednie dla tej formy.
Desipere est juris gentium.

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2191
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #8 dnia: 8 Maja 2012, 23:20 »
Od siebie na ten moment powiem tylko tyle. Jestem jak najbardziej ZA !!! , żeby dołożyć starań i wejść w bliższą współpracę z Panem Mecha. Niezależnie od tego jak widzimy miernictwo z "własnego podwórka", co nam w nim przeszkadza i jakie chcielibyśmy prawo aby "żyło się nam łatwiej", są pewne priorytety, które wskazał Pan Mecha dostrzegając poszczególne wypowiedzi na naszym forum. Zgadzam się z Radkiem, że nie powinniśmy tej odpowiedzi przyjąć tylko do wiadomości. Ale moim zdaniem formuła zaproponowana przez Radka i Leszka powinna (chodzi o odpowiedź na to pismo) być wyjątkowo dobrze przemyślana. I nie chodzi mi o to, do kogo wyślemy pismo i w jakiej formie.  Czy do "wszystkich" jak napisał Leszek czy też jako list otwarty. Dla mnie ważniejsza jest treść tego pisma i ewentualne jego wsparcie przez inne organizacje. Nie wiem czy ktoś z Was ma jakieś kontakty z panem Mecha, ale ja uważam, że czas najwyższy aby skontaktować się z nim i wspólnie wypracować jakąś linię działania. Oczywiście nie tylko z nim. Ale od czegoś wypada zacząć. Jeśli nie będzie jakichś konkretnych propozycji w tym temacie sam się skontaktuję z Panem Mecha w celu wypracowania wspólnej strategii działania w tym temacie. Radek był głównym pomysłodawcą tego pisma i głównym jego autorem, więc chciałbym, abyś wypowiedział się w sprawie moich zamiarów. Oczywiście jeśli masz chęć "prowadzić" tą sprawę sam, służę wszelką pomocą i daję Ci wszelkie pełnomocnictwa. W piśmie wysłanym przez nas do Pana Ministra poruszyliśmy sporo spraw. Chciałbym zwrócić uwagę na to, nad czym głównie skupił się Pan Mecha w swej publikacji w tym temacie. Chodzi o rolę miernictwa w jakości katastru, oczekiwane rezultaty jakościowe i dotychczasowe zaniedbania w tej sferze. Dla mnie jak wiecie są to priorytetowe sprawy i nie umniejszając innym sprawom poruszonym przez Radka w przygotowanym piśmie, ze swojej strony postaram się wspomóc szczególnie te tematy w ewentualnym przyszłym piśmie.
pozdrawiam
Jarek

Offline eljotp

 • goście
 • *
 • Wiadomości: 2390
  • http://wbgsc.pl
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #9 dnia: 9 Maja 2012, 09:22 »
Jarek,
w takim razie aby przyjąć jakąś jedną spójna linię postępowania w ramach PTG, proszę Cię byś podjął decyzję o potrzebie/lub nie, zwołania posiedzenia Zarządu poświęconego wyłącznie sprawie  pisma MAiC z 17 kwietnia br., tak aby wszyscy członkowie Zarządu PTG mieli możliwość wypowiedzenia swoich opinii i propozycji.

 Proponowany, (otwarty) porządek posiedzenia:
- przyjęcie w jakim stopniu odpowiedź pana ministra zaspakaja pytania i tematy z którymi zwróciliśmy się do niego pisemnie 28 lutego br.,
- podjęcie decyzji o ewentualnym powtórnym pisemnym wystąpieniu do organów władzy (zagadnienia, forma itd),
- upoważnienie Prezesa do kontaktów i działań organizacyjnych w sprawie wspólnego wystąpienia z innymi organizacjami poza rządowymi (dr. E.Mecha - GISPOL i inni),
- ustalenie osoby lub grona osób odpowiedzialnych za redakcję wystąpienia, oraz
- przyjęcie terminu zakończenia redakcji wystąpienia,
- ...
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2191
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Maja 2012, 15:31 »
W związku z propozycją Leszka zwołuję posiedzenie Zarządu drogą skype na dzień 11.05.2012 (piątek) godz. 20-sta. Gdyby komuś nie odpowiadał termin proszę o informację. Zapraszam również innych chętnych na to posiedzenie, którzy są zainteresowani tematem zaproponowanym przez Leszka.
pozdrawiam
Jarek

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2191
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Maja 2012, 21:40 »
Chyba trochę mnie poniosło z wyznaczonym terminem Zarządu. Jeden dzień na zorganizowanie się i przemyślenia to raczej zbyt mało. Tym bardziej, że waga spraw o których mamy rozmawiać jest dość spora. Miałem też sygnał od jednej z osób, która chciałaby uczestniczyć w zebraniu naszego Zarządu, że zaproponowany przeze mnie termin jej nie pasuje. Żeby więc dać wszystkim więcej czasu i nie ponaglać niepotrzebnie tej ważnej kwestii do obgadania, proponuję nowy termin zebrania Zarządu w sprawie zaproponowanej przez Leszka na dzień 17 maj 2012 (czwartek).
pozdrawiam
Jarek

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2534
Re: Sekretarz Stanu w imieniu Ministra AiC odpowiada...
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maja 2012, 17:53 »
Jeżeli bym chciała uczestniczyć w posiedzeniu, to w jaki sposób mam się zalogować czy jakoś tak.

Ula
Pozdrawiam, Ula