Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....  (Przeczytany 3724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« dnia: 7 Marca 2012, 16:30 »
Witam.

Wszyscy obserwujemy radosną twórczość PODGiK w postaci wydawania " wytycznych technicznych", które stanowią prawo powiatowe, a z prawem obowiązującym w Polsce nie mają wiele wspólnego, a często z tym prawem są sprzeczne.

Czy ktoś zna jakąś podstawę prawną upoważniającą ośrodki do wydawania wytycznych technicznych?
Ja takiej podstawy znaleźć nie mogę.


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
Re: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« Odpowiedź #1 dnia: 9 Marca 2012, 08:55 »
Nikt mi nie chciał pomóc, więc sama poszukałam.

Instrukcja O-3/04 Prowadzenie pańswowego zasobu .....
§ 16
" Ośrodek po zaewidencjonowaniu zgłoszenia w terminie określonym w § 3 rozporządzenia "o zgłaszaniu", udostępnia wykonawcy zasób w postaci wglądu do materiałów lub kopii materiałów, a w uzasadnionych przypadkach wypożycza materiały (dotyczy zasobu wojewódzkiego i centralnego) oraz udostępnia dane z zasobu.

Ośrodek udostępniając posiadane materiały wykonawcy, określa ich charakterystykę techniczną, która między innymi powinna zawierać datę powstania oraz źródło pochodzenia materiału, umożliwiające określenie stopnia zaufania (wagi) do danych zasobu.

Ośrodek ustala z wykonawcą format przekazu danych zasobu z baz komputerowych. Format udostępnianych danych uzależniony jest od możliwości technicznych ośrodka.

Informację pisemną, o której mowa w § 5 ust. 3 i 5 rozporządzenia "o zgłoszeniu", ośrodek wydaje jako wytyczne do zgłoszenia."

A więc wszystko już wiemy. W  wytycznych powinna znajdować się  informacja  o materiałach jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy , o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy oraz    charakterystyka techniczna udostępnionych materiałów. W przypadku prac nietypowych natomiast -dodatkowo-ustalenia między osrodkiem a wykonawcą. I tyle.

A popatrzcie co nasze cudowne ośrodki tworzą. I co ?  Godzimy się na to, czy coś z tym robimy?

Sądzę, że Twórcy  wytycznych nie znają tych przepisów.  


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Re: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marca 2012, 09:32 »
Mi się wydaje, ze powiatowi twórcy wytycznych mają przyzwyczajenia jeszcze z 1987 r. Wtedy to weszła instrukcja "O-4 Zasady kompletowania pąnstwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego" wprowadzona do stosowania zarządzeniem nr 5 Prezesa GUGiK z dnia 10 lipca 1987r., a którą nastepnie namascił rozporzadzeniem MSWiA w 1999 r. W niej znajduje sie taki oto zapis:

 § 29
1. Ośrodek przyjmujący zgłoszenie roboty geodezyjnej lub kartograficznej zobowiązany jest niezwłocznie, a w przypadkach uzasadnionych w terminie nie dłuższym niż 14 dni:
1/ przeanalizować zgłoszenie,
2/ powiadomić w formie pisemnej wykonawcę roboty o istniejących lub będących w opracowaniu dokumentach czyniących zbędnym wykonanie zgłoszonej roboty lub zarejestrować zgłoszenie roboty we właściwej KERG lub KERK stosując odpowiednio zasady ustalona w § 10 ust. 4,
3/ w przypadku zarejestrowania zgłoszenia należy;
a/ wydać wytyczne do wykonania zgłoszonej roboty oraz wyszczególnić i scharakteryzować dokumenty niezbędne do jej wykonania,
b/ udostępniać wykonawcy roboty niezbędne dokumenty lub poinformować go, gdzie i jakie dokumenty winny być wykorzystane przy wykonaniu zgłoszonej roboty.


Instrukcja O-3/O-4, tak jak Instrukcja G-5, nigdy nie znalazła się w roporządzeniu MSWiA, tak więc mozemy o niej wspominac, ale raczej sie na nią nie powołujmy.

W 2001 wyszło rozporządzenie o zgłaszaniu prac, gdzie ujęto to o czym intrukcja O-4 mówiła. Czyli czynności dookoła zgłaszania prac uregulowano bezpośrednio ropzprządzeniem.  Czyli zapis w rozporządzeniu ma rangę wyższą niż zapis w intrukcji O-4. W rozporządzeniu nie jest przewidziane wydawanie "wytycznych techniczncyh" przez ośrdoek. Może mu wydać jedynie INFORMACJE zgodnie z paragrafem 5 ust. 3 albo USTALIĆ WSPÓLNIE z wykonawcą zasadę i tryb wykonania jakiejś nietypowej pracy.

Brak jest podstaw prawnych do wydawania przez ośrodki wytycznych technicznych.
Jedyny obowiązujący przepis, który o nich mówi to instrukcja O-4 z 1987r., ale zapis ten stracił rację bytu, gdyż na nowo został ujęty w rozporządzeniu z 2001 r.

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 315
  • Płeć: Mężczyzna
Re: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marca 2012, 10:23 »
Dodam jeszcze, że w poprzednim rozporządzeniu w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych z 15 maja 1990r. minister, któy go wydał, również nie zająknął się ani słowem na temat "wytycznych technicznych".

Swoją drogą, zdajecie sobie sprawę przez ile lat prawo wymagało, aby podawać w zgłoszeniu wartość pracy? Teraz to się w głowie nie mieści. Mam nadzieję, że również kiedyś nam się nie będzie mieścić w głowie jak mogło być coś takiego jak "prawo powiatowe".

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
Re: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marca 2012, 12:56 »
Witam !

Dzięki  Geokuba za wyszukanie  przepisów. Mamy więc analogiczną sytuację, jak z decyzjami . Nikt w starostwie nie zauważył , że zmieniło się prawo. Mało tego, tamte przepisy upoważniały do wydawania wytycznych dla każdej zgłoszonej pracy osobno, a starostwa sobie wymyśliły wydawanie wytycznych ogólnych obowiazujących w powiecie.

Napisałeś tak: "  Swoją drogą, zdajecie sobie sprawę przez ile lat prawo wymagało, aby podawać w zgłoszeniu wartość pracy? Teraz to się w głowie nie mieści. Mam nadzieję, że również kiedyś nam się nie będzie mieścić w głowie jak mogło być coś takiego jak "prawo powiatowe"."

Własnie. Żądali nawet podawania nazwisk zleceniodawców.

Może więc zróbmy coś, żeby ten proceder zlikwidować. W moim przekonaniu cała wina leży po stronie nadzoru geodezyjnego , który nie wykonuje należycie swoich zadań i nic nie robi, żeby zlikwidować" prawo powiatowe".
Ciekawe czy w jakimś protokole pokontrolnym , jakiś WINGiK zarzucił bezpodstawne wydawanie wytycznych?
Może jako PTG albo poprośmy GGK o wyjaśnienia i zawnioskujmy o poczynienie działań zmierzających do likwidacji prawa powiatowego , albo napiszmy skargę na WINGiK-i, że nie sprawują należycie nadzoru nad starostwami, przez co doprowadzili do powstania różnych " praw powiatowych" ?  

Bo żeby to bezprawie ukrócić, trzeba żeby ktoś się odważył i" walnął pięścią w stół ", bo inaczej długo jeszcze nie będzie normalnie.

Pozdrawiam, Ula

Co o tym  myślicie?
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2191
Re: PRZEPISY PRAWA A WYTYCZNE TECHNICZNE....
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marca 2012, 13:31 »
Ja odpowiem może nie w temacie, ale odniosę się do propozycji Uli. Coraz więcej wpływa z różnych stron wniosków do Zarządu od poszczególnych członków PTG, aby pewne sprawy sygnalizować i głośno o nich mówić. Z mojej strony jestem jak najbardziej za tym. Wydaje mi się, że powinniśmy zebrać "do kupy" najbardziej widoczne zachowania tworzące "prawo powiatowe" i rozesłać te wszystkie informacje do poszczególnych szefów Inspekcji Nadzoru. Oczywiście z wiadomością do GUGiK. Być może nawet do GEODETY. Dwa dni temu poprosiłem naszego admina, aby dołożył do forum nowy dział "Tylko dla członków PTG". Miałem po prostu sygnały, że nie wszyscy chcą mówić publicznie o swoich problemach i pomysłach. Myślę, że w dość szybkim czasie zacznie to działać i tam będziemy mogli w własnym gronie wypracować strategię działania i pogadać o szczegółach. Inni (geodeci nie będący członkami PTG) mogą zgłaszać uwagi na forum ogólnym. Wypada tylko założyć w odpowiednim miejscu na forum odpowiedni wątek. To ode mnie na razie tyle w tym temacie.
pozdrawiam
Jarek