*

Autor: elipse Wątek: prawa autorskie :-)  (Przeczytany 148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online elipse

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 510
  • Reputacja 22
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 59.0.3071.115 Chrome 59.0.3071.115
prawa autorskie :-)
« dnia: 12 Lipiec 2017, 09:50 »
Wiele się mówi o "prawach autorskich w geodezji". Mam pytanie a zarazem prośbę o spostrzeżenia. Zostały wykonany podział działki ,operat przyjęty, projekty podziału podbite. W konsekwencji z różnych przyczyn czy faktu, że właściciel nie złożył wniosku o podział czy tez nie odebrał projektów podziału , nie płacąc za nie- nie ma znaczenia , podział nie doszedł do skutku. Po jakimś czasie właściciel wynajmuje nowego geodetę ,zgłoszenie itd.Granice podziału nie ulegają zmianie.Praktycznie kopiuj-wklej. czy "nowy geodeta" powinien zrobić nowy projekt podziału, obliczenia , generalnie operat, Powołać się na stary operat i autoryzować projekt podziału.? Jak to się ma od strony "praw autorskich" , jeżeli o jakiś rozmawiamy czy tez może strony "etycznej" jak zwał tak zwał.
pozdrawiam

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Odp: prawa autorskie :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipiec 2017, 14:26 »
Czytając art. 1 Ustawy o prawach autorskich wydaje mi się, że prawem autorskim objęta jest sama mapa z projektem podziału jako "utwór kartograficzny". Ale jeśli geodeta wykonał nową mapę w oparciu o materiały jakie przekazałeś do ośrodka, to takie czynności nie naruszają już praw autorskich- w końcu licencje na wykorzystanie materiałów zasobu dostał. W innym przypadku okazało by się, że każda robota oparta o operaty z PZGiK jest prawnie zabroniona, a to byłby absurd.

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Reputacja 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 13.10586 Edge 13.10586
Odp: prawa autorskie :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lipiec 2017, 15:42 »
w zasadzie wystarczy że właściciel przyjdzie do ośrodka i kupi kopię materiału z zasobu czyli mapę z proj. podziału i spokojnie gmina wyda decyzje bez żadnego drugiego geodety
chyba że to stary proj. i czegoś tam na mapie nie ma co powinno być według obowiązujących przepisów
to wykonuje nowy projekt, obliczeń nie musi dokładać, obserwację jak najbardziej można wykorzystać
powiem więcej cały czas wykorzystujemy stare obserwacje :)
kompletuje operat,
a później z tym do gminy
---
Pozdrawiam
Krzysztof