Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: PODMIOT EWIDENCYJNY  (Przeczytany 6528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 11.62 Opera 11.62
PODMIOT EWIDENCYJNY
« dnia: 3 Kwietnia 2013, 18:28 »
Rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków  w § 38.1 stanowi:
O czynnościach ustalenia przebiegu działek ewidencyjnych wykonawca zawiadamia właściwe podmioty ewidencyjne oraz osoby, jednostki organizacyjne i organy, o których mowa w § 11 ust.1 pkt.1.

Zawsze byłam przekonana, że podmiot ewidencyjny to osoba ( osoby) bądź jednostki organizacyjne, które są wykazane w ewidencji gruntów oraz, że za prawidłowe wykazanie tych podmiotów  odpowiada wyłącznie organ prowadzący ewidencję gruntów, nie geodeta.

Dzisiaj dowiedziałam się w urzędzie, że to nie organ, tylko ja odpowiadam za błędy w ewidencji i że to ja- w przypadku  wykazania w ewidencji gruntów zamiast właściciela władającego- powinnam ustalić kto jest( lub kto był kiedyś) właścicielem i go zawiadomić.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że w ewidencji gruntów figuruje sobie działka o pow. 0,21 ha. Przy okazji sporządzania wykazu synchronizacyjnego dla nieruchomości  objętej jakimś tam AWZ-tem okazało się, że ta działka jest niejednorodna pod względem  prawnym, tzn. w stanie sprzed odnowienia ewidencji gruntów składała się z sześciu starych numerów działek , z których dwóch nie ma w tym AWZ-cie . Z rozmowy ze zleceniodawcą dowiedziałam się , że faktycznie kawałek ogródka został jakieś 30 lat temu nabyty w drodze nieformalnej zamiany z nieżyjącą już osobą.
W związku z powyższym należało odrębnie oznaczyć tą część działki, której własność wynika z  AWZ-tu oraz tą część, w stosunku do której osoba ta nie posiada dokumentu stwierdzającego własność. Tak tez zrobiłam. Zawiadomiłam więc osoby widniejące w ewidencji  gruntów o czynnościach ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, brakującą granicę ustaliłam , sporządziłam dokumentację, którą przekazałam do zasobu.
 A urząd zarzuca mi, że nie ustaliłam komu przysługuje prawo własności  tego fragmentu  działki , którego brak w AWZ-cie i nie zawiadomiłam ich( tych właścicieli) o czynnościach ustalenia przebiegu granic.
Na moją odpowiedź, że zawiadomiłam podmioty ewidencyjne, czyli te osoby, które są wykazane  w ewidencji gruntów, poinformowano mnie, że podmiot ewidencyjny to wcale nie jest osoba uwidoczniona w ewidencji gruntów lecz właściciel, czyli osoba  która w tej ewidencji być powinna , a nie jest.

W wyniku długiej dyskusji w końcu tą dokumentację mi przyjęto, jednak zostałam poinformowana, że urząd będzie prowadził postępowanie administracyjne w celu ustalenia właścicieli tego fragmentu ogródka używanego przez mojego zleceniodawcę, za który płaci już od około 25 lat podatek.
No i tego gospodarstwa objętego AWZ-tem , w związku z powyższym, tak szybko nie przekaże następcy, a to wiąże się z tym, że nie dostanie jeszcze pewnie przez kilka miesięcy emerytury. 

Czy Waszym zdaniem  urząd ma rację?... Co należy rozumieć pod pojęciem podmiot ewidencyjny?..


Pozdrawiam, Ula :)
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2446
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 20.0 Firefox 20.0
Odp: PODMIOT EWIDENCYJNY
« Odpowiedź #1 dnia: 3 Kwietnia 2013, 23:50 »
Cześć Ula.
Ja z pewnością nie rozstrzygnę, czy Urząd ma rację czy Ty, ale wiem jedno. Obowiązujące nas wykonawców przepisy o zawiadamianiu są wyjątkowo trudne. Masz rację, że czytanie wprost paragrafu 38 sugeruje, że powinny nas interesować jedynie dane wynikające z ewidencji gruntów. Moim jednak zdaniem zapis ten (łącznie z  § 11 ust.1 pkt 1) nie wyczerpuje wszystkich możliwych sytuacji w odniesieniu do właściwego zawiadomienia zainteresowanych stron. Chodzi mi głównie o nieruchomości (działki gruntu), które z mocy prawa przeszły na czyjąś własność. Osoby piszące nasze prawo nie dość, że nie ułatwiają nam właściwego zrozumienia podmiotu zainteresowanego danym gruntem, to jeszcze mylą w zapisach podstawowe pojęcia prawne. Podam prosty przykład dość często spotykany, gdzie zdania na temat zawiadamiania są bardzo podzielone. Art.73 ustawy reformującej administracje publiczną stwierdza, że :
 
Cytuj
Nieruchomości pozostające w dniu 31 grudnia 1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne, z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego
 
Pogrubiłem dwie sprzeczności, które powodują sporo zamętu zarówno w odniesieniu do zawiadamiania jak i właściwego zrozumienia podmiotu będącego właścicielem.
Mowa w tym artykule o nieruchomości nie stanowiącej własności, która z mocy prawa staje się własnością. Na pierwszy rzut oka jest tu dość spora sprzeczność. Bo przecież art.46. § 1 kodeksu cywilnego mówi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności.
Więc niby jak może być coś własnością z mocy prawa a jednocześnie nie być własnością?
Myślę Ula, że może to być dość ciekawy temat do dyskusji na naszym najbliższym spotkaniu. Będą na nim znaczące autorytety, więc.....może dowiemy się jaka jest prawda    :D
pozdrawiam
Jarek

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 11.62 Opera 11.62
Odp: PODMIOT EWIDENCYJNY
« Odpowiedź #2 dnia: 4 Kwietnia 2013, 12:04 »
Moim zdaniem Jarku głównym problemem, którego zdaje się nie rozumieć urząd,  jest to, że  za prawidłowe wykazanie, w ewidencji gruntów, podmiotów ewidencyjnych odpowiada organ prowadzący ewidencję gruntów no i oczywiście same te podmioty, które zgodnie z art.22 ust.2 PGiK są zobowiązane zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencja gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania zmian.
Jeżeli właściciel nie zgłosi np. zmiany swojego adresu, to tym samym, niejako  na własne życzenie, pozbawia się możliwości uczestniczenia chociażby w procedurze ustalania przebiegu granic.
Późniejsze, ewentualne pretensje, powinny być w pierwszej kolejności poprzedzone właściwym postępowaniem ( zgodnie z art.48 ust.1 pkt 5) w sprawie nałożenia grzywny ......
Geodeci mają za zadanie zająć się przedmiotem, a nie podmiotem... ( szukać adresów, ustalać spadkobierców..) 
A już zupełnym nonsensem jest prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie aktualizacji ewidencji gruntów tylko i wyłącznie w celu ustalenia rzekomych stron  tego postępowania.
Piszę” rzekomych” dlatego, że  jak się okazuje, sąsiad nie jest stroną w postępowaniu ewidencyjnym dotyczącym wprowadzenia zmiany w jednostce ewidencyjnej sąsiada, ponieważ nie ma w tym interesu prawnego, czyli takiego który wynika z przepisu prawa materialnego.
Urzędy nie potrafią rozróżnić interesu faktycznego od interesu prawnego.  W "moim " terenie większość tych absurdalnych postępowań administracyjnych wynika z zupełnego braku zrozumienia , przez urzędników, kwestii wydawałoby się zasadniczych. Stąd te ciągnące się czasem latami postępowania administracyjne, które nic do sprawy nie wnoszą i nic, absolutnie nic, nie wyjaśniają...

A ile szkody czynią...? Chociażby w opisywanym przeze mnie przypadku... Człowiek nie dostanie szybko emerytury  z powodu urzędników, którzy nie bardzo wiedzą co robią i dlaczego?....
Gdyby taki urzędnik odpowiadał materialnie  za wszystkie szkody, które z powodu swej niewiedzy lub złośliwości czyni ludziom, to  może  wszystko wyglądałoby inaczej....

Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 4 Kwietnia 2013, 12:12 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula