Jak wiemy, ustawa „12 lipca” nałożyła na geodetów obowiązek zgłaszania wytyczenia
budynków oraz
sieci uzbrojenia terenu. I nie ma od tego „zmiłuj się”… Bo „mus, to mus” (tak stanowi art.12 ust.1 pkt 3 lit. d) ustawy)…
Pomijając kwestię JAK należy wytyczyć taki budynek, to konsekwencją w/w zgłoszenia jest kolejny obowiązek, tj.
ZAWIADOMIENIA o zakończeniu wykonywania pracy geodezyjnej (czyli owego wytyczenia). I nie ma od tego „zmiłuj się”… Bo to także „mus” (art.12a ust.1 ustawy)… A jak zawiadamiamy o zakończeniu pracy geodezyjnej, to mamy obowiązek przekazania organowi wraz z zawiadomieniem:
1. określone zbiory danych (o ile powstały, a zazwyczaj nie powstają);
2. wymagane dokumenty (czyli OPERAT TECHNICZNY)…
I niech nikt nie mówi, że nie sporządza – na okoliczność wykonywania bądź co bądź zgłoszonej pracy, w postaci wytyczenia budynku lub sieci uzbrojenia terenu – takiego operatu… Jak nie sporządza (i nie przekazuje staroście, a na dodatek jeszcze nie zgłasza…) to winien jak najszybciej zmienić swoje nawyki… (bo naraża się wg art.48 ust.1 pkt 1 ustawy na groźbę typu: „Kto…”)
A co zatem powinien zawierać
operat techniczny? To proste:
1. Spis dokumentów operatu technicznego (§71 ust.2 pkt 9 „gniota”).
2. Sprawozdanie techniczne (§71 ust.2 pkt 4 „gniota”).
Czyli łącznie 2 kartki i „po ptokach”. No chyba, że w wyniku takiej pracy powstały inne dokumenty, podlegające przekazaniu do zasobu… U nas nie powstają, co zaznaczamy w sprawozdaniu technicznym…
Tak jedynie na marginesie warto pamiętać, że:
1.
Szkic tyczenia nie podlega przekazaniu do zasobu (§59 ust.4 „gniota”)
oryginał ma być dołączony do dziennika budowy, a kopia pozostaje w dyspozycji wykonawcy. Na marginesie zauważę, że szkic tyczenia ma dość ciekawe elementy (§59 ust.1)
szkic osnowy, elementy tyczone, elementy kontrolne…
2.
Szkic dokumentacyjny, na którym utrwala się wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów (§56 ust.1 „gniota”), także nie podlega przekazaniu do zasobu. Szkic ten NIE JEST bowiem
dokumentem zawierającym wyniki pomiaru o którym wspomina się w §71 ust.2 pkt 5 „gniota”, bo przecież zawiera jedynie
wynik geodezyjnego OPRACOWANIA dokumentów (typu plan zagospodarowania działki itd.), w oparciu o który
dopiero mają być wykonane pomiary (mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie). Zatem ten szkic dokumentacyjny w żadnym razie NIE JEST jakimś dokumentem, który miałby zawierać dane z już przeprowadzonego pomiaru, a w konsekwencji miałby być włączany do zasobu.
Ewentualnie, bo to w ogóle nie jest jakimkolwiek obowiązkiem geodety, pomijając kwestie że mogą być inne przesłanki ku temu (a wynikające z ustawy Prawo budowlane), geodeta może zasugerować właścicielowi (i wręcz przygotować w tym celu druk), aby ten zgłosił organowi prowadzącemu ewidencję gruntów i budynków, że
w wyniku rozpoczęcia budowy doszło do zmiany jednej danej ewidencyjnej: dotychczasowy „Status” budynku z „PROJEKTOWANY” winien być zmieniony na „ROZPOCZĘTO BUDOWĘ” (albo jakoś tak, co nie zmienia idei sprawy)… Zawiadomienie podpisuje właściciel i sprawa załatwiona…
Pozdrawiam, Adam Wójcik.