Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: eljotp Wątek: Ofsety przy RTK  (Przeczytany 2189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
    • http://wbgsc.pl
Ofsety przy RTK
« dnia: 12 Maja 2012, 14:58 »
Prawie każde oprogramowanie RTK ma możliwość pomiaru i obliczenia punktów ofsetowych np. niedostępnych naroży budynku. Lubie robić to wcięciami liniowymi, czyli GPS i Disto. Również moi koledzy wykorzystują pomiar ofsetowy. Jakie było zdziwienie jednego z nich, gdy pani inspektor ośrodka w Będzinie kazała uzupełnić szkice o punkty RTK wykorzystane jako bazy do wcięcia oraz wpisanie długości wcinane. W raporcie z pomiaru ofsetowego program generuje współrzędne pktów bazowych odległości od tych pktów do pktu określanego oraz współrzędne punktu wcinanego. Oczywiście są też parametry pomiarowe tak jak przy zwykłym pomiarze RTK.
I tak się zastanawiam, czemu miałoby to służyć, takie zamieszczanie na szkicach pktów bazowych wcięcia oraz wpisywanie długości wyznaczających wcięcie... jeśli to wszystko jest w raporcie?
Mało tego pani inspektor poszła jeszcze dalej twierdząc, że takiego pomiaru RTK, ofsetowego, w ogóle nowe rozporządzenie nie przewiduje i można dzwonić do wojewódzkiego inspektoratu, do pana Puzi, który ma takie samo zdanie jak ona... I co państwo na to, czy wasze ośrodki również nakazują powtórzenie danych pomiarowych na szkicach w przypadku pomiaru tzw. ofsetowego? Jeszcze rozumiałbym jeśliby szkic był w skali, bo wtedy można by było ocenić jakie były odległości wcinane w stosunku do długości bazy, ale umieszczenie schematyczne, nie w skali tych danych powtórzonych kompletnie niczemu nie służy... No więc po co?
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: Ofsety przy RTK
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maja 2012, 17:50 »
Wiesz Leszku, czytam Twoją wypowiedź i tak się zastanawiam. Bo nie wiem co lepsze u kontrolujących nas ; czy  wiedza szczątkowa, czy zupełny brak wiedzy. I dochodzę do wniosku, że może jednak to drugie, bo w moim " podstawowym" ośrodku Pani inspektor ma zerową wiedzę na temat pomiarów GPS i nie ma zupełnie problemów, zero jakichkolwiek uwag, możesz stanąć na jednym punkcie kontrolnym, na dwóch, albo wcale. A nowe rozporządzenie -tak , jakby nie istniało, chyba nawet nie zostało przeczytane. I może  to lepiej.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula