*

Autor: krasypl Wątek: Mapa zasadnicza hybrydowa  (Przeczytany 429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 13.10586 Edge 13.10586
Mapa zasadnicza hybrydowa
« dnia: 12 Czerwiec 2016, 00:40 »
Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące prowadzenia mapy hybrydowej? Starosta wydaje co chce i jak chce. Jak zamawiam MZ do roboty w wersji elektronicznej to dostaję wektor i raster, jak w papierowej to dostaję MZ w dwóch wariantach: wydruk z wektora i wydruk z rastra. Jak przychodzi „zwykły” klient to trochę tam poczyszczą, nałożą na siebie ot taki wydruk stereoskopowy, podwójne granice, budynki.
Niby to mapa zasadnicza ale czy na pewno?

Co na to PGiK….
Cytuj
Art. 2
Mapa zasadnicza to: mapie  zasadniczej  -  rozumie  się  przez  to  wielkoskalowe  opracowanie  kartograficzne, zawierające  informacje  o  przestrzennym  usytuowaniu:  punktów  osnowy  geodezyjnej, działek  ewidencyjnych,  budynków,  konturów  użytków  gruntowych,  konturów klasyfikacyjnych,  sieci  uzbrojenia  terenu,  budowli  i  urządzeń  budowlanych  oraz  innych obiektów  topograficznych,  a  także  wybrane  informacje  opisowe  dotyczące  tych obiektów. (brak PRG)

Cytuj
Art. 19.
1. Minister  właściwy  do  spraw  administracji  publicznej  określi,  w  drodze
rozporządzeń:
7)    zakres  informacji  gromadzonych  w  bazie  danych  obiektów  topograficznych,  o  której
mowa w art. 4 ust. 1b, organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia tej bazy, jej
aktualizacji i udostępniania, a także tworzenia mapy zasadniczej, o której mowa w art. 4
ust. 1e pkt 2, mając na uwadze podstawowe znaczenie tej bazy i mapy zasadniczej dla
infrastruktury  informacji  przestrzennej,  zasadę  interoperacyjności,  o  której  mowa  w
przepisach o infrastrukturze informacji przestrzennej, a także konieczność harmonizacji
zbiorów danych tej bazy z innymi zbiorami  danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i
1b;
No i mamy jeszcze….
Cytuj
Art. 53b.   
1. Organ  administracji  może  prowadzić  mapę  zasadniczą  w  postaci
analogowej  do  czasu  jej  przekształcenia  do  postaci  cyfrowej  i  utworzenia  baz  danych,  o
których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b, nie dłużej jednak niż do dnia 31
grudnia 2013 r.
2. W okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r., w przypadku nieutworzenia
baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b, mapa zasadnicza
może  być  prowadzona  w  postaci  wektorowej  na  zasadach  stosowanych  przed  1  stycznia
2014 r. lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.
Hmmm
Czas MZ analogowej skończył się… 31 grudnia 2013 r.
A zatem do 31 grudnia 2016 mam trzy wersje MZ.
1.   MZ o której mowa w art. 2 PGiK.
2.   MZ w  postaci  wektorowej  na  zasadach  stosowanych  przed  1  stycznia 2014 r.
i
3.   MZ w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi.

Ciekawi mnie ta trzecia opcja bo to niby ta hybryda ale czy jakikolwiek przepisy regulują jej prowadzenie? Postać rastrowa uzupełniana danymi wektorowymi ale jakimi, takimi jak na zadach stosowanych  przed  1  stycznia 2014 r. czy obecnie czy jak kto chce. A czy ta postać rastrowa  to zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami np. dotyczącymi symboli stosowanych na MZ czy już niekoniecznie? Czy starosta ma obowiązek czyścić na tym rastrze cokolwiek? Sprzedają na jednym dokumencie kilka wersji tego samego obiektu. Dodatkowo co innego sprzedaje wykonawcy co innego „zwykłemu” klientowi.
Tak się zastanawiam co będzie po 31 grudnia 2016, ilu starostów zdąży z przekształceniem zasobu.
Jak nie zdążą to można ich jakoś  wezwać do usunięcia naruszenia prawa? Dokumenty, które będą sprzedawać dalej będą nazywać MZ. Jakby  nie było to konkurencja, geodeci dostarczają im dane które później sprzedają za parę złotych. A tak można byłoby to zablokować.
---
Pozdrawiam
Krzysztof