Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Staszek Wątek: Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?  (Przeczytany 394 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Staszek

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 108.0.0.0 Chrome 108.0.0.0
Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?
« dnia: 8 Grudnia 2022, 13:16 »
Inwestor chce kupić od właściciela dwóch sąsiednich nieruchomości oznaczonych jako działki nr 194/9 o pow. 0.1797ha i 190/5 o pow. 0.2890ha (objętych osobnymi KW) ich części o długości 30.5m  i na nich chce zbudować dwa bliźniacze budynki mieszkalne -jeden dla siebie, drugi na sprzedaż w stanie surowym
Inwestor wystąpił o warunki zabudowy ( kosztowało go to 700zł) i je uzyskał. mało tego inwestor nawet już zlecił opracowanie projektu i już ma pozwolenie na budowę.
Teraz trzeba kupić działki od właściciela, więc zlecili mi opracowanie projektu podziału, więc wystąpiliśmy do Pana Burmistrza m. Końskie o podział w trybie art. 94.1.2 ustawy ugn, no i właściciel nieruchomości właśnie odebrał pocztą postanowienie negatywnie opiniujące proponowany podział, bo dla urzędników Pana Burmistrza ważne jest, że pozostałe po podziale działki nie będą miały powierzchni  0.3000ha i nie obchodzi ich to, że przed podziałem takiej powierzchni nie mają. w załącznikach  wstępny projekt dokładnie zgodny z warunkami zabudowy  i postanowienie.
I  co koleżanki i koledzy na to?             
« Ostatnia zmiana: 8 Grudnia 2022, 13:26 przez Staszek »

Offline RadosławSmyk

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1344
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 108.0.0.0 Chrome 108.0.0.0
Odp: Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?
« Odpowiedź #1 dnia: 8 Grudnia 2022, 18:09 »
"No nic nam się w Polsce po 1989 roku nie udało tak dobrze jak reforma samorządowa" - ile razy ja słyszałem to zdanie w ustach polityków.  Cóż, w naszej rzeczywistości geodezyjnej patologia goni patologię. Ale w ostatnim chronologicznie wątku przed tym w którym teraz piszę przeczytałem jednak - "W każdym zawodzie jest podobna patologia, skupianie się jedynie na patologii geodezyjnej nie ma większego sensu. To narzekanie dla samego narzekania. Lepiej kombinować... " (ucięcie zdania w tym miejscu jest świadomą i jawną manipulacją, bo tak sens tego zdania odczytałem).
Opisanego wyżej przypadku nie będe komentował merytorycznie bo ktoś kto ma kompetencje do robienia podziałów takiej oceny nie potrzebuje. No cóż, chyba nie ma co narzekać tylko trzeba kombinować. W tym przypadku złapać głęboki oddech i złożyć zażalenia na postanowienie.
Apices iuris non sunt iura.

Offline Staszek

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 108.0.0.0 Chrome 108.0.0.0
Odp: Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?
« Odpowiedź #2 dnia: 9 Grudnia 2022, 16:55 »
Te obie działki   ( poniżej 0.3ha), które chce podzielić właściciel, powstały w wyniku poprzednich podziałów, które ten sam Burmistrz pozytywnie zaopiniował- nie przeszkadzało że nie miały 0.3ha,  a następnie zatwierdził decyzją.

Teraz zmienił się urzędnik, który opiniuje w imieniu Burmistrza wstępne projekty podziałów a on  wzoruje się na załączonych pytaniach i odpowiedziach do Lexa.
Ciekawe jest to że Burmistrz wydał warunki zabudowy kasując 700zł  wiedząc że zablokuje podział nieruchomości.
Rozmawiałem z tym urzędnikiem, twierdzi w nawiązaniu  do tych odpowiedzi z  lexa, że jedynym rozwiązaniem jest albo połączenie nieruchomości w jedna, albo wystąpienie o warunki zabudowy na całe nieruchomości (ok 300 m długości),  w jego mniemaniu działka pozostała rolna nie może mieć mniej niż 0.3ha bo tak wynika z załączonej odpowiedzi.
Oczywiście złożymy zażalenie do SKO,  ale on jest pewny swego, bo już SKO w Kielcach  przyznało mu w podobnej sprawie rację.           

Offline RadosławSmyk

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1344
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 108.0.0.0 Chrome 108.0.0.0
Odp: Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?
« Odpowiedź #3 dnia: 9 Grudnia 2022, 18:24 »
Moja wcześniejsza, być może nadmiernie emocjonalna wypowiedź, spowodowana jest tym, że miałem do czynienia z podobną sprawą. Dotyczyło to mojego znajomego, napisałem mu zażalenie na postanowienie wójta do SKO i postanowienie zostało uchylone. Załączam Ci treść tego zażalenia, sprawa nie była dokładnie identyczna bo tam w grę wchodziły trzy rodzaje gruntów w obszarze podziału - z planem, z decyzją o warunkach zabudowy i resztówką stricte rolną. Też mniejszą niż 0,3000 ha. Dla mnie oczywistym jest, że pozostawienie obszaru stricte rolnego w przypadku podziału/wydzielenia obszaru podlegającego pod ustawę o gospod. nieruchomościami nie jest podziałem tego terenu (tej resztówki). Cały ten teren, do którego wprost stosuje się przepis art. 93 ust. 2a, nie podlega żadnym nowym podziałom w wyniku przedmiotowego podziału. W kontekście planistycznym, rozstrzygającym przecież o prawie do dysponowania gruntem, ten obszar został już wyodrębniony  przez wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Właściciel uzyskał prawo do dysponowania resztą gruntu na cele inne niż rolne i podział geodezyjny jest tylko realizacją tego prawa.  Do tej reszty terenu stosuje sie już inne przepisy podziałowe tzn. w Twoim przypadku art. 94 ust. 1 pkt)2. Odmowa zatwierdzenia podziału byłaby więc nieuzasadnionym ograniczeniem prawa własności, tego sposobu dysponowania gruntem na który pozwoliła decyzja o warunkach zabudowy.  Załączam Ci treść zażalenia które pisałem, może Ci się przyda.
« Ostatnia zmiana: 9 Grudnia 2022, 18:32 przez RadosławSmyk »
Apices iuris non sunt iura.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 108.0.0.0 Chrome 108.0.0.0
Odp: Czy w tym kraju można przystąpić do inwestycji?
« Odpowiedź #4 dnia: 9 Grudnia 2022, 19:54 »
Przywołaną przez urzędnika odpowiedź, którą zacytowałeś sporządził pan Artur Ratajszczak, rzeczoznawca majątkowy, żaden to naukowiec, ani tym bardziej jakiś szczególny autorytet w tej części ustawy o gospodarce nieruchomościami. 

Orzecznictwo mówi tak:

Cytuj
II SA/Kr 607/21
Jeżeli podział nie spowoduje najmniejszej ingerencji odnośnie gruntu rolnego, gdyż dzielone są w istocie tereny do zabudowy, to zmniejszeniu ulegnie obszar do zabudowy, zaś obszar rolny pozostanie nienaruszony. Wprowadzony w ustawie o gospodarce nieruchomościami zakaz aktualizuje się wyłącznie w sytuacji, gdy mamy jednolitą pod względem ewidencyjnym nieruchomość rolną lub leśną (lub jej fragment), natomiast podział "dzieli" ten obszar na dwie lub więcej działek ewidencyjnych o rolnym lub leśnym przeznaczeniu (lub takich fragmentów), spośród których co najmniej jedna cechuje się mniejszym areałem niż 0,3000 ha. Taka interpretacja jest zasadna także z tego względu, iż pamiętać należy, że ograniczeń wskazanych w art. 93 ust. 2a ww. ustawy nie można interpretować w sposób rozszerzający.


Cytuj
SKO 4116/21/17 - postanowienie SKO z dnia 31-05-2017
Na obszarze nieruchomości będącej przedmiotem podziału mogą znajdować się różne grupy użytków gruntowych (tj. zarówno rolne, jak i np. zurbanizowane, czy też przemysłowe). A zatem o ewentualnym wyłączeniu stosowania przepisów art. 92-99 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2147 ze zm.), w odniesieniu do podziału konkretnej nieruchomości decyduje przede wszystkim zasięg konturów użytków gruntowych z grupy użytków rolnych lub leśnych bądź zasięg terenów o takim przeznaczeniu w planie miejscowym. Jeżeli więc w obszarze nieruchomości, która ma zostać podzielona, znajdują się także użytki z innych grup niż wymienione w art. 92 ust. 2 ustawy (bądź o innym przeznaczeniu w planie miejscowym), to podziału dokonuje się na zasadach określonych w przepisach art. 92-99 ustawy. Zatem fakt, że w rozpatrywanej sprawie jednorodna ewidencyjnie nieruchomość jest częściowo gruntem rolnym i leśnymi w rozumieniu art. 92 ust. 2 ustawy, wcale nie wyklucza możliwości przeprowadzenia podziału geodezyjnego w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kluczowe bowiem jest tu ustalenie, w jaki sposób będą przebiegać projektowane linie podziału. Należy pamiętać o literalnym brzmieniu przepisów art. 92 ust. 1 w zw. z art. 93 ust. 2a ustawy, gdzie prawodawca w sposób jednoznaczny przewiduje wyłączenie stosowania przepisów ustawy w przypadku wydzielenia działki "na obszarach" przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne. Oznacza to więc tyle, że generalnie niedopuszczalny jest podział gruntu rolnego i leśnego na działki mniejsze niż 0,3000 ha, który "dzieli" obszar rolny. Innymi słowy, wprowadzony w ustawie zakaz aktualizuje się wyłącznie w sytuacji, gdy mamy jednolitą pod względem ewidencyjnym nieruchomość rolną lub leśną (lub jej fragment), natomiast podział "dzieli" ten obszar na dwie lub więcej działek ewidencyjnych o rolnym lub leśnym przeznaczeniu (lub takich fragmentów), spośród których co najmniej jedna cechuje się mniejszym areałem niż 0,3000 ha.

Takich wyroków w orzecznictwie jest całkiem sporo, a linia orzecznicza jest jednolita od co najmniej 2008 roku.

Dla formalności dodam, że odmienne tezy także można przeczytać w orzecznictwie sądów administracyjnych, ale zauważam, że wyroki zawierające tezy odmienne dotyczą uchwał w sprawie MPZP, gdzie gmina odmiennie niż w ustawie próbuje kształtować warunki podziału nieruchomości innych niż budowlane. Zatem jak ktoś zagląda do legalisa i przeczyta tezę odmienną, to wcześniej niech zerknie, czego dotyczy sama sprawa.

« Ostatnia zmiana: 9 Grudnia 2022, 19:58 przez pandrzej »