Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: Art.40d. ust.3 PGiK  (Przeczytany 3602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.17 Opera 12.17
Art.40d. ust.3 PGiK
« dnia: 29 Sierpnia 2014, 13:02 »
Cytuj
Opłatę pobiera się przed udostępnieniem materiałów zasobu  lub przed wykonaniem czynności, o których mowa w art.40b ust.1.

Moje pytanie, które nawiasem mówiąc zadałam też wypełniając formularz FAQ GUGiK, brzmi:

Czy przez to pobranie opłaty należy rozumieć wystawienie DOO przez starostę , czy wpłatę gotówki w kasie urzędu lub w banku przez geodetę ewentualnie wykonanie przelewu ?..

Urzędy, które znam, przyjęły tą drugą wersję i nie udostępniają dokumentów przed okazaniem dowodu wpłaty, a to spowodowało niesamowite utrudnienia, bo stoi się w kolejkach do kasy, geodeci przeklinają nowe przepisy, a nie byłoby tak ,źle gdyby przyjąć pierwszą wersję...

Pozdrawiam, Ula :)

RoBoCIK połączył wiadomości: 29 Sierpnia 2014, 14:05
Przecież w dotychczasowych przepisach też funkcjonowało pojęcie " pobrania opłaty " i nie rozumiano wtedy, że jest to termin wpłaty" żywej gotówki" przez geodetę, ale termin wystawienia rachunku przez organ.

I tak dotychczasowy przepis stanowił : W przypadku rezygnacji z wykonania zgłoszonej pracy (....) pobranie opłaty następuje w dniu zawiadomienia o rezygnacji z wykonania zgłoszonej pracy (...) niedostarczenia dokumentacji po upływie 10 dni od zadeklarowanej w zgłoszeniu daty zakończenia prac  (...) pobranie opłaty następuje 11. dnia od zadeklarowanej w zgłoszeniu daty zakończenia prac...

I żaden pracownik starostwa nie czyhał 11. dnia w ukryciu na geodetę, żeby wyrwać z torebki ( pobrać opłatę) w  celu wywiązania się z terminu pobrania opłaty, tylko wystawiali rachunek 11. dnia , który przesyłali najzwyczajniej pocztą....

Tak czytam te przepisy i się zastanawiam, czy przypadkiem  te " kosy na sztorc" nie trzeba by postawić i iść z nimi na Starostów i Geodetów Powiatowych, a nie na GUGIK...

Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2014, 14:05 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Tytus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 31.0 Firefox 31.0
Odp: Art.40d. ust.3 PGiK
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Sierpnia 2014, 16:44 »
Moje pytanie, które nawiasem mówiąc zadałam też wypełniając formularz FAQ GUGiK, brzmi:

Czy przez to pobranie opłaty należy rozumieć wystawienie DOO przez starostę , czy wpłatę gotówki w kasie urzędu lub w banku przez geodetę ewentualnie wykonanie przelewu ?..


Ula. w moim powiecie i sąsiednim, już od wielu lat nie było możliwości odbioru wyników opracowań geodezyjnych przed zapłaceniem. Przed otrzymaniem "rachunku" otrzymywaliśmy "kosztorys" po zapłaceniu wartości widniejącej na "kosztorysie", otrzymywaliśmy "rachunek". I to było podstawą do odbioru podpisanych dokumentów dla zleceniodawcy. Nie było żadnych terminów płatności, był tylko kosztorys. Kto zapłacił przelewem, musiał dostarczyć potwierdzenie z banku o dokonaniu przelewu.

Jak dzieci cieszyliśmy się, gdy kilka lat temu zamontowali terminal do płatności kartą w PODGIK, skończyła się nasza gehenna z wypełnianiem przelewów.

Więc dla mnie DOO to nie nowość, może to nasz/a starosta/scina to wymyśliła  :D reki sobie obciąć nie dam.

Próbowałem z tym walczyć ... bez skutku, moi koledzy dla świętego spokoju, do operatu dołączą zaświadczenie, że nie są wielbłądem, wystawione przez arabskiego szejka potwierdzone przez angielską królową. Spełnią wszystkie żądania i wymagania.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.17 Opera 12.17
Odp: Art.40d. ust.3 PGiK
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sierpnia 2014, 19:38 »
Tytus... Nie chodzi mi o prawo powiatowe, ale o ustalenie jak być powinno, zgodnie z obowiązującym prawem.

Art.12 ust.3

Cytuj
Organ, który otrzymał zgłoszenie prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w terminie 10 dni roboczych uzgadnia z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania  zgłoszonych prac  i udostępnia ich kopie za opłatą, o której mowa w art.40a ust.1. Organ, który otrzymał zgłoszenie , może uzgodnić z wykonawcą inny termin udostępniania materiałów zasobu .

Przepis wydaje się być jasny.. To na organie ciąży obowiązek uzgodnienia materiałów oraz ich udostępnienia. I to wszystko organ ma wykonać w terminie 10 dni roboczych.

A jak to wygląda w praktyce ? W formularzach podajemy organowi dane kontaktowe,  prawdopodobnie w celu realizacji przez ten organ obowiązku uzgodnienia z wykonawcą listy materiałów...
Czy urzędy wykonują te obowiązki w terminie...? Okazuje się, że nie. Organ po otrzymaniu zgłoszenia czeka na wielokrotne wizyty geodety...

A co w sytuacji, gdy zażądam   przesłania materiałów, za opłatą, pocztą ? Moim skromnym zdaniem termin nadania przesyłki powinien przypadać nie później niż na 10-ty dzień roboczy od otrzymania zgłoszenia... W tym czasie organ powinien skontaktować się ze mną, a nie ja z organem, w celu uzgodnienia listy materiałów. bo przecież gdyby prawodawca chciał, aby ten obowiązek ciążył na geodecie, to napisałby, że to geodeta uzgadnia z organem...

Załóżmy, że geodeta złożył do organu zgłoszenie i czeka... po tygodniu cisza, po dwóch cisza, po trzech cisza. Czy w takim razie nie powinno się napisać skargi na bezczynność organu i nieprzestrzeganie przez ten organ terminów.... ???

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 36.0.1985.143 Chrome 36.0.1985.143
    • http://wbgsc.pl
Odp: Art.40d. ust.3 PGiK
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Sierpnia 2014, 11:34 »
Ula,
kluczowym jest tutaj co oznacza "pobranie opłaty". Czy to oznacza wystawienie dokumentu zobowiązującego(?) do wniesienia  opłaty czy tylko określającego jej wysokości, czy też fakt uiszczenia opłaty wynikającej z dokumentu określającego jej wysokość? Tylko mnie się wydaje, że DOO do niczego nie zobowiązuje. Ten dokument określa tylko wysokość opłaty, której możemy w ogóle nie uiścić, zrezygnować. Czy w takim razie będą podstawy do tego by organ tą opłatę wyegzekwował w postępowaniu egzekucyjnym? Ja takich podstaw nie znalazłem.

Co innego jest w artykule:
Cytuj
40f. 1. W przypadku sporu dotyczącego zakresu udostępnianych materiałów zasobu lub wysokości należnej opłaty, właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej wydaje decyzję administracyjną.
2. Wniesienie odwołania od decyzji w sprawie ustalenia wysokości opłaty za udostępnianie materiałów zasobu nie wstrzymuje udostępnienia tych materiałów, pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji.
3. W przypadku gdy w wyniku rozpatrzenia odwołania lub ponownego rozpatrzenia sprawy na skutek wyroku sądu administracyjnego wysokość opłaty zostanie zmniejszona, nadpłata podlega zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.

Tutaj mówi się o "uiszczeniu opłaty" a nie "pobraniu" opłaty. Ponadto, nowelizacja ustawy poszła w kierunku braku przepisów dotyczących egzekucji opłaty wyliczonej w zwykłym trybie zgłoszenia czy wniosku. Z tego można by się domyślać, że "pobranie opłaty" znaczy tyle samo co "uiszczenie opłaty", które w obydwu przypadkach, ma nastąpić przed czynnościami udostępnienia. Bo tylko tak może być zabezpieczony wpływ opłat do budżetu. W ten oto sposób zapewniono sobie 100% ściągalności. Dlaczego taki system nie może obowiązywać w obrocie rynkowym? Chcesz mapę, tyczenie itp. wpierw zapłać, i to z Vatem!

Co innego jest z karami pieniężnymi, chociażby za wykorzystywanie danych bez odpowiedniej licencji. Wtedy jest podstawa do ściągnięcia, bo karę pieniężną ustala i nakłada się w decyzji.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk