Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Adam Wójcik Wątek: Tyczenie "po nowemu"...  (Przeczytany 4401 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Tyczenie "po nowemu"...
« dnia: 23 Grudnia 2011, 13:27 »
Witam.

Dla tych, którzy lubią zagadki i mają umiejętności detektywistyczne mam świąteczny "rebus" do rozwiązania... :)

1. Co to są Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, o których mowa w §51 i następnych nowego rozporządzenia w sprawie standardów?

2. Co się dzieje ze "szkicem dokumentacyjnym", o którym mowa w §56 tego rozporządzenia, a dotyczącym utrwalenia wyników geodezyjnego opracowania dokumentów (w szczególności projektu zagospodarowania działki i planu sytuacyjnego)? Komu i do czego potrzebny jest ten szkic?

3. Co to jest "wynik tyczenia", podlegający utrwaleniu na szkicu, o którym mowa w §59 ust.1 nowego rozporządzenia?

4. Kto sporządza w/w szkic: wykonawca, czy kierownik budowy? Pytam, bo pod tym szkicem podpisuje się osoba wykonująca tyczenie i kierownik budowy.

5. Czy bez obecności kierownika budowy można dokonać tyczenia? Na podstawie jakich przepisów można "zmusić" kierownika budowy do uczestniczenia w pracach polegających na tyczeniu i wyegzekwować jego podpis na "szkicu"? Czy kierownik budowy kwestionując poprawność wytyczenia ma obowiązek przedstawienia dokumentów uzasadniających to twierdzenie, czy też może to być opinia "na oko"?

6. Na czym polega "uwierzytelnienie" kopii w/w szkicu przez kierownika budowy? Czy brak tego "uwierzytelnienia" uniemożliwia wykonawcy dokonanie wpisu do dziennika budowy?

7. Czy w/w "szkic" wykonywany jest dla czynności o których mowa w Rozdziale 2, czy też czynności o których mowa w Rozdziale 3, Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995r. w sprawie rodzaju opracowań geodezyjno - kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie?


Pozdrawiam świątecznie, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 827
Re: Tyczenie "po nowemu"...
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpnia 2012, 19:17 »
Podepnę się pod ten wątek.
Zgodnie z gniotem tyczenie budynku wykonujemy w nawiązaniu do osnowy geodezyjnej.
Czy w związku z tym coś się zmieniło w prawie budowlanym? Czy projektant jest zobowiązany podać współrzędne przynajmniej dwóch naroży budynku?
Projektanci, niezależnie od jakości obrazu granic działki na mdcp, zazwyczaj wymiarują projektowany budynek do granic. Wszystko jest ok jeżeli budynek jest w odległości mniejszej lub równej 4m od granicy. Granica wtedy musi być ustalona i pomierzona, więc z miar do granicy możemy dojść do współrzędnych naroży budynku. Ale co robić jeżeli budynek został zaprojektowany w odległości większej niż 4m i granice nie były ustalone?
Mamy te współrzędne "odczytać"  projektu?

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2534
Re: Tyczenie "po nowemu"...
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpnia 2012, 21:07 »
No właśnie....
Mamy wytyczyć budynek, który został zaprojektowany w odległości 4,1 m od granicy. Granica ta nie była ustalana i jest to kataster austriacki ....

Teraz pewnie większość budynków będzie projektowanych np w odledłości 4,01 od granicy.
Ten " gniot" to faktycznie bezsens.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula