Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: db Wątek: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?  (Przeczytany 18331 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« dnia: 30 Października 2014, 16:16 »
Nieubłaganie zbliża się termin przekazywania plików GML. Więc postanowiłem zgłębić temat i poprawnie przygotować taki plik. 
 
w Rozporządzenie w sprawie standardów …. 
w § 35
ust. 1. Przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego są elementy szczegółów terenowych, dla których wymagane jest określenie wysokości w państwowym systemie odniesień przestrzennych, oraz pikiety.
ust. 2. Ze względu na dokładność określania wysokości wyróżnia:
    1) ()
     2) podziemne szczegóły terenowe, takie jak:
a) dna studzienek kanalizacyjnych,
b) wloty i wyloty przewodów kanalizacyjnych oraz przyłączy w ich najniższych punktach,
c) osie przewodów podziemnych wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych oraz innych przewodów rurowych, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów,
d) wierzchy i dna kanałów przewodów kanalizacyjnych, komór i studni sieci uzbrojenia terenu,
e) górne krawędzie (powłoki) kabli doziemnych lub wierzchy rur ochronnych tych kabli,
f) załamania pionowe i poziome osi przewodów sieci uzbrojenia terenu, a także górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów.

i dalej

w § 36
1. Geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych, o których mowa
w § 35, na potrzeby tworzenia i aktualizacji baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 3 oraz ust. 1b ustawy, wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości pikiet względem najbliżej położonych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy wysokościowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,05 m — dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
2) 0,02 m — dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych;
3) 0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.

W rozporządzeniu w sprawie bazy danych  i mapy zasadniczej.

W Rozdziale 2 Sieci uzbrojenia terenu
§ 19.
1. Klasę obiektów SUPS reprezentuje punkt o określonej wysokości.
2. Reprezentacją geometryczną klasy obiektów SUPS jest punkt.
3. Obiekty klasy SUPS są topologicznie powiązane z obiektami klas, o których mowa w § 10, oraz obiektami klas SUOP, SUUS i SUBP .
4. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,01 m.
5. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,1 m dla  elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci uzbrojenia terenu.
6. Atrybutem rzędna góry pozyskuje się wysokość przewodów i obiektów klasy obudowa przewodów


W Rozdziale 3 Katalog Obiektów Modelu Podstawowego
§ 3. Katalog obiektów Modelu Podstawowego jest zdefiniowany atrybut - Punkt charakterystyczny dla sieci uzbrojenia terenu w postaci rzednejGory i rzednejDolu

W Rozdziale 4 Wykaz znaków kartograficznych dla obiektów stanowiących treść mapy zasadniczej
§ 14. Tabela nr 2 nie ma znaku przedstawiającego -  Punkt charakterystyczny dla sieci uzbrojenia terenu. Jest znak punkt określonej wysokości sieci SUP01_01 do SUP01_11.


W jaki sposób przedstawić w formacie GML studzienkę kanalizacyjną o średnicy 315 , 425,  600 z trzema wlotami kaskadowymi i jednym wylotem?


Pierwszy przykład dla studzienki 315 i 425. Należałoby zdecydować, czy będzie przedstawiona w skali czy symbolem. W skali nie może być przedstawiona (§31.3.1 gniota), bo podlega generalizacji czyli jednak symbolem.  Ale symbole są tylko punktowe i nie ma symbolu koła w zamian za to jest powierzchnia reprezentująca koło. Więc wybieramy SUUS15_05, studzienka nie ma atrybutu opisowego określającego rodzaj sieci. Taki atrybut ma właz. Czyli dodajemy właz SUUS22_01, ale jaki w skali czy symbol. Oczywiście symbol bo właz o średnicy 315 lub 425 po pierwsze jest mniejszy niż 0,50 m, a po drugie nie jest włazem, a pokrywą studzienki, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że do studzienki kanalizacyjnej o średnicy mniejszej niż 0,5 m nikt nie wejdzie. Wiec wybieramy SUUS22_01 z atrybutem  opisowym k oznaczającym kanalizację i rzędną armatury. Następnie należy wstawić punkty charakterystyczne wysokości przewodów i opisać przewody kanalizacyjne. W związku z tym, że studzienka kanalizacyjna jest mniejsza niż 0,50 m pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu (§31.3.1) gniota. Zakładam najbardziej skrajny wariant w którym występują trzy wloty z kaskadą i jeden wylot kanału. Więc mamy do opisania cztery punkty. Trzy wloty i jeden wylot. Wylot jest na tej samej rzędnej co dno (rzędna Dołu) studzienki, ale wloty są wykonane z kaskadą i każda na innej wysokości. Więc powinniśmy wstawić w punkcie pomiaru cztery opisy dla punktu charakterystycznego przewodu kanalizacji SUPS01_05. Do tego punkt ciężkości jest również punktem osi przewodu czyli – SUPK_01.

Podsumowując mierząc jeden punkt powinniśmy temu punktowi nadać;
1. SUPK_01 – przewód kanalizacji
2. SUUS15_05 – studzienka
3. SUUS22_01 – właz
4. SUPS01_05 – punkt określonej wysokości (sieć kanalizacji) – 5 szt. dlaczego pięć bo: jeden dotyczy studzienki, trzy dotyczą wlotów i jeden wylotu.

Do tego może zdarzyć się z jakiegoś powodu, że rury kanalizacyjne zostaną ułożone w w rurach ochronnych od studzienki i w ten sposób dojdą kolejne cztery punkty określające wysokość dołu i góry. rury ochronnej. 

Zgodnie z obowiązującymi standardami (§35 – gniota) wszystkie te rzędne muszą zostać pomierzone przy czym rozporządzenie dopuszcza pomiar współrzędnych XY dla tego przykładu tylko raz.

Drugi przykład dla studzienki o średnicy 600. Różnica polega na: studzienkę należy przedstawić w skali mapy czyli powinniśmy pomierzyć minimum 5 punktów sytuacyjnych. Jeden to oś przewodu + 3 wloty + 1 wylot. Zakładając, że właz jest również o średnicy 600, więc mamy pięć punktów pomierzonych i każdy z nich jest punktem określonej wysokości. Możemy je wykorzystać do przedstawienie studzienki i włazu jako powierzchni zdefiniowanej przez cztery punktu.

Co zobaczymy na mapie? Studzienkę o średnicy 315 lub 425 w postaci symbolu o średnicy 1,0 mm:
w tym  7 znaków czyli
studzienki,
włazu,
5 punktów określonych wysokości,
w przykładzie drugim  studzienkę o średnicy 600 przedstawioną w skali czyli 0,6 mm i również 5 punktów określonych wysokości.

To samo dotyczy kolejnego przykładu – słup oświetlenia ulicznego z latarnią zasilaną linią elektroenergetyczną napowietrzną czyli obecnie nadziemną. W jednym punkcie są trzy kody.

Redakcję bazy danych GESUT w formacie GML, próbowałem w dwóch programach. Nie chcę podawać nazw bo może ja źle rozumiem na czym polega tworzenie bazy danych. Moim zdaniem dowolny pomierzony punkt powinien przyjmować wszystkie kody jakie są wymagane przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych, skoro zostały ustalone w standardach. Jeżeli się mylę to po co w bazie danych są punkty z pomiaru? W takim przypadku powinien pojawić się jeszcze jeden unikalny identyfikator punktu bazy danych w takiej ilości w punkcie pomiaru ile w tym punkcie zostanie wygenerowanych z bazy danych obiektów GESUT.

To samo dotyczy kolejnego przykładu – słup oświetlenia ulicznego z latarnią zasilaną linią elektroenergetyczną napowietrzną czyli obecnie nadziemną. W jednym punkcie są trzy kody. Może dotyczyć pomierzonego punkt z bazy danych EGIB. Jeden punkt może być jednocześnie narożnikiem budynku, rampy, schodów, i  wiaty i to samo BDOT500  dwa punkty mogą być wspólne dla muru oporowego z jednej strony szczytu skarpy  i z drugiej krawędź chodnika i do tego barierka.

Już sobie wyobrażam jak zaczniemy oddawać pliki GML, które będą nam zwracane do poprawy. I już sobie wyobrażam pliki GML, które będziemy otrzymywać do aktualizacji i w każdym powiecie, będą inne. I w jednym będą wszystkie opisy w innym wybrane i kto będzie decydował, który opis rzędnej jest ważniejszy?
I czy redagując mapę do celów projektowych będziemy musieli projektantowi dopisywać do symbolu studzienki faktyczną średnicę studzienki, bo informacja o średnicy studzienki nie jest przechowywana w bazie danych GESUT.
Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 38.0.2125.111 Chrome 38.0.2125.111
    • http://wbgsc.pl
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Października 2014, 16:59 »
Ufff... niby dobrnąłem do końca ale jest to taki stopień złożoności, że chyba będę musiał przeczytać jeszcze kilka razy... A i pewnie nie obejdzie się bez rozłożenia tekstu na czynniki pierwsze. ;)
Jak na razie, to wykonałem 3 małe mdcp i wyeksportowałem do GMLa. Ale dane wszystkie zerowe (poza nr, kondygnacjami i funkcją).Potem przeglądnąłem sobie w trybie podglądu tekstowego te pliki i stwierdziłem, że w tych plikach jest zapisany mój sposób wyedytowania mapy. Tzn. ten cały GML utrwala mój obrazek mapy, czyli Ustawodawca znalazł sposób na to byśmy nadal mu "kartowali" mapy, tak jak to było (a czasami nadal jest) z analogową mapą zasadniczą. Czyli mamy tu do czynienia nie tylko z tym, że nasze wyniki pomiarów są zawłaszczane i jesteśmy pozbawiani wszelkich praw do nich, to jeszcze dla pożytku i dobra Państwowego Zasobu dokonujemy prac polegających na tworzeniu i edycji map zapisanych w formacie plików komputerowych. Ale to jeszcze nie wszystko, bo schematy które możemy sobie oglądnąć w nowych rozporządzeniach WYMUSZAJĄ do gromadzenia i wypełniania tablic bazodanowych informacjami i danymi, które do tej pory nie gromadziliśmy.

Na przykład jeśli chodzi o budynek to samo wykreślenie obrysu to pikuś. Aby zakończyć tą prostą czynność to należy wypełnić tabelki:



oczywiście te pozycje z trójkącikami to menu rozwijalne z dziesiątkami propozycji. Potem jeszcze to:



I mamy budynek gotowy.  :omg-:
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Października 2014, 09:45 »
Jak na razie, to wykonałem 3 małe mdcp i wyeksportowałem do GMLa.

Leszku a próbowałeś  potem importować i czy wszystko przeszło w obie strony? Ba ja próbowałem i po imporcie nie wszystkie informację przeszły. Na przykład wspomniane wcześniej teksty z odnośnikami – czyli rzędne. Zniknęły mi niektóre studnie a zastały włazy, w innym miejscu zostały studnie a znikły włazy, a jeszcze na innym został tylko rurociąg.

Tzn. ten cały GML utrwala mój obrazek mapy, czyli Ustawodawca znalazł sposób na to byśmy nadal mu "kartowali" mapy, tak jak to było (a czasami nadal jest) z analogową mapą zasadniczą.  Ale to jeszcze nie wszystko, bo schematy które możemy sobie oglądnąć w nowych rozporządzeniach WYMUSZAJĄ do gromadzenia i wypełniania tablic bazodanowych informacjami i danymi, które do tej pory nie gromadziliśmy.

Słusznie zauważyłeś, że ten schemat niema nic wspólnego z bazą danych, a jedynie jej graficzną reprezentacją. Taki format nie nadaje się do aktualizacji bazy danych. Do tego dochodzi jeszcze bark mechanizmu pozycjonującego tekst w taki sposób by wzajemnie się nie zasłaniał.

Czy autor (GGK), lub ktokolwiek wykonał prototyp i sprawdził działanie tego schematu w praktyce?

I na marginesie dyskusji o nowelizacji rozporządzenia o standardach komplikuje sprawę pomiaru studzienki dalej.



http://instalacje.gep.com.pl/zasady-wlaczania-przykanalikow-studzienki-kanalizacyjnej/
przy wspomnianej studzience jest jeszcze trójnik (3) o którym poprzednio zapomniałem. W praktyce należałoby również pomierzyć ten trójnik i wstawić symbol SUUS21, ale wstawienie takiego symbolu sugeruje istnienie trójnika umożliwiającego podłączenie dodatkowego przewodu – wolnego niepodłączonego. W rzeczywistości rura jest podłączona i doprowadzona do studzienki. Przy czym nie ma znaczenia, czy rura będzie wprowadzona do studzienki do dna czy na tak zwana „półkę” Faktycznie znaczenie ma tylko górna rzędna kaskady i miejsce położenia trójnika. Głębokość posadowienia przykanalika ma znaczenie przy ewentualnym projektowaniu sieci i uniknięciu potencjalnej kolizji.

Poniżej inny przykład studzienki kanalizacji sanitarnej podciśnieniowej.

Przykład pochodzi ze strony:
http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,kanalizacja_podcisnieniowa_-_cz__i,4543

W tym przypadku zgodnie z obowiązującymi zasadami pomiaru należałoby pomierzyć:
1. dno studni,
2. rzędną dna rury (4) doprowadzającej ścieki do studni,
3. rzedną dna rury (3) odprowadzającej ścieki
4. rzędną przewodu napowietrzającego w miejscu włączenia do studni,
5. zawór ssący (2)
6. rzędną włazu
7. lokalizację przewodu napowietrzającego
I to wszystko powinno znaleźć się na powierzchni 1.0mm mapy.
W instrukcji nie mamy symbolu napowietrznika jest symbol odpowietrznika.

Kolejnym przykładem jest falisty sposób układania przewodu kanalizacji podciśnieniowej. Aby spełnić wymagania należałoby pomierzyć wszystkie miejsca XYZ, przy czym dostęp w terenie mamy tylko do góry rury i aby podać poprawną rzędną należy uwzględnić średnicę rury.

Następnym przykładem niech będzie hydrant. Istnieją dwa ziemny i nadziemny nie ma hydrantów podziemnych i przy każdym hydrancie montowana jest zasuwa. Zasuwa montowana jest na rurociągu pod ziemią na gruncie widzimy tylko skrzynkę umożliwiającą dostęp do sztycy teleskopowej. Zasuwa montowana jest również na przyłączach wodociągowych. Przy czym nowe przyłącza wodociągowe podłączone są najczęściej  do rurociągu głównego przez trójnik siodłowy tzw. Nawiertka.

I w miejscu przyłączenia powinniśmy zmierzyć rzędną rury głównej, rzędną trójnika, i rzędną zasuwy i przeliczyć rzędne dla osi rurociągu.

Podsumowując
na przewodzie kanalizacyjnym mogą być zamontowane zasuwy i zawory, ale na wodociągu tylko zasuwy, a na gazociągu tylko zawory.

Kolejnym przykładem nie będzie symbol szafki: W szafce gazowej mieści się zawór. Szafa oświetleniowa i szafa kablowa (elektroenergetyczna) to faktycznie jest złącze kablowe.
Nasze złącze kablowe to dla energetyków jest mufa (to taki zestaw naprawczy z tulejkami, które się zaciska na łączonym przewodzie i folią termokurczliwą, która służy do izolacji). 

I jeszcze pewnie bym znalazł inne przykłady, ale czas zmierzać do sedna.

Chodzi mi o to, że taki byt dumnie zwany bazą danych Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia i Terenu i format wymiany danych GML pozbawiony jest w obecnej postaci sensu. Standardy wykonywania pomiarów geodezyjnych nakładają na geodetę obowiązek pomiaru elementów sieci, które po aktualizacji GESUT i zredagowaniu mapy zaczynają żyć własnym życiem. Chodzi mi opisy rzędnych. W obecnej postaci rzędna przewodu nie jest atrybutem tego przewodu, jest tylko opisem. Studzienka kanalizacyjna  to tylko powierzchnia zamiast obiekt składający się z takich elementów jak:
- dennica
- komora podziemna
- pokrywa
- przykanalik 1 jeżeli występuje
- przykanalik 2 jeżeli występuje
- przykanalik 3 jeżeli występuje
- wylot
- rzędna dna w przypadku osadnika
- rzędna dna = rzędnej wylotu w przypadku braku osadnika
- rzędna przykanalika 1
- rzędna przykanalika 2
- rzędna przykanalika 3
- średnica studni
- średnica pokrywy jeżeli inna niż średnica studni.
- Numer studni / Numer odcinak rurociągu.
ww. informację powinny moim zdaniem tworzyć jeden symbol.

Wracając do sposobu pomiaru takiej studni. Standardy narzucają nam spełnienie rygorystycznych dokładności, a tak na prawdę przy budowie nowych kanalizacji wystarczy pomierzyć tylko jedną rzędną pozostałe obliczyć, bo nikt już na budowie nie robi ręcznie kinety, tylko zamawia gotową studnie. Studnia wykonana jest zgodnie ze specyfikacją projektową i ma metrykę w której podane są wszystkie wymiary.

Pomiar rzędnej włazu nie można wykonać przy pomocy GNSS a tylko i wyłącznie przy pomocy niwelacji. Tylko pytanie po co jest ta rzędna mierzona, skoro nie jest atrybutem ani studzienki ani włazu, jest tylko informacją opisową. Po za tym pomiar z taką dokładność rzędnej armatury ma sens tylko w przypadku nawierzchni urządzonej z trwałego materiału. Nie ma sensu na drogach gruntowych. A i nawet na drogach asfaltowych jeżeli przy budowie drogi nie wzmocniono miejsca posadowienia studni specjalna płytą drogowa, to co jakiś czas wykonuję się naprawy zapadających włazów. Rzędna włazu zmienia się przy naprawie i nikt nie ma obowiązku aktualizacji takiej informacji w Geodezyjnej Bazie. Zdaje sobie sprawę że to rewolucyjne podejście do tematu mapy zasadniczej. Ale nigdy nie uda się zgromadzić aktualnych informacji w bazie danych GESUT. I może czas najwyższy się poddać. Istnienie w obecnej postaci bazy danych GESUT obciąża nas geodetów zbieraniem informacji nikomu do niczego niepotrzebnych. Właściciel sieci powinien sam zadbać o informacje dotyczące sieci, które są mu potrzebne, a rzędne, które przestaniemy z taką skrupulatnością mierzyć i tak pojawią się na mapie ale na mapie do celów projektowych pomierzone rzetelnie i dokładnie na zlecenie projektanta, który sam określi które są dla niego istotne i z jaką dokładnością mają zostać pomierzone. Do GESUT trafi mniej informacji, dzięki temu będzie, krótszy czas jej aktualizacji. Mniej potencjalnych konfliktów.

Baza danych GESUT jeżeli ma być bazą danych to aktualizacja takiej bazy powinna odbywać się na poziomie tej bazy a nie przez format wymiany danych. Bo autorom Rozporządzenia
w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej najwyraźniej zabrakło wyobraźni lub doświadczenia albo jednego i drugiego. To tak na marginesie dyskusji o zmianie rozporządzenia w sprawie standardów.
« Ostatnia zmiana: 6 Listopada 2014, 07:36 przez Leszek »
Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Listopada 2014, 17:56 »
Bardzo przepraszam wszystkich, których ten temat nie interesuje, jednak ja drążę go dalej.

Co nowego zauważyłem? Otóż jest coś takiego jak  funkcja przewodu: przesyłowy, rozdzielczy, przyłącze i inny. Dwa ostanie są zrozumiałe mimo braku definicji i wyjaśnienia.

Ale czy Ktoś wie co autor miał na myśli  pod pojęciem "Przesyłowy" i "Rozdzielczy"?

Szukając odpowiedzi znalazłem §8. SUKP - „korytarz przesyłowy” oraz §48. 4. Na obszarze obiektu klasy PTTU: ogród działkowy pozyskuje się obiekty bazy danych GESUT klasy SUPE01, SUPE02 oraz podziemne obiekty, o których mowa w § 10 niniejszego załącznika, o wartości atrybutu funkcja przewodów, jako przesyłowy. A z  §10 dowiadujemy się co reprezentuje klasę obiektu. Nie wiele. Więc nadal nie wiem i nie rozumiem co oznacza przesyłowy a co rozdzielczy.

Następna – „data pomiaru”. Kategoria klas obiektów ( ) posiada wspólne atrybuty, a w Rozdziale 2 Katalog obiektów bazy danych GESUT dowiadujemy się, że (Atrybut „dataPomiaru zdefiniowany jako - Data pomiaru obiektu w terenie. Nie dotyczy korytarza przesyłowego.) O co tu chodzi?

Mogę tylko się domyślać, że data pomiaru jest istotna jeżeli dotyczy np. odcinak o jednakowej średnicy, pod warunkiem, że cały został pomierzony w jednym dniu. Skoro zgodnie z obowiązującymi standardami ciąży na geodecie obowiązek inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu przed zasypaniem, a naprawdę bardzo rzadko zdarza się by cały odcinek był wykonany i niezasypany przed pomiarem geodezyjnym, to ten atrybut moim zdaniem jest kompletnie pozbawiony sensu. Jest też inny atrybut pod nazwą startObiekt o definicji – Data wprowadzenia obiektu. I ten atrybut moim zdaniem jest wystarczający.
W prawdzie szkic polowy zawiera datę pomiaru, raport z pomiaru również, ale mam poważne wątpliwości, czy ktokolwiek będzie na tyle skrupulatny by te wszystkie daty prześledzić, bo nie ma obowiązku prowadzenia szkicu według daty, a także podziału raportu z pomiaru według daty. Z całą pewnością przy przekazywaniu plików różnicowych błędna data pomiaru będzie podstawą negatywnej weryfikacji.

Pytanie skąd wziąć atrybut „idBranżowy” - Definicja: Identyfikator branżowy sieci wymagany dla obiektów bazy danych GESUT, dla których określony jest podmiot władający siecią uzbrojenia terenu -  skoro podmiot nie nadaje takiego identyfikatora? Chyba, że autor miał na myśli identyfikator w postaci skróconej nazwy podmiotu.

Pytanie czy atrybut idUzgodnienia – Definicja: Numer uzgodnienia dla projektowanych obiektów bazy danych GESUT ma sens? Przykład sprzed trzech lat – ok 20km kanalizacji – 3 pozwolenia na budowę (wieś i miasto, kolej, droga krajowa) i 2 pozwolenia zamienne (droga krajowa i wieś-miasto) oraz 7 uzgodnień ZUD. Nie udało mi się przygotować "zbioru danych zapisanego zgodnie ze schematem GML" bez nadmiernego odcinkowania.

W skrócie aby zbiór był zgodny ze schematem GML trzeba odcinkować sieć:
1. Według daty pomiaru
2. Według uzgodnienia
 
A co będzie, jak dojdzie do tego jeszcze pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam
darek


Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 38.0.2125.111 Chrome 38.0.2125.111
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #4 dnia: 4 Listopada 2014, 18:26 »
db
ok masz rację,
ale jak sam piszesz winny to być pliki różnicowe, więc zgodnie , że schematami gesut wykonawca musi dostać plik gml z danym, gdzie wg mnie takie atrybuty jak właściciel sieci, zarządca sieci , rodzaj przewodu, funkcja przewodu, parametry itp muszą się w takim pliku znajdować,
my wykonawcy musi tylko dołożyć atrybuty związane z pomiarem.
Bo czy baza gesut nie zaczyna się od projektowania sieci i uzyskania odpowiednich zezwoleń, pozwoleń , uzgodnień i wymianie tych informacji między organami i instytucjami?
I czy w otrzymanym pliku gml nie musi być atrybut funkcji przewodu ? który został wpisany na podstawie danych projektowych a tam określił go fachowiec branżysta.
My geodeci trochę za bardzo bierzemy do siebie bo przez lata ośrodki tak od nas wymagały, a czy nie należy zacząć być minimalistą ?
pozdrawiam joftek

Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #5 dnia: 5 Listopada 2014, 17:22 »
wg mnie takie atrybuty jak właściciel sieci, zarządca sieci , rodzaj przewodu, funkcja przewodu, parametry itp muszą się w takim pliku znajdować,

Zgadzam się. W teorii tak powinno wyglądać. My jednak będziemy tę bazę uzupełniać. I prosić inwestora, kierownika budowy by łaskawie nam takie dane udostępnił.

Bo czy baza gesut nie zaczyna się od projektowania sieci i uzyskania odpowiednich zezwoleń, pozwoleń , uzgodnień i wymianie tych informacji między organami i instytucjami?
W teorii tak, nawet powinno to dotyczyć bazy inicjalizacyjnej.

I czy w otrzymanym pliku gml nie musi być atrybut funkcji przewodu ? który został wpisany na podstawie danych projektowych a tam określił go fachowiec branżysta.

I o to chodzi. Czy ktoś konsultował znaki dotyczące sieci uzbrojenia terenu z branżystami?
Bo ja mam wrażenie, że Mapa Zasadnicza jest potrzebna tylko GUGiKowi, wszystkim pozostałym potrzebne są:
- mapa do celów projektowych
- mapa do celów prawnych
- i inne mapy ale nie mapa zasadnicza.

My geodeci trochę za bardzo bierzemy do siebie bo przez lata ośrodki tak od nas wymagały, a czy nie należy zacząć być minimalistą ?

I trafnie odgadłeś moje intencje. Tylko po co mierzyć wszystko za wszelką cenę bo ktoś uznał, że to jest do czegoś potrzebne a faktycznie trafia na zakurzona półkę.

Państwowa baza danych GESUT -  to przerost formy nad treścią. Jeżeli z jakiegoś powodu ma istnieć powinna zawierać minimum informacji. I za tą bazą danych powinny nadążać obowiązujące nas standardy dotyczące pomiaru elementów będących treścią tej bazy - nie odwrotnie. Poz tym zostały chyba dwa miesiące do określenia standardu bazy danych GESUT. Na razie mówimy tylko o formacie wymiany danych zapisanych zgodnie ze schematem GML dla bazy danych GESUT, która nie istnieje – Ciekawe, że istniej format wymiany danych!

Teraz przykład inny. Załóżmy, że mamy obsługę przebudowy skrzyżowania i dojazdów do skrzyżowania. Do przekładki m.in. jest 50m kabla średniego 100m gazu średniego, po 50m telekomunikacji dla 3 operatorów i ze dwie kablówki i może na koniec 500m oświetlenia. Nasz plik różnicowy jak ma zostać przygotowany?

Obcinamy przewody tam gdzie w terenie zostały ucięte i dołączamy to co nowego zostało wykonane? Czy nowy odcinki łączymy ze starymi dla zachowania topologii? A jak połączyć jeżeli odcinkujemy według daty pomiaru i uzgodnienia? Czyli przykładowy kabel średniego który uliczkami wije się po mieście od trafo do trafo gdzieś ok 2km, podzielimy na trzy odcinki? 

Chciałbym wierzyć ze otrzymamy plik GML taki który topologicznie zawiera wszystkie informację istotne dla zgłoszenia, ale jak wiesz 7.1 i 7.2 określa się ha nie w obiektach bazy danych.

pozdrawiam
darek




Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 38.0.2125.111 Chrome 38.0.2125.111
    • http://wbgsc.pl
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #6 dnia: 6 Listopada 2014, 07:47 »
Darek,
nie gniewaj się ale jako współmoderator poprawiłem trochę twojego posta "wyświetlając" rysunki. Teraz jest chyba bardziej czytelnie. A w tej właśnie sprawie (GML-GESUT) będę chciał Twojego merytorycznego wsparcia. Ale to za jakiś czas (tydzień, dwa).
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 38.0.2125.111 Chrome 38.0.2125.111
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #7 dnia: 6 Listopada 2014, 18:55 »
Darek
tak to jest gdy przepisy wykonawcze tworzy grupa ludzi stworzona z amatorów, informatyków nie mających wiedzy z danej branży i kierowanych przez ludzi którzy mają w głowie poprzednią epokę.
Porównaj sobie jeszcze schematy z rozp. ws egib z rozp. bdot500 i gesut i odpowiedz na pytanie dlaczego wracają do swde.
Ja czekam aż jakiś ośrodek będzie wymagał gml zgodnie z gniotem.   
pozdrawiam joftek

Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 33.0 Firefox 33.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #8 dnia: 7 Listopada 2014, 18:47 »
Leszek... dziękuję tak jest znacznie lepiej.

O ile będę potrafił to z przyjemnością.

pozdrawiam
darek
Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline hasan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #9 dnia: 8 Maja 2015, 08:53 »
Witam,
mam wątpliwości dotyczące atrybutu rzędna góry, rzędna dołu dla obiektu: Punkt o określonej wysokości (GES_SUPS).
Informacje na temat rzędnych ich dokładności można przeczytać w§ 19 rozp w spr  BDOT, GESUT:
 
" § 19. 1. Klasę obiektów SUPS reprezentuje punkt o określonej wysokości.
2. Reprezentacją geometryczną klasy obiektów SUPS jest punkt.
3. Obiekty klasy SUPS są topologicznie powiązane z obiektami klas, o których mowa
w § 10, oraz obiektami klas SUOP, SUUS i SUBP . 
4. Atrybuty:  rzędna góry,  rzędna dołu  przyjmują wartości w metrach z precyzją
zapisu do 0,01 m.
5.   Atrybuty:  rzędna góry,  rzędna dołu  przyjmują wartości w metrach z precyzją
zapisu do 0,1 m dla elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci
uzbrojenia terenu.
6. Atrybutem  rzędna góry  pozyskuje się wysokość przewodów i obiektów klasy
obudowa przewodów.

7. Atrybut rodzaj sieci przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_RodzSieci.

W pkt. 6 jest informacja, że rzędną góry pozyskuje się wysokości przewodów...

W tabeli Klasa: KR_RodzajPktu można przeczytać (załącznik):

- rzednaGory rzędna góry
Punkt charakterystyczny dla sieci uzbrojenia terenu zdefiniowanych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne określający wartość wysokości ich góry w danym punkcie.
-rzednaDolu rzędna dołu
Punkt charakterystyczny dla sieci uzbrojenia terenu zdefiniowanych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne określający wartość wysokości ich dołu w danym punkcie.

Jaki atrybut rzędna góry czy rzędna dołu należy uzupełnić dla punktu:
- SUPS01_05 punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)
- SUUS23 wylot kanału
- SUPS01_08 punkt o określonej wysokości (sieć wodociągowa)

pozdrawiam
Mariusz

Offline yabril

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 37.0 Firefox 37.0
Odp: GML w praktyce. Co autor miał na myśli?
« Odpowiedź #10 dnia: 9 Maja 2015, 11:22 »
Jaki atrybut rzędna góry czy rzędna dołu należy uzupełnić dla punktu:
- SUPS01_05 punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna)
- SUUS23 wylot kanału
- SUPS01_08 punkt o określonej wysokości (sieć wodociągowa)

Dla:
- SUPS01_05 punkt o określonej wysokości (sieć kanalizacyjna) - rzędna dołu
- SUUS23 wylot kanału - rzędna dołu
- SUPS01_08 punkt o określonej wysokości (sieć wodociągowa) - rzędna góry

pozdrawiam
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."