Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Tytus Wątek: Różnica między planem sytuacyjnym i kopią aktualnej mapy zasadniczej.  (Przeczytany 13483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tytus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
GUGIK wyjaśnia:
Czym różnią się dwa rodzaje opracowań, tj. „plan sytuacyjny” i „kopia aktualnej mapy zasadniczej”?

Plan sytuacyjny to dokument planistyczny, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy Prawo budowlane wymagany do zgłoszenia budowy przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych oraz telefonicznych linii kablowych i kanalizacji kablowej sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do pzgik.

Aktualna mapa zasadnicza to mapa, której treść odzwierciedla aktualny stan w terenie.
Zgodnie z § 5 w związku z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno – kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, kopia aktualnej mapy zasadniczej jest jedną z postaci mapy do celów projektowych.

i wszystko jasne.

Offline falkon

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Mozilla zgodny Mozilla zgodny
Odp: Różnica między planem sytuacyjnym i kopią aktualnej mapy zasadniczej.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Września 2014, 16:14 »
To ja zadałem to pytanie, bo na etapie tworzenia projektu ustawy powstała ciekawa interpretacja GUGiK na ten temat, aż nie mogłem uwierzyć, że tak zostanie zinterpretowana.
I się "nie zawiodłem" ;] - zarówno plan sytuacyjny, jak i kopia mapy zasadniczej, oznaczają wg tego przepisu to samo.

Tak u nas tworzone jest prawo.
Niestety projektodawca zupełnie ignoruje uwagi zgłaszane do projektów aktów prawnych przez środowiska zawodowe i opiera się wyłącznie o opinie urzędników. Co zostało zresztą potwierdzone przez projektodawcę w odpowiedzi na jedno z pism.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 32.0 Firefox 32.0
Odp: Różnica między planem sytuacyjnym i kopią aktualnej mapy zasadniczej.
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Września 2014, 17:49 »
Z ustawy Prawo budowlane:
Cytuj
Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

Art. 29a.
1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
(…)
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.

Art.30
3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne:
Cytuj
3. Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta dokumentów zawierających propozycję usytuowania projektowanych sieci zamieszczoną na planie sytuacyjnym lub na kopii aktualnej mapy zasadniczej, starosta wyznacza sposób, termin i miejsce przeprowadzenia narady koordynacyjnej, (…)

Wnioski ogólne:
1. „Plan sytuacyjny” to opracowanie sporządzane na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do pzgik.

Wnioski jakie wydają się wynikać z w/w zapisów:
1. „Plan sytuacyjny” sporządza się w przypadku budowy przyłączy zastrzeżeniem, że jeżeli inwestor zgłasza budowę przyłącza, to wówczas zamiast „Planu sytuacyjnego” ma być sporządzany „Projekt zagospodarowania działki lub terenu”.
2. „Planu sytuacyjnego” nie sporządza się dla potrzeb budowy sieci uzbrojenia terenu, ale wyłącznie dla budowy przyłączy określonych w art.29 ust.1 pkt 20).
3. „Planu sytuacyjnego” nie sporządza się dla telefonicznych linii kablowych (art.29 ust.1 pkt 20a) i kanalizacji kablowej (art.29 ust.1 pkt 20b).

Wnioski wg GUGiK:

1.   Plan sytuacyjny to dokument planistyczny, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy Prawo budowlane wymagany do zgłoszenia budowy przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych oraz telefonicznych linii kablowych i kanalizacji kablowej

Wnioski wg ustawy PGiK:

1. Koordynację sieci uzbrojenia terenu przeprowadza się na dokumentacji przewidzianej dla budowy przyłączy
2. „Projekt zagospodarowania działki lub terenu” jest dokumentem niewłaściwym dla potrzeb koordynacji...

Ja też wymiękam…

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
« Ostatnia zmiana: 22 Września 2014, 17:52 przez Adam Wójcik »
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...