Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Adam Wójcik Wątek: Wywiad terenowy i identyfikacja w terenie punktów osnowy i znaków granicznych.  (Przeczytany 8285 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Witam.

Mam kilka pytań, związanych z identyfikacją w terenie punktów osnowy geodezyjnej oraz znaków granicznych, związanych z n/w przepisem z nowych standardów technicznych:

Cytuj
§7. 1. Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe poprzedza się wywiadem terenowym, mającym na celu:

1) identyfikację w terenie punktów osnowy geodezyjnej oraz znaków granicznych;
2) porównanie treści materiałów PZGiK ze stanem faktycznym;
3) pozyskanie informacji o terenie, który ma być objęty pomiarem, mających znaczenie dla zakresu planowanych prac geodezyjnych.

2. Wyniki wywiadu terenowego uwidacznia się kolorem czerwonym na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej.

A oto pytania:

1. Czy "technologia" (a więc czynności i metody) identyfikacji punktów osnowy geodezyjnej jest taka sama jak przy identyfikacji znaków granicznych, czy też może te czynności polegają na całkowicie czymś innym (na czym)?

2. Czy wywiad terenowy powinien być dokonywany przy użyciu jakichś geodezyjnych narzędzi pomiarowych? Pytam, ponieważ z w/w przepisu wynika, że wywiad terenowy (elementem którego jest omawiana identyfikacja) to czynność ewidentnie poprzedzająca dokonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych...

3. Czy Waszym zdaniem "punkt graniczny stabilizowany trwale" (o którym mowa na str. 275 w 400-stronicowym nowym rozporządzeniu dot. m.in. MZ) jest tożsamy ze "znakiem granicznym"? Bo ja mam tu poważne wątpliwości. Uważam bowiem, że nie każdy punkt graniczny stabilizowany trwale ma status znaku granicznego. Istotnym jest w szczególności to, że w rozporządzeniu ws MZ chyba nie istnieje taki symbol jak znak graniczny, przynajmniej ja go tam nie znajduję

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
« Ostatnia zmiana: 4 Czerwca 2013, 15:39 przez Adam Wójcik »
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Nie wiem czy zauważyliście, ale w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków, w §38 ust.3 mamy taki zapis:
Cytuj
3. Ustalane punkty graniczne wykonawca oznacza na gruncie w sposób umożliwiajàcy ich pomiar. Trwała ich stabilizacja może nastąpić wyłącznie z inicjatywy i na koszt zainteresowanych.

Czy ta stała stabilizacja może być uznana za stabilizację znakami granicznymi? Przecież w tym przepisie nie ma ani słowa, że tak ustalone punkty graniczne stabilizowane są trwale znakami granicznymi... Jeżeli przeczytacie dokładnie przepis §14 pkt 2 rozporządzenia z 2004r. ws podziałów, przepisy rozporządzenia ws. rozgraniczenia nieruchomości, czy też art.39 ustawy PGiK, albo przepisy dot. scaleń, to tam jest mowa o stabilizacji punktów granicznych znakami granicznymi. Moim zdaniem ma to duży sens, bo procedura ustalenia granic działek ewidencyjnych jest procedurą w której to coś użyte do stabilizacji słusznie nie nosi znamion znaku granicznego.

Na zakończenie, jako ciekawostkę, zamieszczę przykład, w jaki sposób "u nas" identyfikuje się w ramach wywiadu terenowego znaki graniczne w terenie... Nie wiem, czy w tej sytuacji nie złożymy ośrodkowi kondolencji z powodu śmierci 4 kołków... Zresztą mnie to "zabicie kołków" w zasadzie nie dziwi: działka powstała z podziału dokonanego w 2013r., i do dzisiaj nie zostały w tych punktach zastabilizowane znaki graniczne w procedurze, o której mowa w §14 pkt 2 rozporządzenia z 2004r. ws podziałów (ani w żadnej innej), a więc po prostu znaków granicznych miało tam nie być... A pomimo to dokonał ktoś ich identyfikacji... Bo ośrodek wymaga...  Ale chyba nie rozróżnia punktów granicznych od znaków granicznych... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
« Ostatnia zmiana: 6 Czerwca 2013, 13:45 przez Adam Wójcik »
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...