*

Autor: JacekP Wątek: Inwentaryzacja kanalizacji  (Przeczytany 2343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JacekP

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja 41
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Inwentaryzacja kanalizacji
« dnia: 14 Kwiecień 2016, 14:48 »
Mam problem. Inwestor układa kanalizację o przekroju 600 mm
Wg standardów z 2011r.  par. 31.3.2 muszę mierzyć obrys zewnętrzny.
Wg standardów tworzenia mapy zasadniczej z 2015: SUPK_ 01 i SUPK_02 mam pokazać linią nie obrysem.

Może coś źle zrozumiałem?
pozdrawiam Jacek

Offline yabril

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja 15
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2016, 17:33 »
Mierzyć obrys. Wygenerować środek. Pokazać linią. Ja tak to rozumiem.
Pozdrawiam, Wojtek.

"Przed biurokracją ratuje nas jedynie jej nieefektywność."

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwiecień 2016, 08:53 »
na szkoleniu w BB Pan ŚWINGIG wypowiedział się na ten temat, że standardy wymagają nowelizacji co pewnie wkrótce nastąpi, on uważa że nowsze ważniejsze i powinno się mierzyć środek pokazywać linie i opisać średnicę, ale to jego opinie była

Offline JacekP

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja 41
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwiecień 2016, 13:54 »
"On" teraz tak uważa, za miesiąc zmieni zdanie. A ośrodek operatu nie przyjmie bo pomiar niezgodny ze standardami.
Co do zmian w standardach. Czy ktoś zna ich propozycje? Co znowu za gnioty wcisną nam do "gniota"?
pozdrawiam Jacek

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 545
  • Reputacja 24
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwiecień 2016, 15:33 »
Podobno wydruk licencji ma byś w składzie operatu.

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Reputacja 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 41.0.2231.0 Chrome 41.0.2231.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Kwiecień 2016, 18:33 »
JacekP

a możesz mi powiedzieć, wg jakich przepisów ktoś wymaga od Ciebie pomiaru obrysu sieci?
Bo ja w gniocie nigdy nic takiego nie wyczytałem.
Natomiast przytoczony przez Ciebie przepis nakazuje mierzyć wyłącznie oś w danym przypadku,
dlaczego ktoś wymaga pomiaru obrysu, a nie np przekeoju 5 pikietami , albo 10 ?
Dalej jak wg tego kogoś ma wyglądać pomiar wysokościowy?
gniot
§ 2.10
§ 31.1.4
§ 35.2.2( zwłaszcz f )
pozdrawiam joftek

Offline ninia_2009

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja 12
  • geodeta, klasyfikator
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji..
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Kwiecień 2016, 20:38 »
Jak wyżej podał JacekP

Cytuj
§ 31.
3. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:

1) elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu, których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50 m, pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu;

2) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2016, 22:53 przez ninia_2009 »

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Reputacja 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 41.0.2231.0 Chrome 41.0.2231.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Kwiecień 2016, 21:23 »
 ninia_2009
tak, a gdzie tu jest mowa o pomiarze obrysu?

natomiast rozporządzenie definiuje w §2.10
geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym — rozumie się przez to identyfikację i  określenie położenia geometrycznych środków obiektów punktowych, punktów załamań osi obiektów liniowych oraz punktów załamań obrysów obiektów powierzchniowych,
w  sposób umożliwiający wyznaczenie współrzędnych tych punktów w  obowiązującym układzie współrzędnych płaskich prostokątnych oraz ustalenie kształtu i rodzaju obiektów;


i dalej w § 31.1.4
§ 31. 1. Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego
pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na:
4) pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego
[/i]

natomiast dla pomiarów wysokościowych
§ 35. 1. Przedmiotem geodezyjnego pomiaru wysokościowego są elementy szczegółów terenowych,
dla których wymagane jest określenie wysokości w  państwowym systemie odniesień przestrzennych, oraz pikiety.
 f) załamania pionowe i  poziome osi przewodów sieci uzbrojenia terenu, a  także górne powierzchnie
rur lub obudów ochronnych tych przewodów.


co narzuca dla punktów pomiaru  sytuacyjnego również pomiar wysokości i odwrotnie dla pomiaru wysokości okreśenie x,y tych punktów.

Czy w takim razie dla pomiar obrysu np kd 1000 należy dokonać pomiaru wysokościowego obrysu (jak?)
pozdrawiam joftek

Offline ninia_2009

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja 12
  • geodeta, klasyfikator
  • System:
  • Android 2.3.5 Android 2.3.5
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Kwiecień 2016, 22:22 »
Par 20-21 rozdział 6 geodezyjna dokumentacja powykonawcza
Masz pokazać pomiar powykonawczy tak aby można go było wprowadzić do Świętej Bazy GESUT, może w tym nowym rozporządzeniu coś więcej pisze na temat wątku, puki co to według mnie ustawodawca- teoretyk nie skleil rozporządzeń w sprawie standardów i symboliki stosowanej na mapie dla określenia przewodów o przekroju od 0.50-0.75m.

RoBoCIK połączył wiadomości: 18 Kwiecień 2016, 22:36
Co rozumiesz pod pojęcieciem pomiaru wys. § 35. 1...... f) .... górnych powierzchnii rur lub obudów ochronnych tych przewodów.
Ps. A jak jesteśmy przy przekrojach przewodów to od jakiej wartości musi sie podbić uprawniony z zakresem nr 4?
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2016, 22:52 przez ninia_2009 »

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Reputacja 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 41.0.2231.0 Chrome 41.0.2231.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Kwiecień 2016, 19:17 »
ninia_2009
czy koleżanka nie myli dokumentacji i opracowania z pomiarem?
a po drugie, a nawet po pierwsze, domyślam się że Par 20-21 rozdział 6 geodezyjna dokumentacja powykonawcza odnosi się do rozporządzenienia z 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie,
proszę na początek przeczytaj  § 2.2 ww rozporządzenia.

Zwróć uwagę, że w rozporząeniu w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej z 2015 r.
jako geometria obiektu w bazie danych jest linia niezależnie od średnicy/szerokości przewodu podziemnego, a jedynie geometria znaku kartograficznego może być powierzchnia.
Ale jak twierdzisz, że powinnaś mierzyć obrys od 0,5m to uświadom mnie jak mierzysz właży, stunie (okrągłe) powyżej 0,5m. Czy na 3 pikiety, a może na kilkanaście, bo rozumiem , że nie środek .

Pytasz jak rozumiem  § 35. 1...... f), tak że mierzy się krawędz, powierzchnię "najwyższą" tzn punkt który będzie miał najwyższą rzędną, najmniesze przykrycie.
Co do 4, nie ma żadnej zależności średnicy przewodu od zakresu 4, jedynie wymogi inwestora, przedstawiciela inwestora mogą narzucić wymóg posiadania zakresu 4 , nawet do przyłącza wodociągowego fi 25.
pozdrawiam joftek

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 545
  • Reputacja 24
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Kwiecień 2016, 20:43 »
"Co do 4, nie ma żadnej zależności średnicy przewodu od zakresu 4, jedynie wymogi inwestora, przedstawiciela inwestora mogą narzucić wymóg posiadania zakresu 4 , nawet do przyłącza wodociągowego fi 25."

Nie ma takiej zależności w przepisach prawa ale jest w interpretacji GGK, z której wynika, że powyżej fi 400 wymagana jest czwórka.

RoBoCIK połączył wiadomości: 19 Kwiecień 2016, 20:44
Uwaga do admina: nie jestem już w komisji rewizyjnej.  :)

Offline ninia_2009

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja 12
  • geodeta, klasyfikator
  • System:
  • Android 2.3.5 Android 2.3.5
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Kwiecień 2016, 21:07 »
  Przyznaje może i masz rację  joftek.  :ouch:
Stardust dziekuję za odp. na moje pytanie.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2016, 21:20 przez ninia_2009 »

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 826
  • Reputacja 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 41.0.2231.0 Chrome 41.0.2231.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Kwiecień 2016, 21:34 »
stardust
jak już to powinieneś na zadane przez ninia_200 pytanie odpowiedzieć
powyżej fi 150.
A idąc dalej wg tej interpretacji to budynek 3m na 3m ( trafostacja ) też powinien brać udział przy projektowaniu, obsłudze, tyczeniu , pomiarze i opracowaniu geodeta z 4  :)
pozdrawiam joftek

Offline ninia_2009

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja 12
  • geodeta, klasyfikator
  • System:
  • Android 2.3.5 Android 2.3.5
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Kwiecień 2016, 22:30 »
Panie joftek pozwolilam sobie na potwierdzenie Pana teorii jeśli Pan pozwoli. Odpowiedź w istocie jest zwarta w zalaczniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 21 października 2015 r. w sprawie powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT. Na uwagę zasluguja szczególnie par 11, 18 czy 19. Na drugi raz sie doucze zanim wejdę w dyskusję czczegolnie jeśli chodzi o nowe przepisy. Pozdrawiam.

Offline JacekP

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja 41
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Inwentaryzacja kanalizacji
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Kwiecień 2016, 23:36 »
Joftek, przeczytaj dokładnie rozporządzenie o standardach. Paragraf 31 mówi o pomiarach sytuacyjnych a paragraf 35  o pomiarach wysokościowych.

Zgodnie z ww par. 31. 3. "Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:2) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału".

Czyli przy przekroju 0,51 m pomiarowi podlega obrys zewnętrzny przewodu, niezależnie od pomiaru wysokościowego par. 35.2.f "górne powierzchnie rur lub obudów ochronnych tych przewodów".

Problem w tym, że ktoś kto pisał rozporządzenie o powiatowej bazie GESUT nie zauważył, że od 2011 pomiarowi obrysu zewnętrznego podlegają przewody o przekroju ponad 0,50 m, a nie jak do wejścia w życie gniota przewody o obrysie 0,75 m.

I tym sposobem musimy zgodnie ze standardami z 2011 mierzyć obrys zewnętrzny a zgodnie z bazą GESUT z 2015 na mapie pokazywać oś przewodu o obrysie od 0,50 m do 0,74 m.
 
pozdrawiam Jacek