Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Adam Wójcik Wątek: Ciąg wiszący (jednostronnie nawiązany), a osnowa jednorzędowa.  (Przeczytany 5378 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Witam.

Przepisy nowego rozporządzenia ws standardów technicznych, w Rozdziale 3 "Standardy techniczne zakładania osnów pomiarowych" stanowią, że jedną z dopuszczalnych osnów pomiarowych jest osnowa w postaci ciągu wiszącego:

Cytuj
§ 20.
4. W przypadku braku możliwości nawiązania dwustronnego dopuszcza się zakładanie ciągów poligonowych jednostronnie nawiązanych, zwanych dalej „ciągami wiszącymi”, składających się z nie więcej niż dwóch boków.

Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy w/w osnowa jest osnową jednorzędową? Jeżeli nie jest, to z jakiego powodu?

2. Czy boki osnowy pomiędzy punktami osnowy geodezyjnej (na rys. 424.1250 a 424.1251 oraz 424.1251 a 424.1252)  zaliczają się do boków ciągu wiszącego, czy też takimi bokami są boki dopiero "zakładane" (tj. 424.1251 i ps1 oraz ps1 i ps2, a więc boki pomiędzy punktani osnowy geodezyjnej stanowią jedynie boki osnowy geodezyjnej, a nie ciagu wiszącego)?

3. Czy z ostatniego punktu ciągu wiszącego (ps2) dopuszczalne jest dokonywanie pomiarów szczegółów sytuacyjnych (jeżeli nie, to jaki ma sens zakładanie tego boku)?

4. Czy ciąg wiszący może być oparty (jest dopuszczalnym) o dwa punkty osnowy geodezyjnej (np. na punktach 424.1250 i 424.1251 lub też alternatywnie na 424.1251 i 424.1252), czy też konieczne jest (skąd to wynika) jego oparcie na trzy punkty (jak przedstawiono to na rysunku)?

Wybaczcie, że zadaję tego rodzaju pytania, ale nasza Pani Inspektor - po odbytym szkoleniu - ma jakiś z tym problem... Chciałbym w związku z tym poznać Wasz pogląd na sprawę, najlepiej poparty jakimiś konkretami (przepisami).

W celu zrozumienia przedstawionego "problemu" posłużyłem się zasadami dotyczącymi zakładania osnowy realizacyjnej, tj. o której mowa w §52 rozporządzenia:

Cytuj
§52
3. Osnowa realizacyjna pod względem konstrukcyjnym może być:
1) siecią jednorzędową;
2) siecią dwurzędową zakładaną dla złożonych i dużych inwestycji realizowanych etapami.

4. W przypadku sieci dwurzędowej:
1) osnowę I rzędu nawiązuje się do poziomej osnowy geodezyjnej oraz wysokościowej osnowy geodezyjnej i pokrywa się nią cały obszar inwestycji;
2) osnowę II rzędu nawiązuje się do osnowy I rzędu i zakłada się ją w dostosowaniu do potrzeb określonego etapu inwestycji.

Zastanawiam się tylko, czy termin "osnowa I rzędu" jest tożsame z pojęciem "osnowa jednorzędowa"?

Co sądzicie o takiej osnowie, a w zasadzie o możliwości jej wykorzystania, jak na załączonym przykładzie? Czy jest ona zgodna ze obowiązującymi standardami, czy też jest (dlaczego) niewłaściwa?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...