*

Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
87 1140 2004 0000 3602 7749 1738

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Gagatka Wątek: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie  (Przeczytany 172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gagatka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
 • Jedna prosta idea
zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« dnia: 14 Wrzesień 2019, 18:34 »
Witam, mam mały problem, który ujawnił się dopiero po zawistnej kłótni z sąsiadami. Z uwagi na to, że postawiliśmy po pięciu latach od kupienia domu płot który nie przypadł do gustu moim sąsiadom (płot nie graniczy z nimi ale chyba w oczy koli) sąsiadka zaczęła się burzyć, że płot stojący między nami nie znajduje się w granicy tylko jest postawiony u niej. Poszła nawet do starostwa żeby to zweryfikować i oczywiście wg map ona ma rację. Natomiast po mojej rozmowie z geodezją okazało się, iż nasze działki mają stare mapy w starostwie bo są to mapy z 76 roku a zasiedzenie było w 78 roku i polecają zrobić nowe i je dostarczyć do nich. W Sądzie zostałam poinformowana, że każde orzeczenie Sądu jest dostarczane geodezji i oni musza te mapy weryfikować. Zanim kupiliśmy tą działkę z domem to na wyrysie z gruntów widnieje sygn Sądu więc w Starostwie mieli decyzję Sądu, ale mapa się nie zgadza. Moje pytanie jest następujące - czy Starostwo powinno zweryfikować to teraz na podstawie dokumentacji którą mają czy ja muszę ponosić koszty i brać geodetę który na podstawie akt z Sądu i mapy biegłego sądowego znajdującej się w aktach zrobi nowa mapkę i wtedy dopiero Starostwo zweryfikuje swoją dokumentację i granice na geoportalu. Dodam że wg mapy na geoportalu nasza działka jest mniejsza  a sąsiadów większa niż zapisy w naszych Księgach Wieczystych i w dokumentach papierowych starostwa. Mam nadzieję, że napisałam dość jasno bo nie bardzo się na tym znam. Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi co mam dalej robić.

Offline Adam Wójcik

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2669
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2019, 13:23 »
Moim zdaniem sprawę należy skonsultować z miejscowym geodetą. Niejasnym jest bowiem, dlaczego w ewidencji gruntów w starostwie powiatowym nie ujawniono przebiegu granic nieruchomości wynikającego z zasiedzenia (a może, co mnie nie zdziwiłoby, dokumentacja sądowa z zasiedzenia wcale nie określała faktycznego stanu posiadania na gruncie, ale dotyczyła jedynie formalnej działki ewidencyjnej ujawnionej w egib, czyli faktycznie doszło do tzw.  "zasiedzenia mapy"). Jakkolwiek zastanawiającym jest, dlaczego w księgach wieczystych działka ma większą (nie wiadomo jak dużo większą) powierzchnię, niż w w egib?

Podsumowując powiem tak: kluczowym jest to, w jakich granicach zostało nabyte prawo własności w procedurze zasiedzenia?

Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Gagatka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
 • Jedna prosta idea
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Wrzesień 2019, 14:00 »
w aktach sądowych jest powołany biegły sądowy z zakresu geodezji i on wyrysowała mapę na której kolorem żółtym zaznaczono granicę co jest tez opisane w postanowieniu sądu tzn ta granica kolorem żółtym. W wydziale geodezji w starostwie Pani stwierdziła, że zasiedzenia często w tamtych latach były robione bez mapy i najlepiej jakbyśmy wzięli geodetę i zrobili sobie nowe mapy ale jak z nią rozmawiałam nie wiedziałam, że akta takową mapę zawierają. Czyli powinnam próbować dochodzić w starostwie aby to zweryfikowali ?? bo jak wynika z Sądowych akt to oni coś zawalili  :slow: jestem lekko zdezorientowana a sąsiedzi z uwagi na stan map w starostwie wywalają mi gruz pod dom twierdząc że to ich teren :/

Offline Adam Wójcik

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2669
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Wrzesień 2019, 15:04 »
Istotą zasiedzenia jest to, że ktoś, kto nie miał praw do danego gruntu, na mocy postanowienia sądowego w przedmiocie zasiedzenia nabywa prawo jego własności. Odrębną kwestią jest, w jakich granicach to prawo nabył.

Inaczej... Jesteś właścicielem gruntu. Problem polega jedynie na tym, że nie wiadomo "skąd -> dokąd". I albo wynika to z akt sądowych, albo nie. Z opisu Twojej sprawy wynika jakby, że sprawa zasięgu własności nie jest taka oczywista. Stąd moja sugestia, aby sprawę skonsultować z doświadczonym geodetą działającym na Twoim terenie, który ustali o co chodzi, i co dalej robić.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Gagatka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
 • Jedna prosta idea
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Wrzesień 2019, 17:39 »
wydawało mi się, że sprawa jest oczywista ale jak widać człowiek się całe życie uczy - bo tu jest zasiedzenie postanowieniem Sądu z mapą skąd i dokąd czyli z mapą geodezyjna na której wyznaczona jest granica :) nie zgadza się jedynie z mapami w starostwie - mimo że metraż oni nanieśli właściwy ale mapa jest niezmieniona, a jak już wspominałam mapy w starostwie są starsze niż data postanowienia sądu. Chyba muszę jeszcze raz pójść z aktami Sądowymi do starostwa bo Sąd mi odpisał, że Starostwo otrzymało orzeczenie i miało zweryfikować mapę a tego nie uczyniło, ciężko jedynie dochodzić czegoś co było w 1978r heheh No i chciałam uniknąć kosztów czegoś co już jest zrobione a przez niedopatrzenie ludzkie nie naniesione na mapę. Dziękuję za informację

Offline jm

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 257
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Wrzesień 2019, 01:28 »
... Chyba muszę jeszcze raz pójść z aktami Sądowymi do starostwa bo Sąd mi odpisał, że Starostwo otrzymało orzeczenie i miało zweryfikować mapę a tego nie uczyniło, ciężko jedynie dochodzić czegoś co było w 1978r heheh No i chciałam uniknąć kosztów czegoś co już jest zrobione a przez niedopatrzenie ludzkie nie naniesione na mapę. ...
To nie do końca tak jest z tym, że " Sąd mi odpisał, że Starostwo otrzymało orzeczenie i miało zweryfikować mapę a tego nie uczyniło".
W tamtych czasach sąd prawdopodobnie przesłał to orzeczenie o zasiedzeniu do ewidencji gruntów, ale samo to orzeczenie nie określa "geodezyjnego" przebiegu granic w jakich to zasiedzenie nastąpiło i do zmiany mapy nie wystarczało. Do ujawnienia zmiany w mapie potrzebna była jeszcze stosowna dokumentacja geodezyjna. Takiej dokumentacji sąd raczej nie dołączył i prawdopodobnie nikt inny też nie dołączył, mogło być nawet nie zgłoszone jej opracowanie do ówczesnego ośrodka dokumentacji geodezyjnej.
Natomiast właściciel nieruchomości, niezależnie od tego że sąd orzeczenie wysłał, miał również obowiązek wszelkie zmiany w ewidencji gruntów zgłaszać i dokumentować, a zapewne nie zgłosił i nie udokumentował.
Teraz bez geodety raczej się nie obejdzie, zwłaszcza że dawna dokumentacja geodezyjna, gdyby nawet była sporządzona i wystarczająca na tamte czasy, obecnie najpewniej nie będzie spełniać obowiązujących standardów.
No, ale próbować warto. Istotnym jest, czy ta mapa do zasiedzenia sporządzona przez biegłego geodetę posiada urzędową klauzulę poświadczającą przyjęcie do zasobu geodezyjnego. Jeżeli tak, to pod tym numerem klauzuli ośrodek dokumentacji geodezyjnej powinien posiadać kompletny operat geodezyjny.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2019, 01:35 przez jm »
Pozdrawiam, Józef. (upr. 1714)

Offline Gagatka

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 4
 • Jedna prosta idea
Odp: zasiedzenie a weryfikacja mapy w starostwie
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Wrzesień 2019, 06:11 »
no i teraz juz wszystko rozumie :) bardzo dziękuję za odpowiedź, średnio się na tym znam a nie lubię rozmawiać z ludźmi o rzeczach o których nie mam pojęcia ;) jeśli faktycznie mapy nie dostarczono to będę musiała skorzystać z usługi geodety - trudno się mówi naprostować to trzeba żeby dzieciak nie miał potem problemów :)