*

Autor: jkbsrwk Wątek: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)  (Przeczytany 729 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« dnia: 22 Sierpień 2016, 12:58 »
Witam mam taki temat:
Budynek wytyczony (na tamten czas prawidłowo).  Budowa ruszyła.
Inwestor chciał wprowadzić pewne zmiany i w międzyczasie wykonał projekt zamienny. Prawomocna decyzja zmieniająca poprzednią decyzję. Przychodzi z prośbą o wpis do dziennika, ale okazuje się że na Planie Zagospodarowania budynek usytuowany jest 4.0 od granicy, a jak go tyczyliśmy na podstawie poprzedniej decyzji i poprzedniego Planu Zagospodarowania usytuowany był 4.5m od granicy i tak też został wytyczony. Pozostałe miary w stosunku do granic są bezpieczne (rzędu 10m.) Zasygnalizowałem problem i zasugerowałem kontakt z projektantem, ale inwestor mówi, że ich stosunki znacznie się ochłodziły:P Zastanawiam się, czy upierać się, czy nie robić problemów i dokonać wpis, oczywiście podając rzeczywiste miary jakie wytyczyliśmy czyli 4.5m, zostawiając tę 0.5m rozbieżność bez słowa?

P.S. Dodam, że projektant po prostu się pomylił, bo nanosząc poprawki budynek był już w trakcie budowy, więc logiczne, że lokalizacja powinna pozostać bez zmian.

Proszę o jakieś opinie na ten temat.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2016, 13:03 przez jkbsrwk »

Offline rodi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Sierpień 2016, 14:12 »
Pamiętaj, że Ty lub ktoś inny będzie musiał po zakończeniu budowy sporządzić informację o zgodności. Niby budynek będzie stał o 0.50m dalej od granicy ale niezgodność będzie. A co jeśli budynek przekracza, np. nieprzekraczalną linie zabudowy albo zbliży się za blisko do jakiegoś przewodu uzbrojenia terenu?
Generalnie śliska sprawa, ja bym się nie podpisał.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Sierpień 2016, 14:29 »
Nie no, wszystko sprawdzone. Po za samą niezgodnością żadnych innych uchybień, czy niebezpieczeństw nie ma.
Inwestor też sprawę zna, więc do nas pretensji o to nie ma. Na szkicu tyczenia również podana będzie miara 4.5 a nie 4.0 jak w projekcie. Jeśli miałbym sporządzić informację o zgodności to napisałbym, że jest odstępstwo 0.5m- nie mam zamiaru się podkładać.

Chodzi mi głównie, czy odstępstwo 0.5m może być rzeczywiście przez nadzór odebrane jako powód do kolejnego projektu zamiennego? Lub innych ewentualnych utrudnień?

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpień 2016, 14:32 »
Zgodnie z art. 22 prawa budowlanego za zorganizowanie wytyczenia odpowiada kierownik budowy. W tej sytuacji do jego kompetencji należy decyzja, co z tym faktem zrobić. Do Twoich obowiązków zatem należy wyłącznie zasygnalizowanie problemu kierownikowi budowy. Jeżeli taką uwagę kierownikowi budowy przedstawisz na piśmie, wtedy chyba nikt nie będzie miał żadnych podstaw do przyczepienia się.

Przy czym w tym miejscu należy zwrócić uwagę, że obiekty budowlane tyczy się na osnowę, a nie na granice, więc odległość do granic w zasadzie ma znaczenie wyłącznie pomocnicze.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Sierpień 2016, 14:38 »
No zgadza się... Tylko projekt jest w wersji papierowej, a budynek naniesiony tak, że szkoda gadać.. A co do samego kierownika, to i tak musi nam podpisać szkic tyczenia z rzeczywistą miarą 4.5m, więc myślę, że to w razie problemów będzie wystarczające zabezpieczenie dla nas?

Offline rodi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 48.0 Firefox 48.0
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Sierpień 2016, 18:11 »
Ok, Ty może i się zabezpieczysz, ale klient może mieć problemy. Może ale nie musi, zależy jak do tego podchodzi nadzór budowlany. Z doświadczenia mogę odpowiedzieć Ci na pytanie, które zadałeś powyżej. Tak, 0.50m może być podstawą nie odebrania budynku, przerabiałem już taki temat, robiąc inwentaryzacje powykonawczą. Mapa, projekt, tyczenie, było wykonane prawidłowo, inwestora podczas budowy poniosła fantazja i skończyło się na tym, że nadzór uprzejmie udał, że budynku nie widzi, a klient załatwił projekt zastępczy.

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 541
  • Reputacja 17
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sierpień 2016, 18:32 »
Pół metra to się może zmieścić w dopuszczalnej odchyłce obliczonej wg tzw. wzoru Bujakowskiego.  :)

Offline RadosławSmyk

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 629
  • Reputacja 74
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Sierpień 2016, 19:45 »
Formalnie rzecz biorąc jest tylko jedno wyjście, należy poprawić projekt zamienny. I tu nie ma co filozofować bo każde inne rozwiązanie może się skończyć dla inwestora bardzo nieciekawie. Jeśli projektant robił projekt zamienny wtedy gdy inwestycja była już w trakcie realizacji to jego wina jest ewidentna i właśnie w jego interesie powinno leżeć szybkie poprawienie błędu. I kierownika budowy zresztą też. Przecież za ewentualne straty finansowe wynikające ze zmiany określenia usytuowania budynku inwestor może starać się obciążyć właśnie  projektanta i kierownika budowy, w końcu za fachowy nadzór płacił im wynagrodzenie. No ale, wiadomo... może uda się wmówić geodecie że to jego problem.
Desipere est juris gentium.

Offline jm

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja 6
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Sierpień 2016, 20:50 »
...
Przy czym w tym miejscu należy zwrócić uwagę, że obiekty budowlane tyczy się na osnowę, a nie na granice, więc odległość do granic w zasadzie ma znaczenie wyłącznie pomocnicze.
A pewnie... że na osnowę, co za znaczenie dla geodety mają jakieś tam odległości od granic, innych istniejących budynków.
Osnowa, ... Współrzędne, ... (to aktualne wersje znanego hasła Clintona jakie ostatnio co raz częściej daje się słyszeć z kręgu postępowych geodetów).
"Znaczenie wyłącznie pomocnicze" tzn. jakie? 4,5 m w miejsce 4 może być? to i odwrotnie też? i przy tyczeniu w granicy też? na osnowę!


Pozdrawiam, Józef.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Sierpień 2016, 21:09 »
Dzięki za wszystkie opinie.. Dziś inwestor miał się kontaktować z projektantem. Mam nadzieję, że projektant poprawi tą miarę i będzie ok. Swoją drogą myślę, że to powinno przejść jako zmiana nieistotna i parafka projektanta na Planie Zagospodarowania Powinna wystarczyć?

P.S. Inwestor jest w porządku- niczego mi nie wmawia sam zasugerowałem, że jest problem i trzeba się tym zająć.
Z resztą co ma mi wmówić.. projektant dorabiał projekt do istniejącego budynku, więc wina jest oczywista, teraz kwestia jak z tego wyjść rozsądnie :)
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2016, 21:12 przez jkbsrwk »

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
    • http://wbgsc.pl
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Sierpień 2016, 08:23 »
Witam mam taki temat:
Budynek wytyczony (na tamten czas prawidłowo).  Budowa ruszyła.
Inwestor chciał wprowadzić pewne zmiany i w międzyczasie wykonał projekt zamienny. Prawomocna decyzja zmieniająca poprzednią decyzję. Przychodzi z prośbą o wpis do dziennika, ale okazuje się że na Planie Zagospodarowania budynek usytuowany jest 4.0 od granicy, a jak go tyczyliśmy na podstawie poprzedniej decyzji i poprzedniego Planu Zagospodarowania usytuowany był 4.5m od granicy i tak też został wytyczony. Pozostałe miary w stosunku do granic są bezpieczne (rzędu 10m.) Zasygnalizowałem problem i zasugerowałem kontakt z projektantem, ale inwestor mówi, że ich stosunki znacznie się ochłodziły:P Zastanawiam się, czy upierać się, czy nie robić problemów i dokonać wpis, oczywiście podając rzeczywiste miary jakie wytyczyliśmy czyli 4.5m, zostawiając tę 0.5m rozbieżność bez słowa?

P.S. Dodam, że projektant po prostu się pomylił, bo nanosząc poprawki budynek był już w trakcie budowy, więc logiczne, że lokalizacja powinna pozostać bez zmian.

Proszę o jakieś opinie na ten temat.
Pozdrawiam.

Rozumiem, że temat Autor zamknął?
Ale w związku z tym, że nikt w ten sposób nie zareagował pozwolę sobie zwrócić uwagę na fakt, że tyczenie było wykonane w dacie obowiązywania poprzedniej decyzji. Jedynie po sam wpis Inwestor zgłosił się teraz. W zwiazku z czym uważam, że tyczenie nie może być inne jak 4,5 m od granicy, a projekt zamienny tego nie może zmienić jeśli powstał w trakcie budowy tzn. w sytuacji gdy zaawansowanie realizacji budynku wykluczało racjonalność rozbiórki i posadowienia od nowa.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 52.0.2743.116 Chrome 52.0.2743.116
Odp: Tyczenie budynku (0.50m od projektu..)
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Sierpień 2016, 09:39 »
Zgadza się jeśli przyjdzie mi wpisać tyczenie to tylko tak jak zostało wytyczone. Widzę w tym momencie dwa rozwiązania:

1. Projektant poprawi na Planie miarę z 4.0 na 4.5 i sprawa zamknięta.
2. Projektant nie poprawi- Robię wpis do dziennika załączając szkic tyczenia oczywiście z miarą rzeczywistą 4.5. Kierownik podpisuje mi szkic potwierdzając, że jest świadomy sytuacji. Inwestor został poinformowany o możliwych konsekwencjach i problemach z odbiorem.
(Mam nieoficjalną informację, że w nadzorze w tej sytuacji problemu być nie powinno.) Jeśli przyjdzie mi tak wpisać to wcześniej zadzwonię lub przejdę się do nadzoru i dopytam.

Na razie czekam na telefon od inwestora co ustalił z projektantem. :)