Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?  (Przeczytany 7920 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« dnia: 28 Października 2011, 12:37 »
Witam!
Mam taki problem. Dostałam zlecenie wykonania wydzielania działki zabudowanej o pow. ok.0.05 ha z dość dużej działki powiedzmy 0,80 ha. Okazało się, że w księgach wieczystych widnieje kilka starych oznaczeń  i znajdują się one w różnych księgach wieczystych. Oczywiście standardowo brak danych o położeniu granic. Podeszłam do tego tak. Ustaliłam w trybie par.37 granice działki odpowiadającej jakiejś tam parceli, akurat na gruncie istniała miedza,która według oświadczeń stron była granicą tej parceli i obszarowi odpowiadającemu tej parceli ( powiedzmy ok.0,20 ha ) nadałam nowy numer, z którego następnie wydzieliłam działkę zabudowaną. Pozostały obszar ok 0,60 ha pozostał jako jeden numer działki.  Operat z takiej aktualizacji, czyli wydzielenia obszaru odpowiadającemu jakiejś tam pgr. został przyjęty do PZGiK. I co się okazało- ewidencja gruntów wydała decyzję odmawiającą aktualizacji ewidencji gruntów, z tego powodu, że ta pozostała działka łączyła różne ciała hipoteczne i nie jest zgodna z definicją działki dotyczącą jednorodności pod względem prawnym. Poszło odwołanie, wingik oczywiście decyzję utrzymał. Następnie WSA też decyzję utrzymał twierdząc, że ta pozostała działka też musi być jednorodna pod względem prawnym. Czekam na razie na dokumenty od winga. I jeszcze jedno strony nie wiedzą , jak powinny przebiegać granice tych różnych ciał hipotecznych na gruncie w pozostałej części działki, a materiałów wiarygodnych nie ma.
Nie wiem do końca, jak mam do tego podejść i proszę o radę. Tylko do jasnej Anielki, dlaczego  ja mam prostować ten bałagan za ewidencję. Ja mam wydzielić tylko 5 arów. Czy według Was wyrok WSA jest słuszny ?Ja się z tym nie mogę pogodzić. Proszę o radę.
Pozdrawiam
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline RadosławSmyk

  • Sąd Koleżeński
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 1338
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Października 2011, 14:50 »
Witaj,
napisz proszę jaki jest obecny stan prawny działki źródłowej. To znaczy jest tytuł prawny w dokumentach źródłowych aktualnej ewidencji, jak jest określony stan prawny tej działki. Ale niezależnie od tego co tam jest to moje zdanie, na podstawie tego co napisałaś do tej pory, jest takie.
Ewidencję gruntów i budynków prowadzą starostowie. (art. 22 pkt. 1 upgik). Czyli to oni odpowiadają za zgodną z prawem formę i treść tego rejestru. W związku z wykonywaniem przez Ciebie konkretnego zlecenia zostało stwierdzone, że zapisy ewidencji gruntów w odniesieniu do konkretnej działki są niezgodne ze stanem faktycznym. W związku z tym starosta ma obowiązek przeprowadzić działania które doprowadzą do zgodności stanu ujawnionego w ewidencji gruntów ze stanem faktycznym. Ma dwie możliwości: zrobić to we własnym zakresie jeśli uzna, że błędne zapisy wynikają z działań urzędu (na przykład na etapie zakładania czy modernizacji ewidencji gruntów) albo zażądać dostarczenia dokumentów do sprostowania ewidencji gruntów w trybie art. 22 pkt. 2 i 3 upgik, jeśli uzna że błędne zapisy wynikają ze zmian danych ewidencyjnych których przyczyna leży poza kompetencją starosty. Rozstrzygnięcie który wariant wchodzi w grę nie jest dla Ciebie istotne ze względów formalnych. Natomiast niewątpliwym jest, że żaden przepis nie nakłada obowiązku sporządzania takich dokumentów na osoby trzecie, zainteresowane wykonaniem pracy której zakres wykracza poza stwierdzone nieprawidłowości.
Reasumując, masz prawo żądać od starosty aby dostarczył Ci aktualne dane dotyczące nieruchomości którą dzielisz. Jeśli te dane nie są aktualne to, z chwilą gdy powziął informację o tym fakcie, jego obowiązkiem jest je zaktualizować. Należy wezwać go do spełnienia ustawowego obowiązku a jeśli nie będzie tego robił to podać do sądu o bezczynność organu czy jakoś tam. Nie znam się na prawie administracyjnym ale wiem że coś takiego jest. Pewnie Adam się tu wypowie i stwierdzi na czym to polega.
I najważniejsze. W tym postępowaniu Ty nie jesteś przedstawicielem właściciela nieruchomości, od którego starosta mógłby wymagać dokumentów w trybie art. 22 pkt. 2 i 3, ale jednostką wykonawstwa zainteresowaną (związaną umową) wykonaniem konkretnego zadania.
Pozdrawiam
Radek
Apices iuris non sunt iura.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Października 2011, 15:49 »
Witaj I
Wyjaśnię trochę dokładniej. W ewidencji gruntów brak podstawy wpisu. To u nas standard. Jest to ewidencja odnowiona sporządzona w końcu lat 80-tych metodą fotogrametryczną. Zastąpiła ona ewidencję sporządzoną na bazie starego katastru austriackiego. W tej starej ewidencji było kilka starych numerów działek( pgr).
Jako podmioty ewidencyjne dla całej działki ( tych 80 a. ) jest wpisane małżeństwo starszych osób . Acha dodam jeszcze, że faktycznie na gruncie od wielu lat używają oni całe te 80a, tylko w księgach wieczystych część mają jako współwłasność małżeńską ( jedna księga), część jako udział po 1/2 - druga księga, część jest wpisana w księdze wieczystej sąsiada ( prawdopodobnie błąd przy uwłaszczeniach) , a żeby było jeszcze śmieszniej to te obszary  na starych mapach są położone na przemian i cały ten obszar na mapie aktualnej różni się od granic zewnętrznych sumy tych wszystkich parcel, z których utworzono działkę. Starszy Pan właściciel nie może zrozumieć skąd wzięło się całe zamieszanie. Przyznaje, że mogły być jakieś zamiany z sąsiadami, ale na pewno przed uwłaszczeniami. Jego intencją jest darowanie córce budynku, na razie nie chce tego wszystkiego regulować, bo nie ma pieniędzy.

W każdym razie to przy odnowieniu ewidencji utworzono jedną działkę, którą faktycznie użytkują ci ludzie.
A teraz  żądają od nas -geodetów- rozdzielania tych różnych (u nas to się tak pięknie nazywa- ciał hipotecznych) obszarów, a nie ma żadnych wiarygodnych danych o ich położeniu. Jedna mapa nie pasuje do drugiej. Próbowałam to opisać w innych wątkach, ale nie wiem czy tego za bardzo nie zagmatwałam .
Pozdrawiam
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Października 2011, 09:58 »
Ula napisała:
>>Poszło odwołanie, wingik oczywiście decyzję utrzymał. Następnie WSA też decyzję utrzymał twierdząc, że ta pozostała działka też musi być jednorodna pod względem prawnym.

A możesz podać sygnaturę tego wyroku WSA?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2445
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Października 2011, 11:46 »
Nie jestem pewny czy wszystko co napisałaś właściwie zrozumiałem. Jakby co to wyjaśnij jeszcze. Ale napisałaś jedną ważną rzecz, która ma najważniejsze znaczenie w tej sprawie.
"... tylko w księgach wieczystych część mają jako współwłasność małżeńską ( jedna księga), część jako udział po 1/2 - druga księga, część jest wpisana w księdze wieczystej sąsiada ( prawdopodobnie błąd przy uwłaszczeniach) , "
oraz
"...W każdym razie to przy odnowieniu ewidencji utworzono jedną działkę, którą faktycznie użytkują ci ludzie."
Wynika z tego, że przed odnowieniem ewidencji były trzy oddzielne parcele na trzech różnych Lwh. I wynika z tego jednoznacznie, że przy odnawianiu ewidencji, kiedy utworzono jedną działkę, zrobiono to bez analizy stanów prawnych. I bezprawnie połączono te parcele tworząc dzisiejszą działkę ewidencyjną. Więc moim zdaniem wina leży zdecydowanie po stronie starosty. Wcale się nie dziwię, że nie możesz zrobić tego podziału. Po prostu Ciebie przypilnowali, żebyś nie zrobiła tego, co zrobił starosta. A jego z racji oczywistego braku nadzoru nie miał kto upilnować. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest chyba "odkręcenie" utworzenia tej jednej dzisiejszej działki. Ale to zdecydowanie problem starosty, który namieszał "w papierach". I to jest jego obowiązek a nie Twój, lub właściciela, żeby naprawić swój błąd. Ale szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak to zrobi lub nawet jak to może zrobić. Nie wydaje mi się, żeby odnowienie Waszej ewidencji wynikało z jakiejś decyzji, czy też innej procedury prawnej. I z tym może być problem, bo nie ma co oficjalnie uchylić. Chyba można to jedynie potraktować jako błąd i sprostować z urzędu. Jeszcze raz  powtórzę. Starosta nie miał prawa łączyć parcel (nieruchomości) podczas odnawiania ewidencji o odmiennym stanie prawnym. Może niech właściciel złoży oficjalny wniosek do starosty o sprostowanie ewidentnego błędu. Sam nie wiem jak to ugryźć. Bo skala tego zjawiska, które opisałaś w innym miejscu przeraża mnie. I chyba starosta ma poważny kłopot. Bo bez założenia tej ewidencji na nowo, w powiązaniu z analizą stanów prawnych i stanów na gruncie niewiele zmieni takie pojedyncze leczenie sytuacji.
pozdrawiam
Jarek
ps.
Moim zdaniem WSA i WINGiK mają racje i nic nie zmienią kolejne odwołania.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Października 2011, 12:48 »
Witajcie!
Adamie  ...
  Podaję sygnaturę akt- Sygn.Akt III SA/Kr 711/9
Jarku...
 Bardzo dobrze zrozumiałeś. Przed odnowieniem ewidencji do roku chyba 1989 w ewidencji gruntów w trzech różnych jednostkach rejestrowych były sobie trzy różne nieruchomości. Jedna, na którą była założona kw. przed uwłaszczeniami, druga , na którą wydano AWZ dla tych ludzi( naszych zleceniodawców)  i trzecia w której była działka, na którą wydano AWZ dla sąsiada. W ewidencji odnowionej w roku 1989 na podstawie Zarządzenia Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej z dnia 20 lutego 1968r. ( M.P. nr 11 z dnia 25 marca 1969.poz.98) znalazła się jedna działka. Na dodatek granice tej działki, nie są zgodne z  granicami zewnętrzymi zbioru działek z ewidencji poprzedniej.  O tym, że w tzw. międzyczasie  dokonano tzw. ogranicznikowania pasa drogowego niezgodnie ze stanem faktycznym i w moim przekonaniu bezprawnie ( bez zawiadamiania ludzi - szkoda nawet mówić, bo to całkiem inny temat) nie wspominam.
To co zrobiono w ewidencji odnowionej to tragedia. Z jednej strony granice stanu użytkowania są bardziej zbliżone do stanu faktycznego, ale to co zrobili ze stanem prawnym to skandal. Spierałam się w tej sprawie . WINGiK stwierdził, że przepisy dopuszczały wpisywanie tzw. władającego. Ja sobie te przepisy poczytałam i guzik prawda. Dopuszcały one wpisanie władającego, ale tylko i wyłącznie w przypadkach, gdy nie mieli danych o właścicielu. Tutaj dane o właścicielach mieli jak byk w starych rejestrach.
Pewnie masz rację, że decyzje są nie do podważenia. Tylko ja zadaję sobie pytanie - teraz , gdy w ewidencji jest taki bigos WINGiK siedzi cicho, chociaż doskonale o tym wie, a gdy sporządzono operat,na podstawie  którego  sprostowała by się jakaś część jest źle.Mamy nie wiadomo dlaczego prostować wszystko. Tylko, jak to zrobić, żeby było dobrze i podstawowe pytanie kto ma za to zapłacić ?
Poradźcie co z tym fantem zrobić, bo mówiąc szczerze ręce mi już opadają.

Pozdrawiam ! Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2445
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Października 2011, 13:31 »
Wszyscy będą siedzieli bardzo cicho, bo nikt nie lubi przyznawać się do błędów. Sam nie wiem co Ci poradzić. Może na początek tak, jak wcześniej radziłem. Przygotuj pismo w imieniu właściciela (on sam sobie z tym nie poradzi), przedstawiając w nim fakty w postaci dowodów (zapisy w ewidencji z przed odnowy oraz odpisy z KW) z prośbą o wyjaśnienie, jakim prawem zostały połączone parcele o odmiennym stanie własności w czasie odnowy ewidencji, z prośbą o podanie podstawy prawnej przyzwalającej na takie działania. Z pewnością nie znajdą podstawy prawnej ale odpisać coś muszą. Napisałbym to pismo do starosty z powiadomieniem do WINGiK i GUGiK. Można by jeszcze napisać chyba do WINGIk oficjalna prośbę o kontrolę i zbadanie sprawy pod kątem prowadzenia ewidencji, która została odnowiona z rażącym naruszeniem prawa. Wydaje mi się, że warto by dodać sugestię, że w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia prawa, należy wycofać "z obiegu" wszystkie dokumenty (mapy, zapisy w ewidencji gruntów) związane z odnową ewidencji. Moim zdaniem to jedyna droga, żeby najszybciej uporządkować to, zostało spaprane. I jedyna szansa, że doprowadzisz swój podział do końca. Oczywiście nie będzie to łatwo załatwić kompleksowo dla całej ewidencji, bo ogrom roboty dla starosty bedzie straszny. A on jak zwykle nie ma ludzi na to ani środków. W Twoim konkretnym przypadku być może wyjaśni sprawę rozmowa z geodetą powiatowym. Jeśli nie jest to osoba pozbawiona całkowicie rozumu, powinna chociażby pomóc na ile się da. I przywrócić do ewidencji jako ewidentny błąd te trzy parcele z przed odnowy ewidencji. To wyjaśniłoby sprawę i uporządkowało zapisy ewidencyjne z prawnymi no i na gruncie. Bo przecież ustaliłaś te granice w terenie. Na ten moment nie widzę innego szybkiego rozwiązania. Chyba wszystko w rękach geodety powiatowego, który pewnie zna problem, ale boi się podjąć męskiej decyzji.  
pozdrawiam

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Października 2011, 14:06 »
Dzięki za poradę. Masz rację, spróbuję porozmawiać z geodetą powiatowym  w tej sprawie. Na szczęście jest to osoba, z którą można rozmawiać. Pełni tą funcję od bodajże lutego tego roku. Szczerze mówiąc współczuję mu. Starając się o to stanowisko, chyba nie zdawał sobie sprawy z bałaganu jaki zastał. Poprzednik był tragiczny ( kompletny brak elementarnej wiedzy o geodezji ).
Ale czy uda się załatwić problem  ewidencji całościowo? Nie bardzo w to wierzę. Przecież te wszystkie "grafiki", o których pisałam stanowiły podstawę aktów notarialnych i wpisów w kw. A co z działkami wirtualnymi ?
Przecież te wszystkie dokumenty przyjęte do PZGiK nie spełniają żadnych standardów i nadają się tylko do wyrzucenia. Nie chcę mówić o tzw. naciąganiu współrzędnych pomierzonych do granic na mapie, żeby nie mieć problemu z aktualizacją czy przyjmowaniu granic do podziałów z wyrysu w zupełnym oderwaniu od gruntu.
Pewnie ponad połowę operatów przyjętych do zasobu trzeba by wyrzucić.
Ale cieszę się,  że jesteście, że się można Was poradzić, bo już zaczynałam myśleć, że chyba ja jestem nienormalna. Czytam jakieś tam przepisy, analizuję ,a potem " się czepiam".
Pozdrawiam
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Października 2011, 15:52 »
Witaj Ulka.

Zapoznałem się z tym wyrokiem WSA... I o ile dobrze go zrozumiałem, to Sąd generalnie stwierdził - tak "swoimi słowami" to ujmę - że niedopuszczalna jest "naprawa" ewidencji w taki sposób, że wykonane opracowanie geodezyjne powoduje utworzenie jakiejkolwiek nowej działki gruntu (przedmiotowej albo "resztówki") o niejednorodnym stanie prawnym. Czyli albo "wyprostujesz" całość objętą (nawet pośrednio) opracowaniem, albo "sorry Winetou"...

Hm... Na mój gust tę sprawę należałoby chyba prostować w sposób, jaki zaproponował Jarek: tzn. poprzez unieważnienie decyzji organu (albo czynności, jeżeli decyzja nie była wydana), co skutkowałoby przywróceniem zapisów w ewidencji do stanu poprzedzającego.

Dobrze, że podjęłaś ten temat... Bo akurat my też mamy "na tapecie" chyba dość podobną sprawę... W ewidencji utworzono działkę ewidencyjną (dorgową), która "skleja" trzy uprzednio istniejące parcele, na które założone były trzy odrębne księgi wieczyste... Ktoś nie zbadał ksiąg wieczystych... Zbieramy na razie "kwity"... I chyba w tej naszej sytuacji też najskuteczniejszym będzie dążenie do unieważnienia tego bezprawnego utworzenia taiej "działki ewidencyjnej"... Musimy więc ustalić, czy połączenie to nastąpiło w drodze decyzji, czy też poprzez jakąś czynność materialno - techniczną. Bo od tego będzie zależało, jakie środki mogą być podjęte i będą skuteczne.


>>Ale cieszę się, że jesteście, że się można Was poradzić, bo już zaczynałam myśleć, że chyba ja jestem nienormalna. Czytam jakieś tam przepisy, analizuję ,a potem " się czepiam".

Witaj zatem w klubie... Bo jak zdążyłem poznać Koleżanki i Kolegów z PTG, to Oni wszyscy czytają jakieś tam przepisy, analizują je, a potem "czepiają się" tych biednych i ducha winnych organów... :)

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Października 2011, 16:44 »
Witaj Adamie .

 Dzięki za odpowiedź. Przywrócić tego do  stanu poprzedniego chyba się nie da. Bo to dziadostwo ogłosili w jakimś tam dzienniku urzędowym.Był czas ileś tam ... itd.... Tak się na pewno będą tłumaczyć.
 Ale mam propozycję, może by tak w ramach PTG wystosować jakieś pisemko do WINGA, żeby to wyjaśnił.
Na pewno PTG potraktują poważniej niż mnie.

Myślę, że chyba się do Was zapiszę, jeśli mnie przyjmiecie, bo widzę, że chcecie coś zrobić.
Pozdrawiam
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Października 2011, 17:27 »
Ual napisała:
>>Przywrócić tego do stanu poprzedniego chyba się nie da. Bo to dziadostwo ogłosili w jakimś tam dzienniku urzędowym.Był czas ileś tam ... itd.... Tak się na pewno będą tłumaczyć.
 
No ja nie byłbym taki pewien, czy taka sprawa nie "łapie się" pod art.156 §1 pkt 2 kpa, a mianowicie:

<<
Art. 156.
§ 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:
2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa
>>

O ile była to decyzja (aczkolwiek świadczyłoby o tym ogłoszenie w dzienniku urzędowym, o którym wspominasz)...

A co do Twojego stwierdzenia, a może raczej przemyślenia:
>> Myślę, że chyba się do Was zapiszę, jeśli mnie przyjmiecie, bo widzę, że chcecie coś zrobić.

Przyjmiemy, przyjmiemy... :) Wręcz zapraszamy... Bo jak widzimy z dotychczasowej naszej rozmowy - z Twoją pomocą, wiedzą i wsparciem - na pewno nasze działania będą miały większą szansę na powodzenie... A jak nie uda się nam załatwić jakichś konkretnych (indywidualnych) spraw, to i tak wspólnie czegoś razem dużo się nauczymy...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Października 2011, 19:54 »
Witam!
Dzięki, że chcecie mnie przyjąć do Waszego grona.

Próbowałam się doszukać czegoś, czy to była decyzja.
Znalazłam tylko rozdział 4. z zarządzenia z 1969r. , z którego się doczytałam, że
par.91.2." O odnowieniu całości operatu decyduje organ do spraw geodezji prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek właściwego organu. "
par.92.3 " Odnowienie operatu jednostki ewidencyjnej następuje również w razie sporządzenia nowej mapy zasadniczej".
I domyślam się, że chyba chodziło o par.92.3, bo odnowiono całą jednostkę ewidencyjną ( wszystkie obręby).

O żadnych decyzjach się nie doczytałam. Znalazłam tylko taki zapis:
par.93.1 " Po założeniu nowego operatu ewidencji gruntów wycofany operat unieważnia się przez zamieszczenie na poszczególnych jego częściach klauzuli następującej treści:

                       " Zastąpiony nowym operatem
...............................dnia........................

93.2. Wycofany operat należy przekazać do właściwego archiwum państwowego stosownie do przepisów o zasadach przechowywania, ewidencji i wykorzystania materiałów nie przeznaczonych do użytku publicznego."

I tyle, o decyzji czy innym zatwierdzaniu nic nie znalazłam.
Pozdrawiam
Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: CZY EWIDENCJA GRUNTÓW MOŻE SIĘ NAMI WYRĘCZAĆ?
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Października 2011, 09:39 »
Moim zdaniem należałoby wystąpić do starosty z pismem o udzielenie informacji co było podstawą ujawnienia tych działek ewidencyjnych. A potem zaskarżyć to, co wskaże starosta.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...