*

Autor: borsuq Wątek: Zmiany w wykazie zmian danych ewidencyjnych budynku - usunięcie budynku z EGIB  (Przeczytany 439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline borsuq

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
Witam

Przy wykonywaniu mdcp, okazało się, że wyburzono jeden budynek znajdujący się na przedmiotowej działce.

Na podstawie pozyskanej z PODGIK kartoteki budynku robię zmiany w wykazie zmian. Muszę w tym przypadku uzupełnić komórkę: Data rozbiórki całego budynku /rrrr-mm/ (DRP) oraz Przyczyna rozbiórki budynku (PRB).

Problem polegana na tym, że nie mam pojęcia kiedy budynek został usunięty (raczej sam się rozleciał). Działka od baaardzo dawna nie eksploatowana, zarośnięta krzakami, po budynku (15m kw.) nie zostało śladu i nie uzyskam informacji o dacie jego rozbiórki.

Czy w tym przypadku mogę w dwóch wspomnianych wyżej komórkach wpisać " - " lub pozostawić je pustymi?? Czy nie spowoduje to uwagi od inspektora?

Z góry dziękuję za pomoc,pozdrawiam!

Offline Leszek Piszczek

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 1995
  • Reputacja 94
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
    • http://wbgsc.pl
Nie miałbyś Kolego problemu gdybyś zastosował się ściśle do przepisów rozporządzenia ws egib a konkretnie:
Cytuj
§ 46. 1. (uchylony).17)
2. (uchylony).17)
3.18) Zmiany opisowych danych ewidencyjnych, dotyczące działek ewidencyjnych lub budynków, ustalone w trakcie
wykonywania prac geodezyjnych utrwala się w wykazie zmian danych ewidencyjnych, który powinien zawierać:
1) identyfikatory jednostki ewidencyjnej i obrębu;
2) numer odpowiedniej jednostki rejestrowej gruntów lub pozycji kartoteki budynków;
3) numer księgi wieczystej;
4) oznaczenie obiektu bazy danych ewidencyjnych, którego dane ewidencyjne uległy zmianie;
5) dotychczasowe dane ewidencyjne oraz dane ustalone w wyniku wykonanych prac geodezyjnych;
6) datę sporządzenia wykazu;
7) imię i nazwisko lub nazwę wykonawcy prac oraz podpis osoby reprezentującej wykonawcę;
8) imię i nazwisko oraz podpis osoby, która sporządziła dokument, oraz datę sporządzenia dokumentu;
9) imię i nazwisko oraz podpis kierownika prac geodezyjnych, jeśli został ustanowiony;
10) numer uprawnień zawodowych osoby, która sporządziła dokument, lub numer uprawnień zawodowych kierownika prac
geodezyjnych.

Przy zastosowaniu różnych gotowych kartotek, wzde wg. wzorów z tzw. "instrukcji G-5" mamy problem taki jaki właśnie przedstawiłeś, czy wpisać, co wpisać w poszczególnych komórkach. A tu się okazuje, że wpisujemy wyłącznie dane dotychczasowe te pozyskane do zgłoszenia oraz ustalone w wyniku wykonywanych prac geodezyjnych. Pamiętać należy, że dane muszą wiązać się z pracą geodezyjną oraz z tym kto je ustala. Jesteśmy geodetami i w naszych kompetencjach są dane pozyskane w zgodzie ze standardami technicznymi opracowania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. Upraszczając możemy się zajmować wyłącznie danymi geodezyjnymi, to tak ogólnie. Ja stwierdzam ilość kondygnacji, obrys budynku, powierzchnię zabudowy. I to wszystko.

W przypadku wyburzenia budynku, to w ogóle bym się zastanawiał czy wykonywać wzde. Bo dowodem na ten fakt wyburzenia jest mapa z wynikami wywiadu. Chyba, że zleceniem, oprócz mdcp, było objęte również przygotowanie dokumentów do zgłoszenia zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, dla zleceniodawcy obowiązanego do tego art. 22 ust. 2 uPgik. Wtedy przygotowałaby wzde ale wg. rozporządzenia, gdzie jako dane dotychczasowe wykazałbym wszystko to co dostałem z ewidencji budynków a jako dane pozyskane w wyniku prac geodezyjnych wpisałbym "wyburzony" lub "wpis usunięty w wyniku wyburzenia". Takie wzde powinien dostać od geodety zleceniodawca, który w zawiadomieniu ewentualnie powinien podać namiary na decyzję lub zgłoszenie. W większości przypadków wyburzenia budynków są teraz na zgłoszenie, za wyjątkiem budynków o wys. powyżej 8 m oraz tych o mniejszej wysokości ale gdy odległość od granicy jest mniejsza od połowy wysokości budynku (art. 31 uPb).

Tak ja postępuję od pewnego czasu.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Wioletta H-S

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Reputacja 28
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka....
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Leszku, my właśnie apelowaliśmy o to by wpisywać tylko dane wynikające z pomiarów i zamieszczam poniżej odpowiedź na nasze postulaty.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Bo największy przeciwnik czeka na mnie w lustrze...

Offline Leszek Piszczek

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 1995
  • Reputacja 94
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
    • http://wbgsc.pl
Wioletta,
przecież co ma zawierać wzde jest ściśle i w sposób zamknięty określone w rozp. ws egib. Nie ma tam nic o terycie, jest natomiast o identyfikatorach jednostki ewidencyjnej i obrębu ewidencyjnego. Inna sprawa, że:
" Identyfikator jednostki ewidencyjnej przyjmuje postać: WWPPGG_R.
2. Poszczególne sekwencje liter we wzorze identyfikatora określonego w ust. 1 oznaczają:
1) „ww” – kod województwa, według krajowego rejestru podziału terytorialnego kraju, zwanego dalej „rejestrem
terytorialnym”, prowadzonego na podstawie przepisów o statystyce publicznej;
2) „PP” – kod powiatu w województwie według rejestru terytorialnego;
3) „GG” – kod gminy w powiecie według rejestru terytorialnego."

W ogóle tworząc wzde musimy pamiętać, że mamy do czynienia z informacjami identyfikującymi obiekt oraz danymi ustalonymi w wyniku prac geodezyjnych. Co do informacji identyfikujących to są to punkty od 1-4 § 46 ust. 3 rozp. ws egib. Punkt 5 to właściwa informacja o danych oraz 6-10 informacje o podmiocie będącym autorem wzde.
W tym kontekście teryt, numery jedn. rej. grun., pozycji kart. bud., kw i oznaczenie obiektu, to są treści porządkowe i muszą być podane.

Co innego gdy przechodzimy do "danych" tu zajmujemy się tylko tymi, które wynikają z przeprowadzonych prac geodezyjnych rozumianych jako czynności podane w art. 2 ust. 1 uPgik oraz standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów. Z całego wachlarza danych gromadzonych przez egib tych faktycznie geodezyjnych tak naprawdę jest niewiele. Np. na pewno nie są nimi daty budowy, rozbiórki itp. Tak samo jak np. funkcje budynku, ta powinna być określona w dokumentacji projektu budowlanego, ewentualnie w zawiadomieniach i zgłoszeniach budowlanych. A tak na marginesie, to chciałem zapytać czy komuś zdarzyło się zarządzać od starosty, przy inwent. powykonawczej, wypisu z ewidencji budynków dla inwentaryzowanego budynku, gdzie byłby budynek projektowany z określonym id, funkcją, ilością kondygnacji itd.? Pewnie nie, a szkoda. Ja już nie żądam bo dostaje od razu. Ale to w "swoim" mieście. Tak samo jak przy wynikach z inw. budynku nikt ode mnie nie zażąda wykazu zmiany użytku na budowlany. To nie czynność geodezyjna lecz klasyfikacyjna. :D

Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Wioletta H-S

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Reputacja 28
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka....
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Leszku ja o tym wiem, ale czy czytałeś co napisał organ na temat takich informacji jak rok zakończenia budowy itp.?
Aha, widzę, że skan się źle zrobił.
W załączeniu skan pierwszej strony i przykładowy wzdeb, który mamy urzędowi oddawać.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Bo największy przeciwnik czeka na mnie w lustrze...