*

Autor: hasan Wątek: Mapa do celów projektowych - zmiana współrzędnych pkt. granicznych ?  (Przeczytany 498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hasan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja 0
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Witam, właśnie wykonuję mapę do celów projektowych. Podczas pracy okazało się, że współrzędne pkt. granicznych pozyskanych z PODGiK nie pasują z punktami (znakami) odszukanymi w terenie i zmierzonymi GPS (+- 1.1m). Czołówki kilku kolejnych odnalezionych znaków pasują ze szkicem z podziału (+- 0.05) - znaki nie są przesunięte. 
Podczas analizy materiałów okazało się, że podział działki był wykonany w 1997 roku w układzie lokalnym. Współrzędne zostały wprowadzone do bazy EGiB podczas tworzenia mapy numerycznej.
W jaki sposób można poprawić te współrzędne i nadać punktom odp. atrybuty?

PODGiK twierdzi, że jedyny sposób to wznowienie znaków, zawiadomienie stron (może bez zawiadamiania) i spisanie protokołu ze wznowienia.

Czy nw. §  67 standardów, ust.2, pkt. 1) należy czytać łącznie z 2).
"1. Przy tworzeniu roboczej bazy danych porównuje się wartości współrzędnych punktów granicznych ustalonych na podstawie pomiaru z wartościami współrzędnych tych samych punktów uzyskanych przez wykonawcę z PZGiK.
2. W roboczej bazie danych ujawnia się współrzędne ustalone na podstawie pomiaru, jeżeli:
1)  pomiar punktów granicznych oznaczonych na gruncie wykonany został z większą dokładnością niż pomiar tych samych punktów będący źródłem danych ewidencyjnych pozyskanych z PZGiK;
2)  pomiar punktów granicznych poprzedzony został ustaleniem ich położenia w trybie przepisów rozdziału 6 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.

Chętnie poznam Wasze stanowisko w ww. sprawie.

pozdrawiam
Mariusz



Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
§36 rozporządzenia EGiB: przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się na podstawie dokumentacji przyjętej do pzgik sporządzonej (...) w wyniku geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego istniejących (...) znaków granicznych.

Znalazłeś w terenie znaki graniczne, pomierzyłeś, więc starosta wykazuje granice na podstawie Twoich pomiarów. Ot cała filozofia.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Ja tam byłbym z tym ostrożny. Co jeśli sąsiad sobie przekopał graniczniki, a my mu ten błąd teraz ładnie wysprzątamy?

Dla czystego sumienia pasuje chociaż zorientować się czy wszystkie "strony" rzeczywiście akceptują ten znak graniczny.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
Tak było do czasów nowelizacji rozporządzenia EGiB. Teraz na skutek nowelizacji każdy pomiar znaku granicznego może bez dodatkowych analiz służyć za podstawę wprowadzenia do operatu egib.

Oceniam, że skutki nowelizacji są takie, że około 99.5% pomierzonych graniczników uzyska w ten sposób poprawne współrzędne i około 0.5% graniczników zostanie wprowadzonych niepoprawnie.

Niemniej granica dalej pozostaje na gruncie i skutki wprowadzenia błędnych (przesuniętych) współrzędnych znaków granicznych pozostają takie same, jak były. Analizę dokładności posadowienia kamieni granicznych przeprowadza się w pewnych postępowaniach niezależnie od współrzędnych znaków granicznych na mapie numerycznej.
Tym samym możliwość nadawania współrzędnych bezpośrednio z pomiaru nie niesie żadnych ujemnych konsekwencji z punktu widzenia geodezyjnego. Ewentualny problem stworzył przesuwający kamień, a nie geodeta, który to przesunięcie udokumentuje.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Nie licząc skrajnych przypadków gdzie sąsiad przekopie, geodeta zamierzy, a drugi sąsiad za chwile będzie miał problem z odbiorem budynku :D

Generalnie masz rację, ale rozsądek i czujność trzeba zachować :)

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1958
  • Reputacja 121
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
    • http://wbgsc.pl
Mam takie samo zdanie w tej sprawie jak Andrzej. Po zmianie stan prawny jest następujący:
Cytuj
§ 36. Przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przy-
jętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej:
...
8 ) w wyniku geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego istniejących lub wznowionych znaków granicznych albo wyznaczonych punktów granicznych.
Czyli w tym konkretnym przypadku, jeśli w wyniku wywiadu terenowego (§ 7 ust. 1 standardów) geodeta jednoznacznie zidentyfikował znaki graniczne w terenie, to nie ma potrzeby zawiadamiać formalnie nikogo a jedynie wykonać pomiar sytuacyjny tych znaków  względem osnowy geodezyjnej 1 klasy z błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m (§ 61 ust. 1 egib).
Wtedy pozostaje jeszcze spełnić warunek:
Cytuj
§ 85
...
2. Dokumentacja geodezyjna, określająca dane ewidencyjne, przyjmowana do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powinna spełniać wymagania rozporządzenia w zakresie formatu danych i standardów technicznych tych danych oraz zawierać wykaz zmian danych ewidencyjnych, o którym mowa w § 46 ust. 3.

I tu może nastąpić ZONG! Bo mapa do celów projektowych powinna zawierać aktualne dane ewidencyjne. Niektóre ośrodki nim zaewidencjonują operat mdcp, to w takich wypadkach żądają wniosku od strony dotyczącego wprowadzenia zmiany do ewidencji. W przypadku braku wniosku wszczynają postępowanie i wydają decyzję, która gdy staje się ostateczna upoważnia do wprowadzenia zmian współrzędnych punktów granicznych. I dopiero wtedy "uwalniany" jest operat z mdcp. Mnie takie postępowanie wyhamowało kilka razy na ponad miesiąc w ośrodkach na wschodnich rubieżach.

Chociaż, wydaje mi się, że taka zmiana powinna być wprowadzona z urzędu na podstawie:
Cytuj
Art. 24
...
2b. Aktualizacja informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków
następuje:
1) w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie:
...
g) wpisów w innych rejestrach publicznych,
Oczywiście "innych rejestrów publicznych" oznacza inny rejestr niż ewidencja gruntów i budynków, która jest przecież rejestrem publicznym. Przy czym zakładam, że ewidencja materiałów zasobu  o której mowa np. w art. 12b ust. 5 jest rejestrem publicznym.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk