*

Autor: trevayne Wątek: zmiana użytku dr na R  (Przeczytany 714 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline trevayne

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
zmiana użytku dr na R
« dnia: 25 Styczeń 2017, 17:11 »
Witam,

W jaki sposób można zmienić użytek dr-droga na rolny? Czy w takim przypadku będzie trzeba wykonać klasyfikację gruntów?

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja 17
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Styczeń 2017, 22:28 »
Tylko klasyfikator gruntów.

Offline INWAR

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 237
  • Reputacja 20
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 50.0 Firefox 50.0
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Styczeń 2017, 23:48 »
Jeśli to była zwykła droga gruntowa, to bym spróbował zmienić na użytek i klasę sąsiedniego gruntu ( jeśli są dwa różne- wybierz ten niższej bonitacji). Klasyfikator tu nic innego nie wymyśli.
Jeśli organ będzie chciał załatwić szybko sprawę, zmianę wprowadzi. Jeśli będzie szukał dziury w całym (czytaj: podstawy prawnej. "U nas tak się praktykowało" ), trudno, patrz jak wyżej.
Przy urządzonej drodze, patrz jak wyżej.
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2017, 23:50 przez INWAR »

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1987
  • Reputacja 96
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2017, 06:27 »
Ja też uważam, że to jest czynność klasyfikacyjna, i geodeta tu nic nie zrobi.  :)
Konkrety:
Cytuj
Rozp. Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów
§ 3. Klasyfikację przeprowadza starosta z urzędu albo na wniosek właściciela
§ 5. 1. Przeprowadzenie klasyfikacji obejmuje:
...
2)  przeprowadzenie czynności klasyfikacyjnych w terenie;
§ 7. 1. Przeprowadzenie czynności klasyfikacyjnych w terenie obejmuje:
...
7)  zaliczenie gruntów do odpowiedniego typu, rodzaju i gatunku gleby, rodzaju użytku gruntowego oraz klasy bonitacyjnej;
I to byłoby wszystko w temacie gdyby nie mały szczegół, kto może być "klasyfikatorem"?
 Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, 
czyli:
Cytuj
1)  analizę niezbędnych materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny;
2)  przeprowadzenie czynności klasyfikacyjnych w terenie;
3)  sporządzenie projektu ustalenia klasyfikacji;
przeprowadza osoba upoważniona przez starostę, zwana dalej „klasyfikatorem”.

Klasyfikatorem może być każdy, np. "murarz, piekarz, akrobata" byle miał na piśmie upoważnienie od starosty. Żadne kwalifikacje nie są potrzebne, szkolenia, kursy itp. a więc może to być i geodeta, byle z upoważnieniem starosty. W przeciwnym razie cała dokumentacja nie może stanowić podstawy do wprowadzenia zmian w egib, i operat zawsze może być uwalony.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Styczeń 2017, 09:51 »
najpierw rekultywacja :) bo na jakiej podstawie chcecie zmienić dr na R?? chyba, że to błąd w ewidencji (geodeta niewłaściwie nadał użytek dr np. w gospodarstwie rolnym lub lesie) w innym przypadku pierwsze trzeba zrekultywować i na nowo sklasyfikować

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1987
  • Reputacja 96
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2017, 06:34 »
Ecia,
ja sobie wyobraziłem, że tu chodzi o obszar pozostawiony bez upraw służący do transportu maszyn i urządzeń rolniczych obsługujących gospodarstwo rolne wtedy zaoranie takiego pasa gruntu też nazwiemy "rekultywacją"? Chyba nie. Co innego gdy taka droga jest odpowiednio utwardzona i to na odpowiednią głębokość przez wymianę gruntu rodzimego na jakieś kruszywo wraz z jakimś plastyfikatorem, zagęszczeniem itd.

RoBoCIK połączył wiadomości: 27 Styczeń 2017, 06:37
Ale masz rację, jakby nie patrzyć to coś z tą drogą wpierw trzeba zrobić a dopiero potem próbować zaktualizować klasyfikację.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2017, 06:37 przez Leszek Piszczek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2017, 14:17 »
Leszku ale taki obszar nie powinien być dr....odsyłam do załącznika nr 6 rozporządzenia w sprawie EGiB
2. Do użytku gruntowego o nazwie „drogi” nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli:
1) wchodzą w skład gospodarstwa rolnego lub leśnego;
2) wchodzą w skład działki budowlanej, która nie jest osiedlem mieszkaniowym, dworcem kolejowym lub dworcem komunikacji autobusowej albo też nie jest odrębnym pasem gruntu wydzielonym wyłącznie w celu
zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej.


Co też w swoim poście napisałam w takim przypadku bez sensu klasyfikacja tylko potraktować to jako błąd w EGiB i przywrócić to co tam kiedyś było (chyba że ten obszar nie był klasyfikowany tak jak lasy państwowe wtedy niestety trzeba zrobić klasyfikację tego obszaru)

Offline zienka

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Internet Explorer 11 Internet Explorer 11
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2017, 21:38 »
a uchwała rady gminy o pozbawieniu działki X  charakteru drogi. Sytuacja musi być odwrotna  przecież drogi są zapisane w dziennikach urzędowych


Offline ecia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja 4
  • Płeć: Kobieta
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Styczeń 2017, 07:46 »
to rekultywacja...

Offline Leszek Piszczek

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1987
  • Reputacja 96
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 55.0.2883.87 Chrome 55.0.2883.87
    • http://wbgsc.pl
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Styczeń 2017, 14:31 »
a uchwała rady gminy o pozbawieniu działki X  charakteru drogi. Sytuacja musi być odwrotna  przecież drogi są zapisane w dziennikach urzędowych

Chwila, chwila uchwała Rady... powoduje, że droga staje się "drogą publiczną" a tu przecież nie o to chodzi. Chociaż nie wiem, niech Autor się wypowie.

RoBoCIK połączył wiadomości: 28 Styczeń 2017, 14:33
Leszku ale taki obszar nie powinien być dr....odsyłam do załącznika nr 6 rozporządzenia w sprawie EGiB
2. Do użytku gruntowego o nazwie „drogi” nie zalicza się gruntów w granicach pasów drogowych dróg wewnętrznych, jeżeli:
1) wchodzą w skład gospodarstwa rolnego lub leśnego;
2) wchodzą w skład działki budowlanej, która nie jest osiedlem mieszkaniowym, dworcem kolejowym lub dworcem komunikacji autobusowej albo też nie jest odrębnym pasem gruntu wydzielonym wyłącznie w celu
zapewnienia dostępu tej działki do drogi publicznej.


Co też w swoim poście napisałam w takim przypadku bez sensu klasyfikacja tylko potraktować to jako błąd w EGiB i przywrócić to co tam kiedyś było (chyba że ten obszar nie był klasyfikowany tak jak lasy państwowe wtedy niestety trzeba zrobić klasyfikację tego obszaru)
Ecia nie powinien, zgadzam się. Ale to nie kwalifikuje takiej sprawy do od razu do przedziału pomyłek.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2017, 14:33 przez Leszek Piszczek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Mirek57

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 56.0.2924.87 Chrome 56.0.2924.87
Odp: zmiana użytku dr na R
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Luty 2017, 18:49 »
to pewnie zaszłości. W latch 80-tych wydzielaliśmy tzw. "rencistówki", które jako działki  miały oparcie o drogę publiczną bądź dojazdową do pól ogólnodostępną poprzez wydzieloną z gruntów działki pierwotnej drogę w której z automatu zdejmowaliśmy klasy bonitacyjne i wprowadzaliśmy użytek droga. Takich dróg jest sporo i część z nich nie ma racji bytu bo zarówno jedną jak i drugą działkę obecnie często ma ta sama osoba. Właściciel chciałby taką drogę wykupić bo dzieli jego grunty, a on i tak ją uprawia jako rolę ale nie może bo to droga więc wyjściem z sytuacji jest przywrócenie pierwotnej bonitacji i wtedy gmina może ją sprzedać. Szczerze mowiąc po co klasyfikator gdy tak de facto nigdy nie była wyłączona z ochrony gruntów rolnych.
pozdrawiam Mirek