w operacie technicznym brak obliczeń powierzchni działki.
Standardy określają szczegółowo co się ma znajdować w operacie technicznym. W żadnym przypadku obliczenia nie są treścią składową operatu.
Wykonawca przyjął współrzędne punktów granicznych z własnego pomiaru, na podstawie przekroczonego odchylenia liniowego punktów granicznych.
I teraz pytanie, czy archiwalne dane pomiarowe pochodziły z pomiarów (metody, instrumenty, osnowa) tej samej dokładności co obecny pomiar? Bo jeśli nie, to nie dokonujemy porównania lecz współrzędne do "roboczej bazy" przyjmujemy z aktualnego pomiaru.
Z tego względu zmianie uległa powierzchnia działki. Wykonawca nie wykonał obliczenia powierzchni przedmiotowej działki, a także wartości dopuszczalnej różnicy pomiędzy powierzchnią ewidencyjną a powierzchnią obliczoną.
Jeżeli przedmiotem/celem zleconych prac było "wznowienie" to żądanie poszerzenie zlecenia jest bezprzedmiotowe, ponieważ pomiędzy wykonawcą a Weryfikatorem reprezentującym w tym przypadku organ administracji publicznej nie istnieje żaden związek umowny - cywilnoprawny ani żaden inny, na wykonanie dodatkowych prac.
Osobną sprawą jest kwestia z czym tu naprawdę mamy do czynienia z "wznawianiem znaków granicznych..." czy "wyznaczaniem punktów granicznych...".
Osoba sprawdzająca operat powołuje się na §65 i §68 pkt.2 standardów.
Treść tych przepisów:
"§ 65. Na treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiarów obiektów ewidencji gruntów i budynków składają się:
1) zestawienie zawierające:
a) współrzędne punktów granicznych obliczonych przez wykonawcę wraz z atrybutami opisowymi tych punktów,
b) współrzędne punktów granicznych pozyskanych z PZGiK wraz z atrybutami opisowymi tych punktów,
c) odchylenia liniowe obliczone na podstawie współrzędnych, o których mowa w lit. a i b;
2) wykaz współrzędnych punktów granicznych włączonych do roboczej bazy danych;
3) wykazy zawierające pola powierzchni obiektów obszarowych objętych pomiarem (działek ewidencyjnych, konturów użytków gruntowych, konturów klas gleboznawczych, klasoużytków i budynków);
4) data i podpis osoby, która sporządziła dokumentację"W tym przepisie kluczowym zwrotem jest "obiektów obszarowych objętych pomiarem" z treści postu wynika, że celem prac a co za tym idzie obiektem zgłoszonym były obiekty liniowe bądź punktowe ale zapewne nie powierzchniowe. W związku z tym przepis ten nie ma zastosowania jako podstawa prawna domniemanego przez Weryfikatora obowiązku.
Drugi przepis:
"§ 68. 1. W roboczej bazie danych ujawnia się pole powierzchni działki ewidencyjnej obliczone na podstawie wyników pomiaru, jeżeli:
1) pomiar punktów granicznych tej działki wykonany został z większą dokładnością niż pomiar będący źródłem danych ewidencyjnych pozyskanych
z PZGiK;
2) w materiałach PZGiK brak jest dowodów wskazujących, że pomiar będący źródłem danych ewidencyjnych poprzedzony był ustaleniem położenia
punktów granicznych."W zasadzie ten przepis ma zastosowanie tylko wówczas gdy przedmiotem pomiarów określonym w zgłoszeniu pracy jest pole powierzchni działki a nie wyłącznie elementy jej granic. Również, i ten przepis nie znajduje uzasadnienia przywołania w tej określonej sytuacji.
Organ w żadnym razie
nie może żądać od wykonawcy poszerzenia umowy z klientem wykonawcy. Co najwyżej sam może zostać zleceniodawcą ale to też pod warunkiem, że Wykonawca się na przyjęcie zlecenia do realizacji zgodzi.
Zgadzam się z Autorem tego wątku, że porównywanie połączenia działek ewidencyjnych wznawianie/wyznaczanie pktów granicznych jest raczej nie możliwe choćby tylko z uwagi na zakładane cele oraz przedmioty opracowania: działki a punkty.