*

Autor: mxw Wątek: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?  (Przeczytany 1968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mxw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 44.0.2403.155 Chrome 44.0.2403.155
Witam,
szukam przepisu który reguluje że obecność geodety uprawnionego w terenie jest wymagana. Bo gdzieś słyszałem że są przypadki że geodetę uprawnionego może zastąpić inny geodeta nawet bez uprawnień, któremu pełnomocnictwa udzielił geodeta uprawniony. Prosiłbym o informację czy istnieje taki przepis i gdzie go znajdę.

Ogólnie czy może geodeta nie uprawniony okazać granice i przekazać protokół do podpisania stronom (granice zamarkowano np 1 dzień wcześniej przez uprawnionego ale na protokole nie mogło go być bo miał ważny powód - śmierć w rodzinie itp)

Proszę o kontretne odpowiedzi

Offline Atol

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 46.0.2490.71 Chrome 46.0.2490.71
Odp: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Październik 2015, 15:28 »
PGiK Art.11. 2.
"W przypadku gdy wykonawcą prac geodezyjnych lub prac kartograficznych
podlegających obowiązkowi zgłoszenia organowi Służby Geodezyjnej
i Kartograficznej jest przedsiębiorca lub jednostka organizacyjna, a poszczególne
czynności składające się na te prace nie są realizowane w całości
samodzielnie przez osobę legitymującą się uprawnieniami zawodowymi, przedsiębiorca
lub kierownik jednostki organizacyjnej ustanawia legitymującego się odpowiednimi
uprawnieniami zawodowymi kierownika prac geodezyjnych lub kierownika prac
kartograficznych."

to chyba konkterna odpowiedź

pozdrawiam

Offline Leszek Piszczek

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 1993
  • Reputacja 93
  • System:
  • Android 4.1.2 Android 4.1.2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 18.0.1025.166 Chrome 18.0.1025.166
    • http://wbgsc.pl
Odp: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Październik 2015, 17:36 »
Ten przepis nie wyjaśnia takiej sytuacji, bo autorowi chodzi np. o to, że z upoważnienia i w zastępstwie kierownika z odpowiednimi uprawnieniami w terenie czynności ustalenia lokalizacji przebiegu granic działki dokonuje geodeta bez uprawnień?
Pytanie wydaje się prozaiczne ale według mojej wiedzy GUGIK nie widzi w tym nic niewłaściwego.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Atol

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 46.0.2490.80 Chrome 46.0.2490.80
Odp: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Październik 2015, 18:56 »
nie wiem jak do końca ma się do tego prawo, ale kilka lat temu (3-4) na spotkaniu granicznym człowiek z gminy wylegitymował uprawnionego, który nie miał przy sobie uprawnień. Powiedział, że on nie ma pewnosci, ze robi to uprawniony i będzie robił wszystko by  operat nie przeszedł. Wiem, ze szefostwo na szybko wracało po papiery :)

Offline jm

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja 11
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 41.0 Firefox 41.0
Odp: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Październik 2015, 21:36 »
... na spotkaniu granicznym człowiek z gminy wylegitymował uprawnionego, który nie miał przy sobie uprawnień. Powiedział, że on nie ma pewnosci, ze robi to uprawniony i będzie robił wszystko by  operat nie przeszedł. Wiem, ze szefostwo na szybko wracało po papiery.
To jakieś strachliwe było to szefostwo.
Przez ponad 25 lat zajmowałem się sprawami granicznymi i nigdy nawet nie pomyślałem, aby jakieś papiery dokumentujące uprawnienia wozić w teren.
Zawsze natomiast miałem zgłoszenie roboty z danymi wykonawcy, zakresem uprawnień i potwierdzeniem ośrodka, oraz dowód osobisty. I moim zdaniem nic więcej niedowiarkom nie ma potrzeba okazywać. Podobnie jak policjantowi wystarczy że się przedstawi i pokaże blachę. Albo jakby od sędziego przed rozprawą żądać okazania nominacji.
Pozdrawiam, Józef.

Offline active

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Linux (Ubuntu) Linux (Ubuntu)
  • Przeglądarka:
  • Firefox 41.0 Firefox 41.0
Odp: Nieobecność geodety uprawnionego na protokole wznowienia granic?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Listopad 2015, 20:28 »
Art. 42 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015r, poz. 520 ze zm )

Art. 42. 1. Do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii jest
niezbędne posiadanie uprawnień zawodowych.
2. Przez wykonywanie samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii rozumie się:
1) kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do pań-
stwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowanie nad nimi bezpośred-
niego nadzoru;
 :)
2) wykonywanie czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, pod-
legających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
3) pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii;
4) wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem
nieruchomości;
5) wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w
księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia
lub życia ludzkiego.
3. Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii są obowiązane
wykonywać swoje zadania z należytą starannością, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy tech-
nicznej i obowiązującymi przepisami prawa.
active