Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Tytus Wątek: Czy blaszany garaż to budynek czy budowla?  (Przeczytany 11793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tytus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 30.0 Firefox 30.0
Czy blaszany garaż to budynek czy budowla?
« dnia: 19 Lipca 2014, 08:39 »
Szukając odpowiedzi na dręczące mnie pytanie natrafiłem na krążącą w internecie opinie GGK z której wynika, że:

"...blaszany garaż nie jest obiektem budowlanym ponieważ można go odłączyć od gruntu bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie stanowi więc części składowej gruntu."

(niestety nie znalazłem oryginalnej opinii, ale tylko przetworzoną do postaci doc - może ma ktoś oryginał?). Wątek  zawierający opinie - http://www.geoforum.geodezja.pl/read.php?1,74429,74433#msg-74433

W Rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków w §78 wymienione są rodzaje budynków i lokali, których nie wykazuje się w ewidencji gruntów i budynków.

W ewidencji nie wykazuje się:


1) altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do
25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy
dachach płaskich,
2) budynków przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na
terenie budowy,
3) tymczasowych budynków stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji
użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel.


Budynek został zdefiniowany w:
1. Prawie budowlanym.
Budynek – należy przez to rozumieć obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

2. Rozporządzeniu w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). - Budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Prawo budowlane definiuje obiekty tymczasowe jako -  tymczasowym obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe

Skoro blaszany garaż nie jest budynkiem bo nie posiada fundamentów, ale przystosowany jest do ochrony przedmiotu (samochód), nie ma też charakteru tymczasowego, to może jednak jest budynkiem?

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Czy blaszany garaż to budynek czy budowla?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipca 2014, 10:54 »
a przyczepa kempingowa na trylinkach ?
a domek typu holenderskiego ?
a nawet toi toi?

można wymienić jeszcze sporo 
wg mnie złe interpretujesz, musisz uszeregować warunki
nie jest napisane nigdzie , że to albo to
muszą być spełnione kolejne kryteria, a nie jedno
czy nie widzisz różnicy pomiędzy garażem na fundamencie który ma ściany z blachy,
a jednolitą konstrukcją z blachy, która nie jest powiązana z gruntem?
pozdrawiam joftek

Offline Mirek57

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Czy blaszany garaż to budynek czy budowla?
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipca 2014, 14:28 »
W załaczniku masz warunki do spełnienia czy jest to budynek czy też nie
pozdrawiam Mirek

Offline Tytus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 30.0 Firefox 30.0
Odp: Czy blaszany garaż to budynek czy budowla?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lipca 2014, 17:43 »
Zadałem pytanie trochę przewrotnie bo pod koniec 2013r pewna zacna firma geodezyjna zakończyła „modernizacje operatu ewidencji gruntów i założyła ewidencję budynków i lokali” dla pewnego zacnego miasta powiatowego. Po tej modernizacji pojawiły się różne ciekawostki. Jedną z nich jest przypadek o który pytałem bo:

robiąc podział widzę działkę, a na działce budynek murowany, który po modernizacji zmienił swój kształt i w konturze budynku pojawił się blaszany garaż. Na działce jest też inny blaszany garaż zardzewiały, jest też inny nowy, wszystkie trzy garaże postawione na cegłach. I każdy z nich inaczej został wcześniej przedstawiony na tak zwanej mapie zasadniczej;

- jeden  - linią cienką 0,25 (być może ktoś uznał, że zardzewiały blaszak nie jest ognioodporny),

- drugi - linią grubą 0,50 ( być może ktoś uznał, że skoro jest pomalowany farbą to jest ognioodporny i ten właśnie garaż został dołączony do konturu budynku – potwierdza to kartoteka budynku),

- trzeciego nikt nie pomierzył, bo stoi krzywo, jest niski mieści mieści się w nim jedynie niewielka przyczepa, może to nie garaż, ale komórka?,

- nikt robiąc modernizacji jednak nie zauważył, że w budynku murowanym są dwie bramy garażowe. Jednak to nie są dwa garaże ale jeden!.

Zacny Powiat wydał pieniądze na modernizacje, dostał co zamówił.

I tak sobie myślę, po co  to wszystko jak na końcu właściciel i tak będzie musiał sam zapłacić za posprzątanie bałaganu, bo ktoś zamówi mapę do celów projektowych i jego nieruchomość załapie się w pasie 30m, 50m 100m wokół planowanej inwestycji i ktoś coś zmierzy, przetworzy i zapełni bazę EgiB i BDOT 500, potem właściciel będzie biegał i sprawę odkręcał.

Geodeci będą mieli pełne ręce pracy, ale szacunku żadnego.