Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: UlaZ Wątek: DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....  (Przeczytany 4079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....
« dnia: 25 Lutego 2014, 16:39 »
Wykonuję rozgraniczenie nieruchomości. Badając księgi wieczyste, m.in. tą którą załączam stwierdziłam, że oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej nie jest zgodne z oznaczeniem działek w ewidencji gruntów. W ewidencji gruntów działki oznaczone są jako liczby, natomiast w księdze wieczystej każdy numer działki jest poprzedzony oznaczeniem literowym DZ.EW..... bo nie wiadomo dlaczego ktoś sobie ubzdurał , że na terenie jednej z gmin powiatu myślenickiego działki oznaczone są jako mieszanina liter i liczb, co nie jest zgodne z prawdą.... Taki sposób oznaczenia jest konsekwencją tego,  że księgi wieczyste nie żądają wypisów z rejestru gruntów....

Jest trochę można powiedzieć "śmiesznie", bo nieruchomości były oznaczone prawidłowo, na podstawie jakiejś mapy z wykazem zmian sprostowano oznaczenia niezgodnie z ewidencją gruntów, a teraz chyba wypadałoby te oznaczenia jeszcze raz sprostować przywracając to, co było przed sprostowaniem..... Jak myślicie?.....

Pozdrawiam, Ula :)
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2014, 16:45 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.117 Chrome 33.0.1750.117
    • http://wbgsc.pl
Odp: DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lutego 2014, 14:39 »
Ula,
i bardzo dobrze że coś tak głupiego wyłapałaś. A "winę" tu ponosi zapis rozporządzenia określający, że za podstawę wpisów w KW mogą stanowić inne dokumenty sporządzone na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków. Co niektórzy upraszczając przyjmują tak, że jeżeli ten "inny" dokument zawiera (również) dane z ewidencji... to spełnia warunki dodatkowe rozporządzenia.
I tak za podstawę przyjmują "mapy z projektem podziału nieruchomości" bo przecież zawierają w części dane pochodzące z ewidencji, to samo dotyczy "wykazy synchronizacyjne" bo również w części zawierają dane z ewidencji itp. itd. Ale, że podstawą sporządzenia nie są przepisy o ewidencji lecz np. uogn to jakoś nie znajduje uznania... no bo dalece by to skomplikowało działania ugruntowane nie przepisami aktualnymi lecz przyzwyczajeniami.

Pewnie tak też było w tym przypadku, "znajomy Królika" sporządził jakiś wykaz gdzie w miejsce prawidłowego oznaczenie użył swoje, potoczne oznaczenie... a "stażysta" z sądu przerysował dokładnie tak jak "znajomy" napisał w wykazie.

Na mój gust, jeśli gestor egib dopuszcza by takie dokumenty były urzędowo wykorzystywane to niech teraz dokonuje czynności mających na celu oczywiste sprostowanie.  :-[

Inna sprawa( tak przy okazji), czy spotkaliście się, że Powiatowa Służba GiK wydając wypisy i inne dane z ewidencji przed właściwym numerem działki ewidencyjnej dopisuje podkreślenie a przed nim jeszcze jakąś cyfrę lub liczbę?

Czy w takim wypadku geodeta tworząc materiały przy podziale lub rozgraniczeniu też ma używać tych przedrostków wg. np wypisu czy tego co jest na mapie lub w tyt. własności?

Cytuj
§ 9.
4. W obszarze obrębu lub arkusza ewidencyjnego działka ewidencyjna jest wyróżniana przez jej numer, który ma postać liczby naturalnej.

Cytuj
Liczby naturalne

N = 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, ...
Liczby naturalne to liczby używane powszechnie do liczenia i ustalania kolejności. Pojęcie liczby jest jednym z najstarszych i najbadziej abstakcyjnych pojęć, jednak niewiedza na temat czym liczby są, nie przeszkadza nam sprawnie się nimi posługiwać. Liczby naturalne można ustawić w ciąg nieskończony (po kolei jedna za drugą). Dysponując jedynką, łatwo jest otrzymać wszystkie inne liczby naturalne. Trzeba tylko cierpliwie dodawać ... Zbiór liczb naturalnych oznaczamy symbolem N.

Zbiór liczb naturalnych N jest najmniejszym zbiorem, spełniającym następujące warunki:
1.  0 ∈ N,
2.  Jeśli n ∈ N, to n + 1 ∈ N

Czy zero jest liczbą naturalną?
To zależy od definicji. Czasem matematycy przyjmują, że zero jest liczbą naturalną, a czasem zaczynają od jedynki. Przy określaniu kolejności jest obojętne, czy liczby naturalne będą się zaczynać od 0, 1, czy od jakiejkolwiek innej z liczb. Przy określaniu liczebności sensowne jest, żeby liczby naturalne zaczynały sie od zera, czyli od mocy zbioru pustego. Natomiast jako przedmiot badań teorii liczb, zero okazuje się wyjątkiem i do większości twierdzeń i definicji trzeba dodać zastrzeżenia, że coś jest różne albo większe od zera.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lutego 2014, 23:23 »
Witam.
Być może nie rozumiem tak jak wy (pracujący na terenie Małopolski) poruszanej sprawy, ale postaram się odpowiedzieć tak, jak ja rozumiem obowiązujące prawo.
Zacznę może od tego co napisał Leszek. A napisał m.in. tak   

Cytuj
A "winę" tu ponosi zapis rozporządzenia określający, że za podstawę wpisów w KW mogą stanowić inne dokumenty sporządzone na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków. Co niektórzy upraszczając przyjmują tak, że jeżeli ten "inny" dokument zawiera (również) dane z ewidencji... to spełnia warunki dodatkowe rozporządzenia.

Ja bym Lechu nie obwiniał tu rozporządzenia i zapisów w nim zawartych. Z tego powodu, że każdy dokument, który trafia do sądu wieczystoksięgowego i stanowi podstawę do wpisu, musi być potwierdzony przez starostę. Bo podstawą wpisów w dziale I jest EGiB. I nawet, jeśli jakiś wykaz sporządził niedouczony geodeta (odmienny od tego co jest w mapach i ewidencji), starosta  nie powinien potwierdzić takiego dokumentu. Tak myślę.

A teraz postaram się odpowiedzieć na wątpliwość Uli.
Pytasz, czy w czasie postępowania rozgraniczeniowego "wypadałoby" sprostować te błędne oznaczenia. Ja sobie myślę, że może by i wypadało, skoro jest bałagan. Ale nie wydaje mi się, żeby w każdym przypadku (w czasie rozgraniczenia) był to obowiązek geodety. W końcu ktoś złożył wniosek o rozgraniczenie i podał w nim oznaczenia działek zgodnych z obowiązująca ewidencją. Wnioskodawca nie musi robić nic więcej. Organ natomiast na tej podstawie musi określić strony postępowania. I jakoś mi się wydaje, że ten sam organ pisząc decyzję w omawianej sprawie, wpisze do decyzji oznaczenia zgodne z wnioskiem i ewidencją. W tym konkretnym postępowaniu (moim zdaniem) nie mamy ani obowiązku ani specjalnego przyzwolenia na sporządzanie wykazów zmian danych ewidencyjnych lub synchronizacyjnych. Choć bywa tak nie we wszystkich przypadkach. Chcę więc oddzielić w tej dyskusji to, co możemy zrobić, żeby chcieć sprostować błędne oznaczenia od tego, kiedy musimy to zrobić.
Tak jak napisałem wcześniej uważam, że możemy sprostować błędy w oznaczeniach w postępowaniu rozgraniczeniowym i załączając jakiś wykaz (dla potrzeb postępowania administracyjnego) sprostować te błędy. Na podstawie takiego wykazu jako załącznika do decyzji, można moim zdaniem spokojnie opisać w niej inne oznaczenia niż były we wniosku. Ale nie sądzę, żeby ktoś mógł nas (geodetów) do tego zmusić, bo rozgraniczenie z definicji służy innym celom niż aktualizacja EGiB w odniesieniu do oznaczeń.
Zupełnie inną sytuacją jest konieczność sporządzania "synchronizacji" w możliwych sytuacjach przy rozgraniczeniach, jeśli jest taka niezgodność jak opisałaś. Ale to nie jest tematem Twojego pytania, więc odpuszczam sobie  :)

pozdrawiam
Jarek
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2014, 00:10 przez Jarek Thor »

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
Odp: DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lutego 2014, 11:09 »
Leszku, masz rację, jest to niewątpliwie głupota. Problem w tym, że nie jest to odosobniony przypadek, takie absurdy dziać się zaczęły, gdy księgi wieczyste z gminy Lubień zostały przekazane z Nowego Targu do Myślenic. Prawie wszystkie obecnie dokonywane wpisy w księgach wieczystych dotyczące oznaczeń  są niezgodne z danymi z ewidencji gruntów.... Załączam jeszcze dwa (  pierwsze lepsze przykłady).

Moim zdaniem cała odpowiedzialność za powstały bałagan spoczywa na staroście ( jego pracownikach), który przybija pieczęcie, że dokument służy za podstawę wpisu do kw..."gdzie popadnie". Nie interweniuje też, gdy przychodzą zawiadomienia o założeniu księgi wieczystej dla nieruchomości oznaczonych jako DZ.EW...

Pracownicy w księgach wieczystych, na podstawie  dziwacznych dokumentów obitych przez starostę, wyrobili sobie przekonanie, że w gminie Lubień ( tylko i wyłącznie w tej gminie) obowiązują DZ.EW....

Zastanawiam się, co będzie jak zacznie obowiązywać ZSIoN i kto poniesie koszty prostowania tego bałaganu... ???

Jarku w moim powiecie "wykaz synchronizacyjny" musi być prawie na każdym dokumencie, bo nawet pracownik wprowadzający zmiany do ewidencji nie wprowadzi zmiany wynikającej z wykazu zmian danych ewidencyjnych, jak nie będzie miała wykazu synchronizacyjnego..., ale to wszystko wynika z braku znajomości przepisów... Te braki  zastępują więc " prawem powiatowym"...


Pozdrawiam, Ula  :)
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2014, 11:12 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
Odp: DZ.EW....CZY SPORZĄDZAĆ WYKAZ SYNCHRONIZACYJNY?....
« Odpowiedź #4 dnia: 9 Marca 2014, 10:10 »
Moim zdaniem, jeżeli geodeta stwierdza rozbieżność oznaczenia w aktualnej ewidencji gruntów z oznaczeniami w KW (albo - w przypadku braku KW - w innych dokumentach określających stan prawny), to sporządzenie wykazu synchronizacyjnego jest jak najbardziej wskazane i wręcz pożądane. Przecież taka dokumentacja "za chwilę" posłuży do sprostowania oznaczenia nieruchomości w KW, wg danych ujawnionych w katastrze (przynajmniej tak powinno być)...

Odrębną kwestią pozostaje, czy literowe oznaczenia "dz.", albo "dz.ew." cokolwiek (w Dziale I KW) znaczą... Wg mnie istotnym jest, czy użyte oznaczenia (numery działek) w księdze wieczystej zostały "wzięte" z obowiązującej ewidencji (a więc chodzi o ten sam byt), czy też (w szczególności pomimo takiego samego numeru działki) wpis w KW był dokonany w oparciu o całkowicie inną mapę ewidencyjną (inny kształt działki, powierzchnia itd.)? Jeżeli okazałoby się, że w KW i aktualnej ewidencji różnica polega wyłącznie na przedrostkach "dz", albo "dz.ew.", to wg mnie sporządzanie wykazu synchronizacyjnego dla takiego przypadku jest mało istotne (ponieważ zachodzi ewidentna tożsamość numerów). Jakkolwiek, dla "higieny", sporządzenie w takiej sytuacji wykazu synchronizacyjnego z pewnością pozwoli na ujednoznacznienie oznaczeń w egib i KW...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...