Dzień Dobry Ula
tak wygląda wyjaśnienie GUGIK do rozporządzenia
Pytanie/problem do § 11
Wysokość anteny odbiornika ustala się z dokładnością 1 cm. Czy w związku z tak ustaloną dokładnością pomiaru wysokości odbiornika jest możliwe uzyskanie podczas pomiaru metodą RTK w oparciu o ASG-EUPOS błędu średniego pomiaru wysokości poniżej 10 cm? Jeżeli nie, to w takim razie jest pytanie, czy używając metody RTK można dokonać jakiegokolwiek pomiaru wysokościowego, który spełni choćby najmniejsze kryterium § 36 rozporządzenia ust. 1 pkt 3? Czy też dotyczy wyłącznie przypadku, o którym mowa w § 79 ust. 5?
Wyjaśnienie GUGiK
Szacuje się, że maksymalny błąd pomiaru wysokości techniką RTN w systemie ASG-EUPOS wynosi mH = 0,05m, w związku z tym technika ta może być zastosowana do pomiaru wysokościowego obiektów, o których mowa w § 36 ust. 1 pkt 1 i 3 rozporządzenia. Do pomiaru wysokościowego obiektów, o których mowa w § 36 ust. 1 pkt 2 należy zastosować inne metody pomiaru zapewniające określenie wysokości z dokładnością nie mniejszą niż 0,02 m.
A w praktyce u nas właz jest elementem naziemnym sieci uzbrojenia terenu i może być wyznaczony techniką RTK zapewniającą dokładność 0,05 m natomiast bezwzględnie wyznaczamy rzędne przewodów kanalizacji grawitacyjnej niwelacją geometryczną zapewniającą dokładność 0,02 m. Pani w ośrodku nie ma racji bo tylko wyznaczenie przewodów grawitacyjnych wymaga dokładności 0,02, natomiast naziemne elementy sieci już nie.
Mirek
Jak rozumiem wysokość włazu wyznaczyliście techniką RTK
jest jeszcze jedno wyjaśnienie gugik
Pytania/problemy do § 36
1. Czy przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów wysokościowych wymagane jest wykorzystanie dwóch reperów?
2. Czy zasadę, określoną w § 36 ust. 3, że weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów, stosuje się do obiektów wymienionych w ust. 1 pkt 1- 3 (a więc, czy np. elementy naziemne uzbrojenia podziemnego mierzymy dwukrotnie tylko wybrane, a nie jak dotychczas wszystkie), czy dotyczy obiektów z ust.2 pkt 1 i 2?
3. § 36 ust. 3 stanowi, że weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów. Jaka powinna być ilość (czy np. %) punktów dla pomiaru kontrolnego i kto ją określa?
4. Jak traktować pomiar wysokościowy dla elementów naziemnych typu – zasuwa liniowa lub zawór np. wody? Czy dokładność wyznaczenia tych elementów zawiera się w ww. paragrafie?
5. Wymienione dokładności pomiaru wysokościowego – odpowiednio 0,05m, 0,02 m i 0,10m. § 36 ust. 1 pkt 2 dotyczy przewodów kanalizacyjnych. Czy dotyczy on również innych sztywnych przewodów ? Z jaką dokładnością zapisu wykazywać rzędne na mapie (np. dla armatury naziemnej sieci kanalizacyjnej 0,02 a inne sieci 0,05, czy tak jak dotychczas 0,01m, przekroje na drogach – 0,05 m czy jak dotychczas 0,01m.?
6. Czy przepis § 36 ust. 1 pkt 3 dotyczy wszystkich przewodów elastycznych? Jeśli nie to jakich dotyczy? Jakie kryterium przynależności przewodu stosować - sztywny - elastyczny? Jest to ważne ze względu na przyporządkowanie do poszczególnych grup dokładnościowych i związanej z tym techniki pomiaru, a w szczególności osiągnięcia na przewodzie w wykopie dokładności 2cm. Na przykład: czy przewód gazowy PE jest przewodem sztywnym w rozumieniu rozporządzenia - tj. zaliczony powinien być do grupy przewodów z § 36 pkt 1 ust. 2, czy § 36 pkt 1 ust. 3 ?
Wyjaśnienia GUGiK
1. Zgodnie z § 23 pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej. Przepisy § 24-27 określają szczegółowe zasady wykonywania pomiarów wysokościowej osnowy pomiarowej. Zgodnie z przepisami § 4 i 36 geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych, o których mowa w § 35, wykonuje się w oparciu o punkty wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej osnowy wysokościowej. Przepisy nie zawierają wymagania, aby pomiar wysokościowy wykonywany był w każdym przypadku w nawiązaniu do co najmniej
16
dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej osnowy wysokościowej. § 36 ust. 3 stanowi, że weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się przez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów. Należy jednocześnie nadmienić, że w każdym przypadku, gdy jest to możliwe wykonawca powinien nawiązać pomiar wysokościowy szczegółów sytuacyjnych do więcej niż jednego punktu geodezyjnej osnowy wysokościowej lub wysokościowej osnowy pomiarowej, aby zminimalizować możliwość uzyskania błędnych wyników pomiarów. Szczególnym obowiązkiem wykonawcy, w sytuacji gdy do pomiaru wysokościowego wykorzystuje tylko jeden punkt wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej osnowy wysokościowej, jest weryfikacja, w drodze odpowiedniego pomiaru, identyfikacji tego punktu. W takim przypadku, szczególne znaczenie ma również pomiar kontrolny, o którym mowa w § 36 ust. 3 rozporządzenia. Przy jego wykonywaniu, w celu weryfikacji poprawności nawiązania pomiaru wysokościowego, mogą być wykorzystane szczegóły terenowe I grupy dokładnościowej, których pomiar był wykonany z dokładnością określoną w § 36 ust. 1 pkt 1 i 2 w nawiązaniu do innego punktu pomiarowej osnowy wysokościowej, jednoznacznie identyfikowane w terenie.
2. Przepisy § 36 ust. 3 dotyczą pomiarów wysokościowych elementów szczegółów terenowych, o których mowa w § 36 ust. 1 i 2.
3. Weryfikacji pomiaru wysokościowego dokonuje się poprzez dwukrotny pomiar wysokości wybranych punktów, o których mowa w § 35. Rozporządzenie nie określa liczby wybranych punktów do weryfikacji, pozostawiając tą kwestię do rozstrzygnięcia przez wykonawcę w oparciu o jego wiedzę i doświadczenie zawodowe.
4. Zgodnie z § 36 ust. 1 pkt 1 wysokość wszystkich obiektów i urządzeń budowlanych, innych niż wymienione w § 36 ust. 1 pkt 3, określa się z dokładnością nie mniejszą niż 0,05 m względem najbliżej położonych punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy wysokościowej.
5. Przepisy § 36 ust. 1 pkt 1–3 określają parametry charakteryzujące dokładność wykonywania geodezyjnych pomiarów wysokościowych elementów szczegółów terenowych, o których mowa w § 35. Dokładność pomiaru, o której mowa w § 36 ust. 1 pkt 2 odnosi się wyłącznie do elementów szczegółów terenowych, o których mowa w § 35 ust. 2 pkt 2 lit. a, b, d. Nie należy utożsamiać dokładności wykonywania pomiaru z precyzją zapisu wyników tego pomiaru. Zasady zapisu wyników pomiaru wysokościowego określa § 3 ust. 3 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem wyniki pomiaru wysokościowego wyraża się w metrach z precyzją do 0,1 m, 0,01 m lub 0,001 m w zależności od dokładności wykonywanego pomiaru. Wyniki pomiaru wysokościowego elementów naziemnych podziemnego uzbrojenia terenu zapisuje się z precyzją do 0,01 m.
6. Przepis § 36 ust. 1 pkt 3 dotyczy wszystkich przewodów, których obudowa jest utworzona z materiałów elastycznych, podatnych na zmianę kształtu. Przepis ten nie obejmuje przewodów kanalizacyjnych, które są przedmiotem regulacji zawartej w § 36 ust. 1 pkt 2.