Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Polis Wątek: zmiana użytku na dr  (Przeczytany 7474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Polis

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 31
 • jedna prosta idea
zmiana użytku na dr
« dnia: 29 Listopada 2012, 19:29 »
Witam forumowiczów i proszę o pomoc
Sytuacja jest następująca: przez środek działki rolnej (RIV, RV)  na odcinku ok 1000m przebiega "nieewidencyjna" droga w jakimś tam stopniu urządzona. Droga jest utwardzona, wzdłuż drogi przebiega rów, istnieją mostki, przepusty w miejscach przecięć z ciekami. Stanowi komunikację pomiędzy pobliskimi wsiami nie tylko dla pojazdów rolniczych.
Zadanie jest następujące:
Wydzielić z nieruchomości  tę drogę oraz zmienić jej użytek na dr.
W mpzp droga nie jest ujęta, leży ona na terenach przeznaczonych na cele rolne.
Samo wydzielenie nie stanowi problemu lecz warunkiem jest zmiana użytku na dr.
Nie będzie to droga publiczna więc zdaniem inspektora należy użytek pod drogą wewnętrzną włączyć do przyległego. Moim zdaniem spełnia ona wymagania rozp. ws Egib tj.:
 7) Tereny komunikacyjne, w tym:
a) Drogi
Do użytku gruntowego o nazwie "drogi" zalicza się grunty w granicach pasów drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 i Nr 86, poz. 958).
W szczególności do dróg zalicza się grunty zajęte pod:
- drogi krajowe,
- drogi wojewódzkie,
- drogi powiatowe,
- drogi gminne,
- drogi w osiedlach mieszkaniowych,
-drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użyteczności publicznej,
- place postojowe i manewrowe przy dworcach kolejowych, autobusowych i lotniczych, portach morskich i rzecznych i innych oraz ogólnodostępne dojazdy do ramp wyładowczych i placów składowych.
Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości nie są drogą w rozumieniu rozporządzenia. Grunty te wlicza się do przyległego do nich użytku gruntowego;

Co o tym sądzicie ?

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Odp: zmiana użytku na dr
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Listopada 2012, 13:36 »
Witaj  Polis.....

Ja uważam, że rację masz Ty. Skoro ta droga nie służy tylko i wyłącznie do wewnętrznej komunikacji gospodarstwa rolnego oraz tej nieruchomości, to inspektor absolutnie nie ma racji.
Poza tym, jak rozumiem, ta droga będzie wydzielona i będzie miała odrębny numer, wiec użytek powinien być taki, jaki jest faktycznie. Coś się temu inspektorowi pomyliło, bo moim zdaniem, przepis ten, jeżeli już nawet go stosować, dotyczy użytku wewnątrz  konkretnej działki ( niepodzielonej), lecz jeżeli powstaje całkiem nowa działka.......


Pozdrawiam, Ula :)
Pozdrawiam, Ula

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2450
Odp: zmiana użytku na dr
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Listopada 2012, 15:48 »
Witam.
Temu inspektorowi raczej sporo się pomyliło. Masz oczywiście rację Polis i Ula też to potwierdziła. Ja od siebie dodam tylko, że zgodnie z zapisem w rozporządzeniu egib jest wprost napisane, iż :

Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości nie są drogą w rozumieniu rozporządzenia. Grunty te wlicza się do przyległego do nich użytku gruntowego;

Należy to rozumieć tak, że skoro są grunty wykorzystywane przez komunikację wewnętrzną w gospodarstwach rolnych i leśnych, to analogicznie są też grunty wykorzystywane przez komunikację zewnętrzną. Skoro ta wewnętrzna (co jest oczywiste) służy tylko właścicielowi działki i wg egib nie jest drogą, to z pewnością grunty zajęte pod komunikację zewnętrzną stanowią drogę.
Wynika z tego, że wszystkie grunty służące komunikacji wykorzystywane przynajmniej przez dwóch różnych właścicieli mają być ujawniane w ewidencji jako droga. Oczywiście nie ma żadnego znaczenia, czy te grunty są zaliczane do dróg publicznych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. Chociażby z tego powodu, że praktycznie żadna droga dojazdowa do gruntów rolnych lub leśnych nie jest drogą publiczną.

pozdrawiam
Jarek

Offline Polis

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 31
 • jedna prosta idea
Odp: zmiana użytku na dr
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Listopada 2012, 19:06 »

Dziękuję Wam, Ulu i Jarku, za udzielone odpowiedzi i utwierdzenie mnie w moim przekonaniu choć szczerze powiedziawszy nie potrafiłem do końca rozróżnić dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych od gruntów zajętych pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych. Jarek świetnie to wyjaśnił.
Chyba nic dodać nic ująć  :)

Pozdrawiam