Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Dorota.P.Baszak Wątek: Składki ZUS i nie tylko  (Przeczytany 1389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.132 Chrome 80.0.3987.132
Składki ZUS i nie tylko
« dnia: 18 Marca 2020, 15:36 »
Zapewne większość wie, że istnieje możliwość umorzenia składek ZUS na mocy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, a konkretnie § 3.1 tego aktu.

Rozporządzenie w załączeniu.
Umorzenie składek ZUS dotyczy tylko osób samozatrudnionych, a nie pracowników.
« Ostatnia zmiana: 18 Marca 2020, 15:37 przez Dorota.P.Baszak »

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1170
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 74.0 Firefox 74.0
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marca 2020, 17:04 »
Wszystko Dorota jest w porządku. Jest to coś co daje Ci  odetchnąć na zasadzie Zus czy "chleb" dla dzieci. ale nic za darmo . Odroczysz  czy zawiesisz na np 3 miesiące. Czy starostwa wyrobią się z zaległościami byś po tym czasie miała za co zapłacić potrójny Zus. Wątpię. Dla nas bezpośrednio, nas małych wYKONAWCÓW, istotą rzeczy nie jest  zawieszenie zusu czy leasingu,a szybkie odebranie "papierów " ze starostwa.
« Ostatnia zmiana: 18 Marca 2020, 17:06 przez elipse »
pozdrawiam

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marca 2020, 22:06 »
No cóż sytuacja nie napawa optymizmem..

Tym bardziej, że kryzys jaki się szykuje będzie dotyczył całej gospodarki.
Jakie rozwiązania można rozważać w tej sytuacji? Póki co nie ma żadnych konkretów w/s „tarczy antykryzysowej”, są ogólniki, a wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach.
Zakładam, że ta „tarcza” niewiele nam pomoże i sami musimy szukać sensownych rozwiązań, jeśli takie w ogóle istnieją.

Mamy wprowadzony „ustawowy stan wyjątkowy”, a nie konstytucyjny i to powoduje, że zostaliśmy pozostawieni sami sobie, nie chroni nas w zasadzie nic jeśli chodzi o skutki tego „ustawowego stanu wyjątkowego”.

W tej sytuacji można rozważyć następujące działania:

- zawieszenie działalności gospodarczej. Takie posunięcie jest możliwe jedynie dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, a jeśli jest to spółka cywilna, to wszyscy wspólnicy muszą zawiesić działalność. W czasie zawieszenia nie opłacamy składek ZUS, nie wystawiamy faktur, nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, ale regulujemy należności które powstały przed zawieszeniem np. opłata za telefony, czynsz, leasing, itp. Jeśli nie zarejestrujemy się jako bezrobotni, to w trakcie zawieszenia nie mamy prawa do świadczeń lekarskich, chyba, że mąż/żona  pracująca zgłosi nas do ubezpieczenia w swoim zakładzie pracy. Nie stoi również nic na przeszkodzie, aby w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej zatrudnić się jako pracownik w innym przedsiębiorstwie.

- w gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, gdyż aby móc zawiesić swoją działalność, w pierwszej kolejności musieliby zwolnić pracowników, co też nie jest proste i natychmiastowe z uwagi na okres wypowiedzenia. Poza tym zwalnianie pracowników to powinna być już ostateczność.

- można też (tak jak obiecuje Rząd, ale to się okaże po oficjalnym opublikowaniu pakietu ustaw) w pierwszej kolejności skorzystać z odroczenia ZUS, a następnie starać się o jego umorzenie.

Ale czy to tylko jest problem ze składkami ZUS?
Chyba nie, bo tak jak wyżej pisałam, każda firma ma inne koszty stałe, które nawet podczas zawieszenia musi ponosić.  Jeśli nie będzie dochodu, albo będzie minimalny, to niestety powstanie problem zwykłych comiesięcznych zobowiązań takich jak raty leasingowe, czynsz, opłaty za media, a wzięcie kredytu nawet z zerowym oprocentowaniem na tego typu opłaty (czyli typowy kredyt konsumpcyjny, a nie inwestycyjny), może okazać się gwoździem do trumny naszej działalności.

Nie chcę, aby mój komentarz zabrzmiał mega pesymistycznie, po prostu podzieliłam się z Wami swoimi przemyśleniami.. a co będzie dalej.. tego nikt nie wie i nie jest w stanie przewidzieć.

Póki co trzymajmy się i nie dajmy się temu czemuś co szaleje na całym świecie. Tak sobie myślę, że jak człowiek jest zdrowy to sobie poradzi w każdej sytuacji. :)




Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Marca 2020, 12:30 »
ZAMIAST POMOCY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW – NIEJASNE PRZEPISY I BIUROKRACJA

Ustawa przyjęta przez Sejm w dniu (a w zasadzie nocy) 28 marca 2020 tzw. „tarcza antykryzysowa” liczy sobie 180 stron i zgodnie z zapowiedziami Rządu jej głównym celem była w szczególności ochrona przedsiębiorców i miejsc pracy przed skutkami pandemii.

Raczej nikt nie liczył na to, że Państwo zagwarantuje mu możliwość uzyskiwania dochodów na poziomie „przed”, a  raczej oczekiwania były takie, że Rząd poprzez swoje działania pomoże przetrwać ten trudny czas osobom czynnym zawodowo, które z dnia na dzień utraciły możliwość wykonywania swojej pracy czy to jako przedsiębiporca czy też jako pracownik.

O pomocy mówiono dużo i niestety mało konkretnie, ale jak już doszło do konkretów, jak już przedstawiono propozycje przepisów, to.. no właśnie.. ze składanych obietnic niewiele zostało..

A oto szczegóły:

1. ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU PŁACENIA SKŁADEK DO ZUS.

Przepisy na ten temat zostały zawarte w art. 31zo do 31zu i oto co wynika z tych przepisów:
Przede wszystkim z przepisów tych wynika, że zwolnienie to odbywa się na zasadzie umorzenia zaległych składek. Czyli nie jest to stricte zwolnienie, ale umorzenie.
Jak wynika z logiki przedstawionych przepisów, tryb postępowania w zakresie zwolnienia miałby wyglądać następująco:

- płatnik składek składa wniosek do ZUS o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za miesiące marzec, kwiecień i maj 2020 roku (art. 31zo)
- wniosek o zwolnienie z opłacania składek płatnik składa do ZUS nie później niż do 30 czerwca 2020 r.
- wniosek między innymi ma zwierać oświadczenie płatnika potwierdzające, że w pierwszym miesiącu za który jest składany wniosek o zwolnienie uzyskanie przychodu nie większego niż 300% przeciętnego wynagrodzenia – tj ok. 15 000.00 zł.

I tu pierwsza wątpliwość. Bo jeśli płatnik złoży wniosek np. w maju podając przychody za kwiecień, to zwolnienie będzie również obejmować marzec? Wydaje się, że nie powinno, ale skoro ustawowo (art. 31zo) zwolnienie dotyczy konkretnie wymienionych miesięcy tj. marzec, kwiecień i maj wymienionych łącznie i nie ma żadnego przepisu mówiącego o tym, że okres ten może być inny (np. tylko za kwiecień i maj, bo w marcu dochody były wyższe, a od kwietnia zdecydowanie spadły) to zwolnienie i tak powinno dotyczyć tych wymienionych ustawowo miesięcy.

- następny przepis (art. 31zq) nakłada obowiązek na płatnika składek złożenia za marzec, kwiecień i maj deklaracji rozliczeniowych w terminach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
- ZUS zwalnia zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek w termnie 30 dni od daty złożenia deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc wskazany we wniosku
- warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych za marzec, kwiecień i maj najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r.

I tu następna wątpliwość. To jak to w zasadzie jest? W jednym przepisie mowa jest o termniowym składaniu deklaracji, w innym zaś do 30 czerwca. Poza tym skoro deklaracje za marzec kwiecień i maj będą składane w terminach i od tych terminów jest 30 dni na decyzję ZUSu o zwolnieniu (a prawidłowo umorzeniu należnych składek), to znaczy, że takie wnioski należy składać co miesiąc? Wynika chyba, że tak. Że co miesiąc należy składać wniosek gdyż z dalszych postanowień ustawy wynika, że – zwolnienie z obowiązku opłacania składek podlegają należności z tytułu składek znane na dzień rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
Potwierdzeniem tego jest treść przepisu, że skoro umorzenie następuje za tylko za ostatni miesiąc wskazany we wniosku, to jeśli np. wniosek zostanie złozony w maju, to należy z tego rozumieć, że przepadło umorzenie za marzec. No po prostu pomieszanie z poplątaniem.

Czyli sumując, można dojść do wniosku, że:
- nie ma żadnego zwolnienia, a jedynie umorzenie powstałych niezapłaconych należności z tytułu obowiązkowych składek. Umorzenie to, jak wynika z przepisów, nie jest obligatoryjne, bo wniosek złożony do ZUS wcale nie musi zostać pozytywnie rozpatrzony, tym bardziej, że ustawodawca zakłada taką sytuację dając możliwość płatnikowi składek, którego wniosek został negatywnie rozpatrzony (wówczas ZUS wydaje decyzję administracyjną o odmowie) prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Nie zwolnienie, a umorzenie, nie obligatoryjne, a uznaniowe no i oczywiście o wszystkim decyduje urząd czyli ZUS. Biurokracja nade wszystko. Parafrazując powiedzenie pewnej Pani Polityk można powiedzieć, że BIUROKRACJA WAŻNIEJSZA OD ŻYCIA FIRMY.

Dziś ustawa będzie przedmiotem obrad Senatu. Zobaczymy czy i coś się w tym zakresie zmieni…



RoBoCIK połączył wiadomości: 30 Marca 2020, 12:52
Ps.
Dla wytrwałych i dociekliwych wrzucam ustawę przyjętą przez Sejm
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2020, 12:52 przez Dorota.P.Baszak »

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Marca 2020, 17:48 »
Odnoszę wrażenie, że wszystkie dziedziny życia muszą zostać doszczętnie "zaorane", żeby na tym ugorze coś później sensownego wyrosło. I to w zasadzie jest dobra wiadomość... W tym wszechobecnym "burdelu" nie da się bowiem zrobić porządku... To taka moja refleksja wynikająca z ostatnich kilkudziesięciu lat obserwacji.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: 1 Kwietnia 2020, 12:47 »
Mamy już ustawę.

Jednak mam wątpliwości co do przepisów w zakresie zwolnienia ze składek opłacanych do ZUS.
Otóż:

Art. 31zo. 1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

2. Na wniosek płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 i 321), zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność”, opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r. i przychód z tej działal-ności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za któ-ry jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, o którym mowa w art. 31zp ust. 1, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.


Art. 8 ust 6  ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
1) osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a;
2) twórcę i artystę;
3) osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:
a) w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
b) z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;
5) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).


Ustawa Prawo przedsiębiorców

Art. 3. Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Art. 4. 1. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
2. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
3. Zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne określają odrębne przepisy.


Wątpliwości moje budzi określenie płatnik składek, czyli kto może być zwolniony z obowiązku opłacania składek do ZUS.
Bowiem jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów płatnik składek nie jest określeniem tożsamym z przedsiębiorcą.

Powoduje to, że np.:

1. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jednoosobowo i zatrudniająca do 10 pracowników jest płatnikiem składek za siebie i za pracowników. I osoba ta zgłasza do ZUS jedną deklaracją (ze swoim NIP i REGON) zarówno pracowników jak i samą siebie. W takim wypadku mając na uwadze art. 31zo ust.1 należałoby rozumieć, że zwolnieniu z opłacania składek podlegają pracownicy i osoba prowadząca działalność gospodarczą bez warunku uzyskania przychodów o których mowa w art.31zo ust 2. Ta sama osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniająca pracowników już podlega pod ograniczenie przychodów (art. 31zo ust 2).

2. w sytuacji gdy mamy do czynienia np. ze spółką cywilną sprawa płatnika składek do ZUS kształtuje się odmiennie. Jeśli spółka cywilna zatrudnia pracowników, to wówczas jest kilka podmiotów określonych jako płatnik składek. Pierwszy podmiot to spółka cywilna (jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, ale zgodnie z kodeksem pracy będąca pracodawcą) jest płatnikiem składek za pracowników i wówczas należałoby zastosować kryterium zwolnienia wynikające z art. 31zo ust 1, oraz dodatkowo odrębnymi płatnikami składek są wspólnicy spółki cywilnej, którzy opłacają składki wyłącznie za swoje ubezpieczenie, a w związku z tym dotyczy ich kryterium przychodu.

3. analogicznie do spółki cywilnej sprawa wygląda dla jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki komandytowej, jawnej lub partnerskiej. Dla tych jednostek również mamy do czynienia z kilkoma podmiotami określonymi jako płatnicy składek do ZUS w zależności od tego czy dana spółka zatrudnia pracowników czy też nie.

Nie wiem czy moje wnioski są prawidłowe.

Bo jeśli tak, to może dojść do kuriozalnych sytuacji, takich jak:
- jednoosobowa działalność gospodarcza do 10 pracowników, pomimo wysokich przychodów – wszyscy łącznie z osobą prowadzącą działalność gospodarczą są zwolnieni.
- spółka cywilna lub inna spółka może skorzystać ze zwolnienia na pracowników (do 10 osób) bez względu na przychody, a wspólnicy- płatnicy składek za siebie już nie chociaż ich przychody są takie same jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Trochę to dziwne.

Swoje wątpliwości wysłałam do radcy prawnego i do swojej księgowej.
Na razie czytają i myślą...





Offline RadosławSmyk

  • Sąd Koleżeński
  • ****
  • ****
  • Wiadomości: 1338
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: 2 Kwietnia 2020, 09:02 »
Jak czegoś się dowiesz to napisz bo warto byłoby przygotować taką ściągę z konkretnymi wnioskami dla nas samych i nie tylko. Lada chwila 10 i sam się zastanawiam co robić.
Apices iuris non sunt iura.

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: 2 Kwietnia 2020, 09:09 »
Dziś otrzymałam odpowiedź od prawnika, któremu wczoraj wysłałam swoje "przemyślenia".

Oto Jego odpowiedź:

Dzień dobry,

obawiam się , że Pani wnioski są prawidłowe. Analizując treść uchwalonej ustawy również uważam, że są luki w tej ustawie. Jedną z nich jest ta na którą Pani zwróciła uwagę.Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnikiem jest pracodawca.Będzie nim między innymi spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa oraz spółki kapitałowe. Jeśli taki podmiot opłaca składki tylko za pracowników, a wspólnicy odprowadzają składki samodzielnie na własne ubezpieczenia, to każdy z nich sam sporządza i przekazuje dokumenty ubezpieczeniowe, opłacając przy tym składki na własne ubezpieczenia. Podmioty te nie będą korzystały ze zwolnienia, nawet jak będą mikroprzedsiębiorcami. Zapisy ustawy prowadzą to do nieuzasadnionego różnicowania zwolnienia w zależności od formy prawnej. Nie ma bowiem uzasadnienia dlaczego osoba fizyczna jako pracodawca nabędzie prawo do zwolnienia, a spółka cywilna o takich samych obrotach już tego prawa jest pozbawiona.


Pozdrawiam.
adw. Jacek Jankowski


W tej sytuacji przygotuję wystąpienie PTG do Premiera z prośbą o interpretację uchwalonych przepisów.
Skoro w mediach i oficjalnych wystąpieniach Rządu przekaz jest zupełnie inny niż faktyczny stan prawny, to moim zdaniem, takie wystąpienie jest zasadne.
Tym bardziej, że zwolnienie ze składek działa "z dołu" na zasadzie umorzenia więc może się okazać, że ktoś nie zapłaci składek i będzie je musiał zwrócić z odsetkami, bo nie był uprawniony do zwolnienia.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 74.0 Firefox 74.0
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: 2 Kwietnia 2020, 21:01 »
No cóż, w tej trudnej sytuacji, pozostało nam czekać na zakończenie zarazy. Oby w zdrowiu.
Nie dajmy się temu świństwu.  Mam nadzieję, że Premier udzieli odpowiedzi i wszyscy otrzymają możliwość zwolnienia z ZUS-u.
Pozdrawiam, Ula

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.149 Chrome 80.0.3987.149
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: 2 Kwietnia 2020, 22:09 »
Zgadzam się z Tobą Ula.
Najważniejsze, żebyśmy w zdrowiu to przetrwali.

W załączeniu przekazuję wniosek o zwolnienie oraz obowiązkowy załącznik dla wniosku elektronicznego.

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.163 Chrome 80.0.3987.163
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Kwietnia 2020, 10:36 »
Poniżej link do artykułu,w którym autor w przystępny sposób omawia kto i w jakim trybie może skorzystać z pomocy w związku z epidemią.

https://wynajmistrz.pl/tarcza-antykryzysowa-przedsiebiorcy-czesc1


Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 80.0.3987.163 Chrome 80.0.3987.163
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwietnia 2020, 17:44 »
Po przeanalizowaniu przepisów ustawy antykryzysowej, doszłam do wniosku,że osoby prowadzące  działalność gospodarczą ( do tych osób zaliczają się również wspólnicy spółki cywilnej) o świadczenie postojowe (art.15zq ustawy) mogą występować teoretycznie co miesiąc pod warunkiem, że:

- wykażą spadek przychodu o min 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego, tj. jeśli wniosek składa w kwietniu (czyli teraz), to spadek ten wykazuje porównując luty i marzec 2020 r. Jeśli natomiast wniosek będzie składać w maju, to miesiącami porównawczymi będą odpowiednio marzec i kwiecień. W przepisach ustawy nie ma ani słowa o tym, że świadczenie postojowe jest wypłacane jednorazowo, a skoro tak, to zgodnie z zasadą co nie jest zakazane - to jest dozwolone, można składać wnioski co miesiąc.
- przychód w miesiącu za który składany jest wniosek nie może być wyższy niż 15600 zł. (oczywiście jest to kwota netto)

Wnioski o postojowe mogą składać osoby prowadzące działalność gospodarczą bez względu na to czy zatrudniają pracowników czy też nie.
Kwota świadczenia postojowego to 2080 zł i jest to kwota wolna od podatku.

Wniosek o postojowe składa się do ZUS.

RoBoCIK połączył wiadomości: 17 Kwietnia 2020, 17:37
No to się chyba kapnęli, że jest "mała niedoróbka" w ustawie i w tarczy 2.0 zmienili przepisy o postojowym.

Teraz postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy i to pod warunkiem, że wykaże się, że sytuacja finansowa nie uległa poprawie (?).
Jakie są kryteria przeprowadzenia tego dowodu, to już ustawodawca w tym zakresie wytwornie milczy, przez co rozumiem, że będzie panowała pełna dowolność oceny przez ZUS faktu czy nastąpiła poprawa czy też nie..

Kto jeszcze nie złożył wniosku o postojowe, niech składa póki jeszcze Prezydent nie podpisał ustawy.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia 2020, 17:37 przez Dorota.P.Baszak »

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 81.0.4044.113 Chrome 81.0.4044.113
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Kwietnia 2020, 13:50 »
Co zmienia  TARCZA 2,0

1. Zwolnienie ze składek ZUS – bez zmian, czyli pozostaje limit przychodów za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku w wysokości  15600 zł
Jest istotna zmiana w zakresie składek ZUS.
Jeśli ktoś opłacił składki za marzec 2020 a należy mu się zwolnienie i złoży wniosek, to może wystąpić o zwrot opłaconych składek.


2. Postojowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ( w tym dla wspólników spółek cywilnych jako odrębnych osób fizycznych)
Tu jest zmiana.
Został zniesiony limit przychodów. Jedyne kryteria jakie pozostały, aby mieć prawo do postojowego to:
- spadek przychodów miesiąc do miesiąca w wysookości min 15%
- opłacanie składek ZUS tylko z jednego źródła
- możliwość występowania o postojowe co miesiąc (to było) ale nie więcej niż trzy razy (to jest nowe)

3. W dofinansowaniu do wynagrodzenia pracowników i do prowadzenia działalności gospodarczej skrócono okres prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie jest konieczność prowadzenia działalności gospodarczej (i odpowiednio zatrudniania pracownika) tylko na czas trwania dofinansowania.

4. pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy – nic się nie zmieniło oprócz przepisu mówiącego o tym, że umorzona pożyczka nie stanowi dochodu mikroprzedsiębiorcy.


Offline db

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 75.0 Firefox 75.0
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Kwietnia 2020, 18:26 »
Znalazłem może komuś się przyda.

https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/listaDokumentow?dest=TARCZA

Niestety jak zwykle to tylko propaganda.  Pomocą nie są objęci samozatrudnieni i osoby pracujące na dwa i więcej etatów.
Jak wynika z art. 15zzd ustawy pomoc przysługuje tylko firmą, które przez 3 miesiące nie zmniejszy zatrudnienia. Nie ma tam mowy zlikwidowaniu samozatrudnienia, wbrew temu co publikują, niektóre portale i blogi. Owa pomoc przysługuje tylko i wyłącznie firmą, które oświadczą, że nie zmniejszą zatrudnienia tylko i wyłącznie. Wystarczy oświadczenie.
Zalecam od razu karencję spłaty na 3 miesiące i wniosek o umorzenie na podstawie art 15zzd  ust 5. na podstawie art 15zzd ust 7 od razu składacie wniosek o umorzenie. (odpowiednie druki dostępne są w linku powyżej pod odpowiednią ikonką)

drugie rozwiązanie to na podstawie art 15zzc, Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającemu pracowników, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.

W obu przypadkach pomoc może być przyznana taka lub inna, lub w ogóle. Może być przyznana, a nie będzie przyznana. To kłamstwo, że taka pomoc trafi do wszystkich
Mowa jest źródłem nieporozumień.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Pozdrawiam
Darek

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 81.0.4044.113 Chrome 81.0.4044.113
Odp: Składki ZUS i nie tylko
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Kwietnia 2020, 09:35 »
Spytałam radcę prawnego o spółki cywilne, które są bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w naszej branży.

1. Kto składa wniosek o pożyczkę na podstawie art 15zzd?

Odpowiedź:
- ponieważ przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej, wniosek o pożyczkę (5000 zł) składa każdy wspólnik osobno. Ustawą "Tarcza 2,0" zniesiono obowiązek zatrudniania pracownika, aby móc się o taką pożyczkę ubiegać. O pożyczkę może zatem wystąpić każdy przedsiębiorca, który zatrudnia do 9 osób, jak również ten, który nikogo nie zatrudnia. Wynika to ze zmienionego art 15zzd ust 7

2. Kto składa wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń pracownika?

Odpowiedź:
- ponieważ pracodawcą jest spółka cywilna (czyli jej wspólnicy) w tym wypadku wniosek składany jest przez wspólników spółki cywilnej razem podając NIP i REGON spółki cywilnej