Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Iden Wątek: Pomiar  (Przeczytany 112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Iden

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 127.0 Firefox 127.0
Pomiar
« dnia: 1 Lipca 2024, 17:17 »
Takie niedorzeczne pytanie. Czy wykonując pomiar sytuacyjno-wysokościowy odbiornikiem GPS do sporządzenia mapy do celów projektowych bądź inwentaryzacji muszę wykonać tzw. pomiar kontrolny na punkcie wysokościowym ?   

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 631
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 126.0.0.0 Chrome 126.0.0.0
Odp: Pomiar
« Odpowiedź #1 dnia: 2 Lipca 2024, 23:36 »
§9 standardów stanowi, że pomiar ma być xy, a porównanie z jest tylko kiedy punkt kontrolny taką współrzędną ma.
Zatem do obrony jest teza, że zgodnie z literą prawa nie trzeba wykonywać pomiaru kontrolnego na punkcie wysokościowym.
Dla własnego świętego spokoju może jednak warto. Zwłaszcza, że gnss ma tendencje do wielokrotnie większych błędów po współrzędnej Z niż po współrzędnych xy. A w niektórych zastosowaniach mapy wysokości mają dość istotne znaczenie.