Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: stardust Wątek: Pomiar ortogonalny  (Przeczytany 7569 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 819
Pomiar ortogonalny
« dnia: 17 Września 2011, 14:02 »
Mam problem (a właściwie to problem ma inspektor). Z powodu braku widoczności pomiędzy punktami osnowy (otrzymanymi z ośrodka) ustawiłem tachimetr z boku (tak by widzieć owe punkty) i korzystając z oprogramowania tachimetru wykonałem pomiar metodą domiarów. Ku zmiartwieniu inspektora niektóre domiary były wieksze niż 25m. Co Wy na to? Moim zdaniem odpowiednie zapisy w G-4 dotyczące pomiaru ortogonalnego obowiązują przy użyciu węgielnicy i ruletki.

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1151
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Września 2011, 14:23 »
zdanie wytrych......
§ 3.

   Stosowanie metod, narzędzi i materiałów nie przewidzianych niniejszą instrukcją jest dopuszczalne, a metod będących wynikiem postępu technicznego jest zalecane, pod warunkiem zachowania wymaganych dokładności opracowań wynikowych.
 ;)
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Września 2011, 14:43 »
Stardust...

Jeżeli pomiar metodą ortogonalną (domiarów) wygląda tak, jak zobrazowano to w poniższym załączniku rysunkowym, to do diaska jak Ty go wykonałeś bez użycia tyczek, węgielnicy i ruletki?  :shock:
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 819
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Września 2011, 15:55 »
Adamie
Tak wyglądał pomiar ortogonalny w czasach gdy powstawała G-4.

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 819
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Września 2011, 15:59 »
Elipse
Zdanie wytrych... , wytrych nie do każdego umysłu. Nawet Winkalk się buntuje gdy domiar jest większy niż 25m bądź rzut jest poza bazą.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Września 2011, 16:39 »
>>Tak wyglądał pomiar ortogonalny w czasach gdy powstawała G-4.

No tak... Ale sam napisałeś...

>>Z powodu braku widoczności pomiędzy punktami osnowy (otrzymanymi z ośrodka) ustawiłem tachimetr z boku (tak by widzieć owe punkty) i korzystając z oprogramowania tachimetru wykonałem pomiar metodą domiarów.

Czy aby tu nie chodziło o nawiązanie stanowiska pomiarowego metodą wcięcia? Z opisaną przez Ciebie sytuacją często się spotykam. Używam tachimetru NICON NPL-352, a w nim opcji: Stanowisko: Wcięcie: Wprowadź punkt p1 (po wprowadzeniu następuje jego pomiar), Wprowadź punkt p2 (jak wyżej), następnie instrument przelicza bład dX i dY (dZ), i o ile ten pomiar akceptuję, to zapisuję stanowisko np. jako ps1. A potem "śmigam" z pomiarem tego, co jest do pomierzenia... Oczywiście wcięcie to można (a nawet powinno się) oprzeć o więcej niż dwa punkty...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 819
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Września 2011, 16:55 »
Mój tachimetr (Topcon GTP3105N) ma w menu pomiar ortogonalny:
Celuję na lustro na początku lini, celuję na lustro na końcu lini następnie wykonuję pomiar pikiet.
A na wyświetlaczu odczytuję miary ortogonalne na tą linię.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Września 2011, 17:24 »
Stardust...

Twój tachimetr chyba jedynie podaje wyniki pomiaru w formacie pomiaru ortogonalnego... A nie, że dokonuje pomiaru metodą ortogonalną... :)

Nawiasem mówiąc, to zarówno Twój pomiar na Twoim instrumencie, jak i mój na moim, sprowadzają się do tego samego... Sprzęt w pierwszej kolejności oblicza współrzędne stanowiska pomiarowego, z którego dokonywany jest pomiar, a następnie przelicza uzyskane dane w oparciu o dowolnie zadane kryteria... Równie dobrze oprogramowanie instrumentu mogłoby przeliczać wyniki pomiaru (obojętne czy w formacie pomiaru ortogonalnego, czy biegunowego) w oparciu o dwa (znane sobie) punkty (np. osnowy) które w szczególności nie podlegały pomiarowi i są np. położone w dalszej odległości, a wprowadzone zostałyby jako punkty wyjściowe obliczeń...

Szczerze mówiąc to mam wrażenie, o czym świadczy chociażby sytuacja opisana w tym wątku, że aby sprostać wymaganiom ośrodka, musimy sztucznie dorabiać teorię do praktyki... Fakty są takie: sprzęt użyty do pomiaru jest "zajebisty"... Bo na "łeb na szyję" przewyższa możliwości ruletki, tyczek i węgielnicy... Ale nie... Uzyskane za jego pomocą "gotowe" współrzędne dla inspektora kontroli są "be"... Trzeba więc zrobić fikcję... Zamienić współrzędne uzyskane z takiego pomiaru na obserwacje (kąty i odległości, albo jak tutaj na dane pomiaru ortogonalnego), przeliczyć te obserwacje na współrzędne (oczywistym jest że wyjdzie na to samo) i wówczas jest "git"... Szkoda lasów, które bez sensu przerabiane są na nic nie warty papier... :)
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 819
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Września 2011, 18:11 »
Oczywiście, użycie nazwy pomiar ortogonalny to skrót myślowy. Niestety do operatu dołączyłem raport z obliczeń współrzędnych z pomiaru ortogonalnego a w nim były domiary ok. 60m i wyniknął problem.

Offline zwierz84

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
Re: Pomiar ortogonalny
« Odpowiedź #9 dnia: 4 Listopada 2011, 17:02 »
Wydaje mi się, że wspomniane 25m wiąże się z długością taśmy jaką pewnie w ostatnich dniach swojej czynności zawodowej mierzył pan inspektor:) A o instrumentach mierzących odległości większe niż 100m to czytał w Fantastyce.
Adamie zgadzam się z Tobą całkowicie...co do tego przerabiania/dorabiania. Jeden kiedyś się na mnie tak uwziął, że musiałem ponad setkę pikiet przerabiać na pomiar tachimetrem bo pan i władca wiedział, że tam w okolicy drzewa są i GPS na pewno nie pomierzy  :cry:
A niektórzy żądają wydruków z rejestratora, bo sam raport z obliczenia tachimetrii im nie wystarczy...że niby go naciągnąć można :twisted:

stardust ...zaciekawiła mnie możliwość mierzenia w ten sposób "ortogonalnie"...w poniedziałek sprawdzę czy Topcon GPT7500 też tak może :) Ba mało tego ja się da to pomierzę tak coś i oddam u Siebie do POGiK'u zobaczymy co też tu wymyślą :)
Gdy pytasz, wstydzisz się jeden raz; gdy nie wiesz wstyd jest na całe życie.